یادمان وندا رتکویچ

پس از ۲۰ سال از درگذشت وندا رتکویچ بانوی کوهنورد لهستانی که در کانچن چونگا جان سپرد. همنوردانش روز ۱۹ آوریل یادمان او را با پرده برداری از لوح یادبود در گورستان اوستروا گرامی داشتند.
وندا رتکویچ کوهنورد زن لهستانی متولد ۴ فوریه ۱۹۴۳ در بخش شرقی لهستان (که امروزه جزوی از خاک کشور لیتوانی می باشد). خانواده او پس از وقوع جنگ راهی بخش غربی لهستان شدند. او در شهر ورکلاو بزرگ شد و ادامه تحصیل داد و در رشته مهندسی برق از دانشگاه مدرک تکنولوژی ورکلاو مدرک خود را دریافت نمود.
در ۱۶ اکتبر ۱۹۷۸ وی توانست به عنوان سومین زن دنیا بر فراز اورست بایستد. همچنین در سال ۱۹۸۶ بدون کپسول اکسیژن عنوان نخستین زنی را بدست آورد که کی دو را صعود و زنده به کمپ اصلی بازگشته (در این صعود لیلین و بوریس بارارد او را بر فراز قله همراهی می کردند که متاسفانه هر دو دربازگشت کشته شدند).
هدف وندا صعود تمامی قلل ۸۰۰۰ متری بود، اما متاسفانه در تلاش برای فتح کانچن چونگا جان خود را از دست داد….

آخرین بار وندا توسط کارلوس کارسولیو کوهنورد مکزیکی در جبهه شمال غرب کوه مشاهده گردید که در حال برپایی کمپ نهایی خود بود. کارسولیو معتقد است او بر اثر ضعف قوای جسمانی جان خود را از دست داده است.
در سال ۱۹۹۵ در مسیر جنوب غربی جسدی توسط کوهنوردان ایتالیایی یافت شد که گمان می رفت متعلق به وندا باشد. این جسد نزدیک قله برجای مانده بود. گرچه بعدها این ادعا مردود شد و عنوان گردید جسد متعلق به کوهنورد بلغار Yordanka Dimitrova است که بر اثر بهمن کشته شده.
با این حال اگر وندا توانسته باشد کانچن چونگا را در آن برنامه و پیش از مرگش صعود کند، می توان لقب نخستین بانوی فاتح سه قله نخست دنیا را به او داد

صعودهای وندا رتکویچ
۱۹۷۵ نخستین صعود گاشربروم III- نخستین صعود کوه
۱۹۷۸ اورست- سومین زن فاتح کوه
۱۹۸۵ نانگاپاربات
۱۹۸۶ کی۲- نخستین زن فانح کوه
۱۹۸۷ شیشاپانگما
۱۹۸۹ گاشربروم II
1990 گاشربروم I
1991 چوآیو- انفرادی
۱۹۹۱ آناپورنا- انفرادی
۱۹۹۲ کانچن چونگا- احتمالن مرگ در ارتفاع ۸۲۰۰ متر
یادش گرامی

منابع: کوه قاف
http://en.wikipedia.org
 http://www.facebook.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *