راه اندازی کلینیک تخصصی بیماریهای ارتفاع و پزشکی کوهستان
انجمن پزشکی کوهستان ایران مدتی است بنابر نیاز جامعه کوهنوردی کشور و رسالتی که برعهده دارد (که همانا خدمت رسانی به جامعه کوهنوردی کشور در جهت ارتقای سلامتی و ایمنی کوهوردان است) اقدام به راه اندازی “کلینیک تخصصی پزشکی کوهستان و بیماریهای ارتفاع” نموده است.
این کلینیک در نظر دارد کلیه نیاز های پزشکی، درمانی، پاراکلینیکی و . . . جامعه کوهنوردی کشور را در حد توان خود برطرف نماید. این مجموعه متشکل از متخصصان و فوق تخصصان رشته های مختلف پزشکی از جمله قلب و عروق، داخلی، پزشکی ورزشی، ارتوپدی، جراحی، بیهوشی و . . . می باشد.
اطلاعات بیشتر را در ادامه مطلب بخوانید…

همچنین سیستم ارجاع به متخصصان دیگر و در صورت نیاز ارجاع به بخش بیمارستانی جهت انجام اعمال جراحی های لازم، ارجاع به فدراسیون پزشکی ورزشی جهت استفاده از امکانات درمانگاهی و پاراکلینیک این فدراسیون نظیر بخش فیزیوتراپی و باز توانی و استفاده از بیمه خدمات درمانی پزشکی ورزشی از دیگر خدمات این مرکز می باشد.
سعی گردیده در این مرکز از پزشکان متخصص و کوهنورد باتوجه به رویکرد ورزشی و خصوصا ورزش کوهنوردی که دارند استفاده گردد. چه بسا پزشکان حاذقی که بدلیل عدم رویکرد ورزشی خود و یا غیر ورزشی بودن خود در جهت درمان بیماران سفارش به عدم انجام فعالیت های ورزشی خصوصا کوهنوردی می کنند که متاسفانه در بسیاری موارد باعث سرخوردگی بیماران و کوهنوردان از ادامه انجام فعالیتهای ورزشی می شود و با این سیستم می توان از این موارد جلوگیری کرد.
  خدماتی که در این مرکز ارائه می گردد:
۱- معاینات دوره ای کوهنوردان جهت پیشگیری از ابتلا به بیماریهای خاص در ورزش کوهنوردی
۲- انجام معاینات کامل پزشکی و بالینی و پاراکلینیکی و سپس ارائه گواهی صحت و سلامت پزشکی(جهت ورود و ثبت نام به گروه ها و باشگاه های کوهنوردی)
۳- درمان بیماریهای خاص ورزش کوهنوردی نظیر: بیماری های ارتفاع، ادم ریوی،ادم مغزی، سرمازدگی و یخ زدگی اندامها، هیپو ترمی، صدمات ارتوپدیک نظیر زانودرد در ورزش کوهنوردی و بیماریهای ستون فقرات، مشاوره در انجام ورزش کوهنوردی در اطفال و بانوان و زنان باردار و . . .
۴- مشاوره پزشکی حضوری و تلفنی در برنامه های کوهنوردی و هیمالیانوری
۵- انجام معاینات پزشکی و بالینی کوهنوردان در اعزام های برون مرزی و هیمالیانوردی و ارائه گواهی صحت و سلامت
۶- راهنمایی در استفاده از پزشکان متخصص در رشته های مختلف و اعمال جراحی با در نظر گرفتن ملاحضات ورزش کوهنوردی برای بازگشت به این ورزش و ادامه فعالیت ورزشی کوهنوردان
۷- ارائه راهنمایی های لازم جهت تهیه تجهیزات تخصصی امداد و نجات در کوهستان و کیت های کمکهای اولیه انفرادی، تیمی و امدادگری کوهنوردان
۸- این مرکز در حال حاضر در روزهای یکشنبه هر هفته دایر و آماده پذیرش بیماران و کوهنوردان عزیز می باشد و در آیند نزدیک بنابه نیاز جامعه کوهنورد کشور قابلتوسعه به کلیه روزهای هفته می باشد و همچنین تلفنهای مرکز هر روزه آماده پاسخگویی به کوهنوردان گرامی است.
آدرس کلینیک تخصصی بیماریهای ارتفاع و پزشکی کوهستان: تهران – میدان آرژانتین – خیابان الوند – بالاتر از بیمارستان کسری – نبش بن بست آفرین – پلاک ۳۱ – طبقه چهارم – کلینیک تخصصی پزشکی آسا
تلفن تماس: ۲۲۶۳۳۸۱۹ – ۰۲۱
در صورت نیاز در موارد فوریتها و اورژانس: تلفن ۰۹۱۲۱۹۱۰۱۰۵
منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *