پرولاپس دریچه میترال در کوهنوردان

انجمن پزشکی کوهستان ایران: هفته گذشته یکی از کوهنوردان گرامی سوالی را مطرح نمودند که شاید در بین بعضی همنوردان عزیز کشورمان کم شیوع نباشد(بطور معمول بین ۵ تا ۱۰ درصد مردم به این مشکل مبتلایند). بدلیل اهمیت آن تصمیم گرفتیم آنرا در مطالب علمی سایت درج کنیم تا شاید اگر برخی دیگر به آن مبتلایند از آن اطلاع یابند، خصوصا بدلیل بروز مشکل قلبی در برخی کوهنوردان در سالهای گذشته که در مواقعی باعث از دست دادن و فوت این عزیزان در برنامه های کوهنوردی بودیم رسالت ما اقتضا می کرد آنرا در سایت اطلاع رسانی انجمن پزشکی کوهستان ایران درج کنیم. و حال سوال این همنورد عزیز:
من سالهاست که اسکی میکنم و تا الان مشکلی نداشتم. ولی هنگام بالا رفتن از پله ها، دویدن و همینطور کوهپیمایی به شدت به نفس نفس میفتادم تا اینکه به اصرار یکی از دوستانم به پزشک مراجعه کردم و بعد از گرفتن نوار قلب و اکو متوجه شدم که افتادگی دریچه ی میترال دارم. پزشکی که به ایشون مراجعه کرده بودم گفتن میزانش در حد متوسطه. دو قرص مونته لوکاست ۱۰ و پروپرانولول ۱۰ تجویز کردن و گفتن قبل از فعالیتهای سنگین بخورم. به نظر شما درسته که هر بار قبل از رفتن به کوه این قرص رو مصرف کنم؟ و حداکثر چند قرص در روز میتونم مصرف کنم؟ امکان داره کوهپیمایی در دراز مدت به قلبم صدمه بزنه؟
جواب را در ادامه مطلب بخوانید….

و جواب این سوال:
پرولاپس دریچه میترال در کوهنوردان:
تعریف
  پرولاپس ( افتادگی ) دریچه میترال یک مشکل قلبی است که دریچه ای که اتاقکهای بالایی و پایینی سمت چپ قلب ( دهلیز و بطن ) را از هم جدا می کند نمی تواند درست باز و بسته شود.

علل، شیوع، و عوامل مستعد کننده
دریچه میترال قلب کمک می کند خون در سمت چپ قلب در یک جهت حرکت کند.دریچه زمانی که قلب منقبض می شود بسته می شود تا خون را از حرکت به عقب باز دارد.

  اگر دریچه صحیح باز و بسته نشود پرولاپس دریچه میترال نامیده می شود. بیماری توسط عوامل زیادی بوجود می آید. در بیشتر موارد،بی خطر است و بیماران معمولاً نمی دانند که این مشکل را دارند.در تعداد کمی از بیماران ممکن است سبب برگشت خون به عقب شود(نارسایی شدید میترال).این امر نیاز به درمان جراحی دارد.

  به نظر می رسد برخی انواع پرولاپس دریچه میترال درون خانواده ها تکرار می شوند(وراثتی). پرولاپس دریچه میترال با سندرم مارفان(یک بیماری که از زمان تولد وجود دارد) و بیماری گریوز مرتبط دانسته شده است.

  برخی از بیماران مبتلا به  پرولاپس دریچه میترال زنان لاغری هستند که ممکن است بدشکلی های خفیف در دیواره قفسه سینه، اسکولیوز، یا سایر بیماریها داشته باشند.

  همچنین برخی افراد با پرولاپس دریچه میترال ممکن است سوراخی در قلبشان بنام نقص دیواره بین دهلیزی داشته باشند.

علائم
·               تپش قلب هنگام ورزش و کوهنوردی
·               درد قفسه سینه( در صوذتی که مطمئن باشیم بوسیله بیماری عروق قلب یا حمله قلبی ایجاد نشده باشد)
·               تنفس مشکل بعد از فعالیت ورزشی یا فعالیت های ساده
·               خستگی خصوصا در هنگام ورزش
·               سرفه
·               تنگی نفس حین درازکش(ارتوپنه)
  نکته:ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد یا علائم به آرامی رخ دهد.

نشانه ها و آزمایشات
 پزشک ممکن است یک معاینه بالینی انجام دهد و گوشی پزشکی را برای گوش دادن قلب و ریه های شما بکار برد.پزشک ممکن است یک تریل(لرزش) را روی قلب احساس کند و یک صدای اضافی  قلبی(“صدای میان سیستولی”)را بشنود.این صدا وقتی ایستاده باشید بلندتر می شود.

  فشار خون معمولاً طبیعی است.
  تستهای زیر ممکن است برای تشخیص پرولاپس دریچه میترال یا یک دریچه میترال نارسا بکار روند:

·               اکوکاردیوگرافی
·               روش داپلر با جریان رنگی
·               کاتتر گذاری قلب
·               عکس اشعه  Xقفسه سینه
·       نوار قلب(ممکن است آریتمی ها مثل فیبریلاسیون دهلیزی را نشان دهد)
·               ام.آر.آی. قفسه سینه
·               سی.تی اسکن  قفسه سینه
درمان
بیشتر مواقع،هیج علامتی وجود ندارد یا ناجیز است، و درمان نیاز نیست.

  اگر پرولاپس دریچه میترال شدید دارید،ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشید. اگر علائم شما بدتر شوند یا دارای نارسایی شدید دریچه میترال باشید، ممکن است جراحی جهت ترمیم یا تعویض دریچه نیاز باشد.

  آنتی بیوتیکها در صورت وجودعفونت باکتریایی یااحتمال آن تجویز می شوند.اگر پرولاپس دریچه میترال همراه با نارسایی دریچه داشته باشید،آنتی بیوتیکها معمولا ًقبل از اعمال دندانپزشکی و هر عمل جراحی دیگری داده می شوند.

  سایر داروهایی که ممکن است تجویز شوند عبارتند از:
·               داروهای ضد آریتمی : به کنترل ضربانات قلبی نامنظم کمک می کنند.
·               گشاد کننده های عروقی: رگهای خونی را متسع می کنند و به تسهیل عملکرد قلب کمک می نمایند.
·               دیگوکسین : برای تقویت ضربان قلب بکار می رود.
·               دیورتیکها(داروهای ادرار آور): به دفع مایع اضافی از ریه ها کمک می کنند.
·               پروپرانولول : برای تپش قلب یا درد سینه داده می شود.

·      ضد انعقادها(رقیق کننده های خون) :در بیمارانی که همزمان فیبریلاسیون دهلیزی دارند، به پیشگیری از ایجاد لخته های خونی کمک می کند.
پیش آگهی
  میزان کارآیی یک فرد بستگی به علت پرولاپس دریچه میترال دارد. بیشتر مواقع وضعیت بی خطر است و ایجاد علائم نمی کند(پس خیلی نگران نباشید). علائمی که ایجاد می شود با دارو و جراحی قابل کنترل و درمان است. (با وجود این، در صورت شدید بودن پرولاپسریا، برخی ضربانات نامنظم قلبی همراه پرولاپس دریچه میترال می توانند کشنده باشند).

  عوارض
·               اندوکاردیت – عفونت دریچه
·               نشت شدید دریچه میترال(نارسایی)
·               سکته مغزی
·               لخته به سایر قسمتها
·               ضربانات نامنظم قلبی(آریتمی)،مثل فیبریلاسیون دهلیزی

  تماس با پزشک
اگر علائم پرولاپس دریچه میترال دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

پیشگیری
  بطور معمول نمی توانید از پرولاپس دریچه میترال پیشگیری کنید. اگر سابقه بیماری قلبی یا مشکلات دریچه ای قلب دارید، با پزشکان خود از جمله دندانپزشکتان در میان بگذارید.

مصرف بعضی داروها پیش  از فعالیتهای ورزشی و کوهنوردی می تواند علائم شما را کاهش دهد و بدون اینکه خیلی نگران باشید به برنامه های کوهنوردی خود بپردازید. ولی اگر علائم شدیدی دارید با پزشک خود حتما مشورت کنید.

  آنتی بیوتیکها معمولاً برای پیشگیری از عفونت بکار می روند.این امر درمان پیشگیرانه نامیده می شود.اگر پرولاپس دریچه میترال همراه با نارسایی دارید، قبل از اعمال دندانپزشکی یا سایر جراحی ها، برای پیشگیری از ورود باکتریها به داخل خون و ایجاد عفونتهای خطرناک،آنتی بیوتیک دریافت خواهید کرد.برخی دست اندر کاران بهداشتی آنتی بیوتیک را در صورتیکه دارای پرولاپس دریچه میترال متوسط تا شدید همراه صدای اضافی قابل شنیدن با گوشی پزشکی هستید، توصیه می کنند.

تالیف: دکتر حمید مساعدیان
عضو کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *