“ایران” و نتایج صعود به ۸۰۰۰ متری‌ها
فصل بهار هیمالیای ۲۰۱۲ تقریباً به پایان رسید و کوه‌نوردان بمرور تبت و نپال را ترک می کنند. عده ای به پاکستان ۲۰۱۲ می اندیشند، عده ای نیز به سال بعد، گروهی در پی لذت صعود خود و گروهی در غم ناکامی!
با پایان فصل آمارها نیز کم کم ثبت و نهایی می شوند. اما همین اطلاعات ناقص دریافتی نیز حاکی از سهم اندکی است برای ایرانیان از هجوم کوهنوردان به کوه های مرتفع!
در سال جاری سوای گروههای که برای راهپیمایی مسیرهای کمپ اصلی آناپورنا، اورست و… راهی نپال شدند و آمار دقیقی از آن مخابره نشده (و البته به بحث ما نیز ربطی ندارد!) تعداد ۱۸ تلاش بر روی ۶ قله ۸۰۰۰ متری نپال، توسط ۱۵ مرد و سه زن (در واقع ۲ زن که یکی از آنها بر روی دو قله تلاش نموده) صورت گرفته. 
ماکالو با ۵ تلاش بیشترین و لوتسه با یک تلاش کمترین نفرات را به خود اختصاص داد:
اورست – ۴ نفر – ۲ صعود موفق
لوتسه – ۱ نفر – ۱ صعود موفق
ماکالو – ۵ نفر – ۲ صعود موفق
دائولاگیری – ۳ نفر – ۱ صعود موفق
ماناسلو – ۳ نفر – ۳ صعود موفق – ۱ کشته
دائولاگیری – ۳ نفر – ۱ صعود موفق
آناپورنا – ۲ نفر – ۱ صعود موفق

مشاهده برخی آمارها گویای این واقعیت است که هیمالیانوردی ایران برغم دو دهه پرتلاش هنوز در ابتدای راه قرار دارد. هم از نظر تعداد صعود کننده و هم تلفات ناشی از خطاها و حوادث غیرمترقبه سهم کشورمان در بازار صعودهای برون مرزی بسیار اندک است و طبیعتن تجربه کوه‌نوردی ما برای قرار گیری در سطح نخست کوه‌نوردی دنیا بسیار کم! کوه‌نوردی ایران همچنان نیاز به فراگیری و کسب تجربه دارد و شعارهایی نظیر مسیر نو، تنها جرقه هایی است بدون پشتوانه!
پی نوشت- اورست در سال جاری مجموعن پذیرای ۴۵ تیم اعزامی با ۴۴۶ کوهنورد (سوای شرپاها) بود که حاصل آن ۵۳۷ صعود (به همراه شرپاها) در مقابل ۱۰ کشته (از جمله سه شرپا) بوده! در واقع سهم ایرانیان تنها ۴ نفر در مقابل ۴۴۲ نفر خارجی و البته در صعودها ۲ نفر در برابر ۵۳۱ نفر صعود کننده به قله می باشد!
پی نوشت۲- از میان ۴۴۶ کوهنورد حاضر در اورست تنها ۲ نفر (کنراد آنکر و کوری ریچاردز) از مسیر کمتر صعود شده غربی تلاش کردند و سایرین در دو مسیر عادی جنوب شرقی و شمالی تلاش نمودند و البته تلاش ناموفقی نیز از سوی روسها برای صعود از یال قبلن صعود شده خمبوتسه صورت گرفت.
پی نوشت۳- سایت اکسپلوررز وب در پائین صفحه خود نظر سنجیی را درباره تصمیم شرکت هایمکس برای ترک منطقه ساقاراماتا بدلیل خطرات مسیر، شلوغی و ریزش سنگ قرار داده، به نظر شما آیا این تصمیم از سر شجاعت صورت گرفته، یا از ترس و ناتوانی شرکت فوق بوده؟!
در این رابطه بخوانید: خطر در سمت لوتسه و نوپتسه
برای دیدن آمار تلاشهای سال جاری بر روی قلل هیمالیا مراجعه کنید به: http://www.explorersweb.com          
همچنین در میان ثبت نامی های کی دو در تابستان سال جاری نام سه کوهنورد ایرانی به چشم می خورد. صحبت اله و رضا بهادرانی دو برادر اهل کرمانشاه به همراه عظیم قیچی ساز از تبریز قصد دارند تا شانس خود را بر روی دومین کوه مرتفع دنیا بیازمایند. ضمن آنکه برادران بهادرانی برای صعود به برودپیک نیز ثبت نام نموده اند.
در لیست اسامی گاشربروم I نیز نام مهدی گلشن نیا از یزد و شهنام جباری از تهران به چشم می خورد. برایشان آرزوی سلامتی و موفقیت داریم.
جهت مشاهده سایر اسامی مراجعه کنید به:
http://www.explorersweb.com/info.php?area=expeditions
منبع: کوه‌قاف


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *