تخریب و فعالیت‌های زیان آور در “همیالیا و تبت”
“فلات تبت” با مساحتی برابر غرب اروپا و با متوسط ارتفاع ۴۵۰۰ متر در شمال هیمالیا قرار دارد. سرزمینی کوهستانی، خشک و سرد؛ معروف به بام دنیا. فلات تبت پهنه‌ای در حدود ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ کیلومتر را فراگرفته‌است. به آن در زبانزد «بام جهان» می‌گویند، زیرا بلندترین و گسترده‌ترین فلات در جهان است که پهنه‌ای برابر ۲.۵ میلیون کیلومتر مربع (کمابیش برابر ۴بار اندازهٔ ایالت تگزاس آمریکا یا کشور فرانسه) دارد…….

فلات تبت را رشته‌کوه‌های بلندی فراگرفته‌است، از شمال غربی به رشته‌کوه‌های کولون(که آن را از حوضه آبریز تاریم جدا می سازد) محدود می‌شود و در شمالی ترین نقطه با رشته‌کوه‌های کیلیان که فلات را از بیابان گوبی جدا می‌سازد، در ارتباط است. در جنوب، فلات با درهٔ رود” یارلونگ سانگپو” که در بستر رشته‌کوه هیمالیا جریان دارد و با صفحهٔ گستردهٔ جلگه سند و گنگ برش خورده‌است، ارتباط دارد.
در غرب نیز پیچش رشته‌کوه‌های ناهموار قره‌قروم در شمال کشمیر را در بر می‌گیرد. تحقیقات دانشمندان آلمانی و هندی نشان می‌دهد فلات تبت و هیمالیا هنگامی بوجود آمد که ابرقاره “گوندوانا” دچار شکستگی شد و شبه قاره هند “با سرعت زیاد” به اوراسیا برخورد کرد. صفحه هند۵۰میلیون سال پیش در حرکت به سوی شمال با قاره اوراسیا برخورد کرد و این تصادم عظیم باعث مچاله شدن و جمع شدن زمین و تشکیل مرتفع‌ترین رشته کوه جهان شد.
گفتنی است این منطقه بکر جهان نیز از تخریب و فعالیت های زیان آور بشر در امان نبوده است. استخراج معادن، جنگل زدایی و ساخت غیر علمی بزرگراهها و احداث راه آهن توسط چینی ها، تحت عنوان توسعه، عامل اصلی تخریب زیست محیطی فلات تبت اعلام شده است. بر اساس گزارش های منتشره افزایش دما در فلات تبت؛ ۲ برابر متوسط جهانی است که این رقم نتیجه تخریب سریع لایه های منجمد دائمی اعماق زمین(پرمافراست)، تغییرات اساسی آب و هوا و تبدیل زمین های وسیع سرسبز به بیابان است .
منبع: صبا ایران- کوه نوشت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.