نجات شرپا، ترجیح بر صعود
تنها کوهنوردی که در فصل صعود جاری اورست برای صعود سرعتی باقی مانده بود به خاطر نجات جان شرپای خود از صعود به اورست صرف نظر کرد.
پاتو ( پاتریسیو تیسالما) (Patricio Tisalema) کوهنورد اهل اکوادور که موفق شده بود خود را در عرض ۱۵ ساعت به کمپ ۳ برساند با بیهوش شدن شرپای خود در ارتفاع ۸۳۰۰ متری مجبور شد سخترین تصمیم زندگی خود برای ناتمام گذاشتن تلاش خود برای صعود سرعتی اورست را بگیرد.
به گفته او: “صعود طبق برنامه پیش می رفت. صعود از بیس کمپ پیشرفته در ارتفاع ۶۴۰۰ متری به کمپ ۱ در ارتفاع ۷۱۰۰ متری ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه طول کشید. در عرض ۴ ساعت و ۲۰ دقیقه به کمپ ۲ در ارتفاع ۷۷۰۰ متری رسیدم. و سپس ۵ ساعت طول کشید تا به کمپ ۳ در ارتفاع ۸۳۰۰ متری برسم.”
اما بعد از مدت کوتاهی که پاتو و هم تیمی اش رافائل کمپ ۳ را ترک میکنند شرپای آنان به حالت بیهوشی می افتد. در آن هنگام رافائل و پاتو باید به او کمک های اولیه می رساندند و پاتریسیو باید سخترین تصمیم زندگی اش را می گرفت. تا قله ادامه بدهد یا جان شرپایش را نجات دهد.
پاتو و رافائل سریعا به کمپ ۳ بر میگردند و اوضاع شرپا را تثبیت می کنند. پاتو اضافه میکند که او در شرایط فیزیکی ایده آلی بوده و فکر می کرد که می تونسته در عرض ۵ ساعت بر قله بایستد که در مجموع می توانست با زمان ۱۸ ساعت به کار خود خاتمه دهد.
در حال حاضر پاتو در بیس کمپ پیشرفته ست و کاملا پریشان حال و ناراحت هست که چنین شانسی را از دست داده است. با این حال طبق گفته مدیر وبسایت او به سایت اکسپلوررز وب او می داند که زندگی یک انسان بیشتر از یک هدف بزرگ ارزش دارد.
منبع: کلوپ کوهنوردی سولدوز
منبع: http://www.explorersweb.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *