سالگرد صعود تاریخی بدون کپسول اکسیژن
اورست : May 8th 1978
Messner & Habeler camp two. Everest without oxygen 1978 photo Leo Disckinson
در سالگرد صعود تاریخی بدون کپسول اکسیژن رینهولد مسنر و پیتر هابلر به قله ی اورست
 هشتم می ۱۹۷۸، نقطه‌ عطفی در تاریخ کوه نوردی جهان است. در این روز رینهولد مسنر ایتالیایی و پیتر هابلر اتریشی، بلندترین نقطه‌ کره‌ زمین، قله‌ اورست را بدون ماسک تنفسی فتح کردند.
این کار خودکشی بود یا ماجراجویی آگاهانه؟ خودشان نیز به‌درستی نمی‌توانستند پاسخ دهند. در این روز، رینهولد مسنر، زاده‌ تیرول جنوبی (ایتالیا) و پیتر هابلر اتریشی را تنها یک رشته به‌هم پیوند می‌داد: انگیزه‌ای قوی که عاقبت بر ضعف تن فایق ‌آمد……………

لحظه‌‌ای شک و لحظه‌ای دیگر یقین مسنر و هابلر را فرا می‌گرفت. آیا این کار حماقت است یا توصیه‌ عقل سلیم؟ داستان این موج متناوب شک و یقین را ابتدا هابلر و سپس مسنر بازگو می‌کند: «فشار روانی، به‌خصوص به‌هنگام صعود خیلی زیاد بود. چون ما نمی‌توانستیم باور کنیم که آیا واقعا قادریم بدون ماسک اکسیژن، در شرایطی که فشار سهمی اکسیژن یک‌سوم سطح دریاست، پیش برویم،‌ بدون این‌که بیهوش شده و به زمین بیافتیم.»
«هر بار که استراحت می‌کردیم، این سؤال‌ها در ذهن‌مان تکرار می‌شد‌: آیا هنوز هم عقل کافی داریم؟ آیا این کار مسئولانه است؟»
صدای مسنر در آخرین استراحت طولانی، درست پیش از فتح قله، گواهی مستند بر این حقیقت است که نه تنها تنفس، بلکه تمرکز و تفکر نیز برایش مشکل شده بود: «ما در ۷ ‌هزار، ۵ هزار، ۵۰۰ متری‌، ما در ۸ ‌هزار و ۵۰۰ متری سطح دریا، در آخرین استراحت‌گاه هستیم. نسبتا سریع بالا آمدیم. اما هوا بسیار بد است.»
سرمای زیر چهل درجه سانتی‌گراد، زوزه‌ بادهای توفانی. اکثر کوه نوردان حتی با ماسک‌های اکسیژن هم تاب چنین شرایطی را نیاورده و بازگشته‌اند. اما مسنر و هابلر خیال بازگشت نداشتند. مسنر می‌گوید: «در آخرین مرحله‌ صعود، بیش از این‌که روی پاهایمان راه برویم، ‌بر روی زانوها و دست‌هایمان بالا می‌رفتیم، چار‌ه‌ای نبود وگرنه نمی‌توانستیم.»
حدود عصر بود که سرانجام مسنر و هابلر به فراز قله‌ اورست رسیدند. زمان، زمان در ‌آغوش گرفتن، ضبط کردن صدا و عکس گرفتن بود. اما هیچ کدام از این‌ها نمی‌توانست احساس آنها را همان‌طور که مسنر می‌گوید بازگو کند: «هیچ چیز نمی‌تواند وضعیت ما را توصیف کند، چرا که به مغزمان خون کافی نمی‌رسد و همه چیز بسیار کند پیش می‌رود، نه‌تنها راه رفتن و صعود کردن، بلکه همه چیز آهسته است، خیلی آهسته. انگار که مغزمان فلج شده.»
مسنر ادامه می‌دهد: «در همه‌ بدنم آرامش حکمفرماست، مثل کسی نفس می‌کشم که همه‌ زندگی‌اش را دویده باشد.»
پیتر هابلر به هنگام پایین آمدن، سر از پا نمی‌شناخت. با سرعت هر چه تمام‌تر به زیر می‌آمد تا باز به ارتفاعاتی برسد که تنفس در آن راحت‌تر است. با وجود این، کوه نورد اتریشی تأکید می‌کند که به همراه همپایش، مسنر، موقعیت را تحت کنترل خود داشتند: «ما کسانی نیستیم که در کمپ اولیه‌ اورست، کرامپون را به کفش‌هایمان بسته و هوس امتحان‌کردن به سرمان زده باشد، چرا که قبلا هرگز این کار را نکرده بودیم. ما بسیار آموزش دیده و تمرین کردیم و در پایان هم تنها باید هم‌پای ایده‌آل را پیدا می‌کردیم؛ من رینهولد را انتخاب کردم و او نیز من را.» 
همان‌طور که مسنر می‌گوید‌، سرانجام او و هابلر نشان دادند که: «قله‌ اورست بدون ماسک اکسیژن هم قابل فتح است.»
اما با وجود این‌که این فتح، ‌انقلابی را در تاریخ کوه نوردی پدید آورد، کمتر کسی از آن استقبال کرد. از آن زمان تاکنون، قله‌ اورست بارها فتح شد، اما تنها ۴ درصد از صعود کنندگان حاضر شدند مانند مسنر و هابلر، از ماسک اکسیژن صرف‌نظر کنند.
منبع: کلاغها
 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *