پایان فصل صعود به اورست
حدود ۱۵۰ کوه نورد که شمار تقریبا بی سابقه ای در  پایان فصل صعود به کوه اورست به شمار می رود، روز شنبه به قله این کوه دست یافتند.
به نقل از خبرگزاری فرانسه از کاتماندو، این در حالیست که یک هفته پیش چهار کوه نورد در هنگام پایین آمدن از قله این کوه ۸۸۴۸ متری کشته شدند. به گفته ‘تیلاک پندی’ مقام وزارت گردشگری نپال، تعداد انگشت شماری از کوه نوردان به دلیل ناتوانی از ادامه مسیر از کمپ ۴ به پایین بازگشتند. اما هوا در دو روز گذشته خوب بود و امروز (شنبه) حدود ۱۵۰ کوه نورد توانستند به قله دست یابند.
وی افزود: با اینکه هنوز چند باربر و کوه نورد برای رسیدن به قله تلاش می کنند، اما فصل رسمی صعود پایان یافته و کوه نوردان در حال بازگشت به پایگاه اصلی هستند. تداوم دو روزه هوای خوب موجب شد بیش از ۲۵۰ کوه نورد به بلندترین نقطه کره زمین دست یابند.
یکی از کوه نوردانی که به قله رسید، ‘وصفیه نسرین’ کوه نورد بنگلادشی بود که به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد استقلال کشورش به بلندترین قله  همه قاره های جهان صعود کرد. یکی دیگر از کوه نوردان صعود کننده، ‘پراکاش داهال’ بود که ‘پوسپ کمال داها’ پدر وی رهبری شورش ۱۰ ساله مائوئیستی در کشور نپال را به عهده داشت و اکنون یکی از فعالان اصلی در امور سیاسی این کشور است.
بیشترین شمار صعود کنندگان به قله اورست در ۲۳ ماه مه سال ۲۰۱۰ بود که ۱۶۹ نفر از این قله بالا رفتند.
منبع: کلاغها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.