سقوط یک سنگنورد در اثر باز شدن گره

بار دیگر سقوط یک سنگنورد و اینبار به دلیل سهل انگاری در نصب گره به صندلی صعود، موجب مرگ وی گردید.
دیوید روتمن سنگنورد ۷۳ ساله بدلیل آنچه کارشناسان عنوان نموده اند، باز شدن گره بولینش در منطقه وارهاوس در گلوچستر حدود ۹ متر سقوط کرد و متاسفانه جان خود را از دست داد.
به گفته حمایتچی این سنگنورد: سقوط پس از آن صورت گرفت که فشار بار وزن سنگنورد بر روی طناب وارد گردید و در نهایت باز شدن گره عامل سقوط وی بود.
اما از آنجایی که هیچگونه گره هشت ساده ای (هشت سردست) بر روی طناب دیده نشد این احتمال وجود دارد او از گره بولین (و نه هشت تعقیب) استفاده کرده باشد. همچنین کارشناس حادثه عنوان می نماید در صورت داشتن گره ضامن stopper در پشت گره بولیل احتمال باز شدن این گره به حداقل می رسید.

http://www.thebmc.co.uk

پی نوشت: در دنیای سنگنوردی سالهاست گره هشت تعقیب به همراه ضامن دوبل به عنوان بهترین گره برای اتصال به صندلی صعود توصیه می شود. این امر همچنین در صعودهای ورزشی نیز به عنوان قانون در مسابقات به ثبت رسیده. اما متاسفانه بسیاری اصرار به نصب گره بولین بر روی صندلی خود دارند.
اما باید یادآور شد: بولین به صورت ساده، دوبل، تعقیب، حتی با ضامن نیز برای اتصال به صندلی صعود (هارنس) بدلیل تحرک زیاد سنگنورد و عدم شکست مناسب گره خطرناک است و حوادث زیادی را موجب گردیده!

منبع: کوه قاف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *