گرامی‌داشت سوم خرداد در قله الوند
به گزارش خبرگزاری فارس از همدان: یک صعود سراسری با شعار “حفظ محیط زیست” و با اتخاذ تدابیر کارشناسانه در به حداقل‌رساندن آسیب‌های زیست محیطی در منطقه کوهستانی الوند به انجام خواهد رسید.
در این اقدام به مناسبت فرارسیدن سوم خرداد، ۱۰۰۰ نفر از کوه‌نوردان نقاط مختلف ایران به قله الوند صعود خواهند کرد.
این برنامه به همت اداره‌کل ورزش و جوانان استان همدان و هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی این استان طی روزهای چهارم و پنجم خرداد برگزار خواهد شد.
توضیحات بیشتر در ادامه مطلب بخوانید…

با توجه به حضور تعداد زیاد کوه‌نوردان در منطقه و اقامت دو روزه ایشان در کوهستان الوند با هماهنگی‌های انجام شده در کمیته اجرایی صعود، مقرر شد به خاطر رعایت اصول بهداشتی و نیز لزوم حفاظت هر چه بهتر از محیط زیست، اقلام توزیعی بین کوه‌نوردان در بسته‌های قابل بازیافت توزیع شود و حتی‌المقدور از پلاستیک کمتر استفاده شود.
در روز اختتامیه به قید قرعه از ۲۰ نفر از کوهنوردانی که در امر جمع‌آوری زباله‌های مسیر کوهپیمایی و انتقال این زباله‌ها به انتهای گنجنامه، بیشترین همکاری را داشته باشند تقدیر به عمل آمده و جوایز ارزنده‌ای به آنها اعطا می‌شود.
از دیگر تدابیر اتخاذ شده در این صعود سازماندهی مناسب و صعود از مسیرهای تثبیت شده کوهنوردی برای عدم آسیب‌رسانی به پوشش گیاهی منطقه است.
متأسفانه مشکلی که این روزها بیش از پیش دامن زیبا و سرسبز کوه‌ها را به کدورت و دلگیری آلوده کرده است، مسئله زباله و آثار به جای مانده از استقرار انسان در طبیعت است که قسمت عمده‌ای از این بقایا را نیز اجسام غیر‌قابل بازیافت نظیر کیسه‌های پلاستیکی، بطری نوشیدنی‌ها، ظروف یکبار مصرف تشکیل می‌دهند که باید از این پس حساسیت بیشتری نسبت به جلوگیری از این امر داشت.
هیئت کوه‌نوردی و صعود ورزشی همدان نیز سعی دارد با انجام برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت هرچه فعال‌تر، در ارتقای فرهنگ عمومی جامعه، کوهنوردان تازه‌کار و خانواده‌های علاقمند به محیط طبیعی ایفای نقش کند و شاید بتوان در همین راستا صعود روز پنجم خرداد را نوعی مانور نمایش این فرهنگ بالا به جامعه هدف برشمرد.
امروزه کوه‌نوردان ایرانی با درک بالایی از لزوم حفظ محیط زیست و با اتکا به فرهنگ طبیعت دوستی به عنوان پرچمداران حرکت به سوی داشتن زمین پاک مطرح بوده و این مهم را به خوبی در فعالیت‌های ورزشی خود به اثبات ‌رسانده‌اند.
در این صعود ۱۰۰۰ نفری نیز انتظار ما این است که بار دیگر به نمایش این فرهنگ متعالی اسلامی ـ انسانی و همگانی، عموم کوهنوردان و خانواده‌های حاضر در منطقه و کوهستان الوند بیش از پیش تشویق به رعایت اصول بهداشتی و عدم آسیب‌رسانی به محیط شوند که در انجام این امر جا دارد از پشتیبانی نهادهای مسئول و همکار در صعود نظیر اداره‌کل ورزش و جوانان استان، تله کابین گنجنامه، هلال احمر، سازمان حفاظت محیط زیست استان و شهرداری همدان و سایر نهادهای همکار تشکر ویژه کرد.
منبع: فارس


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *