شنبه سیاه اورست
شنبه ۱۹ می ۲۰۱۲ همراه بود با مرگ سه کوهنورد از آلمان، کانادا و کره جنوبی در طوفان ناگهانی جبهه جنوبی اورست و احتمالن مفقود شدن دو کوهنورد دیگر! ضمن آنکه چندین کوهنورد بیمار از کمپ ۲ توسط بالگرد به پائین منتقل شدند.
دکتر ابرهارد شاف پزشک ۶۱ ساله آلمانی، Shriya Shah کوهنورد نپالی-کانادایی و سون ونگ هین از کره جنوبی متاسفانه جان خود را در منطقه بالاتر از بالکونی از دست داده اند. علاوه بر توفان ادم مغزی موجب مرگ کوهنورد آلمانی گردید و دو کوهنورد دیگری نیز بر اثر خستگی جان باختند! همچنین سیمون مورو کوهنورد ایتالیایی حاضر در منطقه عنوان داشت کوهنوردان زیادی بدلیل از دست دادن زمان صعود اقدام به بازگشت نمودند و حداقل ۶ کوهنورد نیز بدلایل گوناگون از جمله سرمازدگی توسط بالگرد از منطقه تخلیه شدند.
انتظار می رود با توجه به پیش بینی وضعیت هوا روزهای ۲۵ و ۲۶ می آخرین فرصت برای افراد باقی مانده جهت صعود به قله باشد. هم اکنون حدود ۶۰ نفر برای روز ۵ شنبه و ۳۰ نفر برای روز جمعه راهی کمپهای بالاتر شده اند. این تصمیم در پی تجمع زیاد افراد طی هفته گذشته در محل قدمگاه هیلاری و به منظور کاهش حوادث اتخاذ گردیده است.
لازم به ذکر است در سال جاری تعداد ۷۵۰ کوهنورد از ۳۲ تیم بر روی اورست تلاش نموده اند و تعداد ۵ کشته حاصل این تلاشها می باشد.
منابع:
http://www.planetmountain.com
http://www.ukclimbing.com
 کوه قاف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *