پیش‌خوان امداد و نجات در کوهستان

نجات کوه‌نورد جوان در «توچال»
خبرگزاری آریا(۲۶ فروردین ۹۱): جوان مصدوم که بر اثر سقوط سنگ در ارتفاعات توچال گرفتار شده بود با تلاش آتش نشانان به پایین کوه منتقل شد.
به گزارش خبرگزاری آریا، در پی تماس تعدادی از شهروندان با سامانه ۱۲۵و درخواست کمک از آتش نشانان برای نجات کوه‌نورد جوان در ارتفاعات توچال، بیدرنگ زنگ نجات ۱۶ ساعت ۱۵:۲۳ دقیقه عصر روز گذشته، به صدا در آمد و آتش نشانان بلافاصله به سمت محل حادثه در مقابل رستوران چشمه حرکت کردند.
“رضا محمد زاده” فرمانده آتش نشانان حاضر در محل گفت: با رسیدن به محل حادثه مشاهده شد جوان ۲۹ ساله ایی بر اثر برخورد سنگی که از ارتفاع سقوط کرده، از ناحیه ران پای راست دچار شکستگی از نوع باز شده است. وی در ادامه افزود : آتش نشانان ابتدا با انجام کمکهای اولیه و بستن محل زخم، وی را بر روی برانکارد فیکس و سپس به وسیله موتور چهار چرخ به ایستگاه ۱ توچال منتقل کردند و تحویل امدادگران اورژانس حاضر در محل دادند.
همچنین آتش نشانان پس از دو ساعت تلاش به کار خود خاتمه دادند.

نجات ۵ کوه‌نورد در کوه‌های «ماسوله»
خبرگزاری فارس ( ۲۶ فروردین ۹۱ ): مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان از نجات پنج کوه‌نورد در کوه‌های ماسوله خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، “جمشید محمدی” دراین باره گفت: در پی مفقود شدن پنج نفر از کوه‌نوردان در کوه‌های ماسوله در ۲۴ فروردین جاری بلافاصله تیم‌های امداد و نجات جمعیت هلال احمر گیلان به منطقه مذکور اعزام شدند.”محمدی” با بیان اینکه کوه‌نوردان مذکور در کوه‌های ماسوله گرفتار بهمن شده بودند، تصریح کرد: با انجام عملیات‌های تخصصی امداد و نجات این افراد از مرگ رهایی یافتند.

نجات تیم کوه‌نوردان «اسفراین» در ارتفاعات «ساریگل»
خبرگزاری مهر (۲۶ فروردین ۹۱ ): امدادگران جمعیت هلال‌احمر خراسان شمالی موفق شدند تیم کوه‌نوردی اسفراین را که در ارتفاعات ساریگل و در یکی از پرتگاه‌های خطرناک دره توروس گرفتار شده بود را نجات دهند.
پیرو تماس تلفنی با سامانه ۱۴۷ جمعیت هلال‌احمر استان مبنی بر گرفتاری یک تیم کوه‌نوردی در ارتفاعات ساریگل در حوالی روستای ایزی، امدادگران بلافاصله با یک دستگاه خودروی کمک دار به منطقه اعزام شدند.
این امدادگران با به‌کارگیری تجهیزات پیشرفته کوهستان متشکل از دو تیم ارزیاب، کنترل و هماهنگی، در منطقه حاضر و پس از حدود دو ساعت با همکاری یکی از اهالی روستای ایزی به منطقه رسیدند.

شرایط بسیار خطرناک این دره و گرفتاری کوه‌نوردان سبب شد که عملیات نجات با استفاده ازست کوهستانی انجام و پس از یک ساعت و ۲۰ دقیقه تلاش، کوه‌نوردان به سلامت نجات یافته و به پایین منتقل شدند.

نجات دو کوه‌نورد گرفتار در «چاه» در «دامغان»

جام جم آنلاین (۲۷ فروردین ۹۱): رییس جمعیت هلال احمر شهرستان دامغان از نجات دو کوه‌نورد گرفتار در چاه خبر داد.
حمیدرضا داودیان گفت: ساعت هشت و ۴۵ دقیقه روز گذشته از طریق ندای امداد(شماره ۱۴۷) مطلع شدیم دو کوه‌نورد در داخل گودالی گرفتار شدند.
وی افزود: این دو کوه‌نورد جوان شاهرودی قصد رفتن به چاه ۲۰ متری در منطقه منصور کوه شهرستان دامغان (کیلومتر ۱۵ محور دامغان-چشمه علی) را داشتند که در فاصله هفت متری به داخل چاه سقوط کردند. به گفته وی تیم امدادی مستقر در پایگاه امداد جاده‌ای چشمه علی به همراه تیم امداد کوهستان در محل حادثه حاضر شده  و با استفاده از توانایی های گروه و تجهیزات مورد نیاز پس از سه ساعت عملیات موفق به نجات این کوهنوردان شدند.
وضعیت عمومی این کوه‌نوردان رضایت بخش است و فقط دچار کوفتگی بدن و آسیب دیدگی از ناحیه پا  شدند.

منبع: کوه نوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *