احترام به طبیعت پایه و اساس کوهنوردی

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در سراسر دنیا میلیونها نفر به کوهنوردی، کوهگردی و گلگشت و صخره نوردی می پردازند. در بسیاری از کشورها، ورزشهای کوهستان بخش قابل توجهی از زندگی روزانه را تشکیل می دهد.
از نظر انگیزه های لازم برای پرداختن به یک فعالیت، کمتر فعالیتی را می توان یافت که تا این حد جذابیت و کشش داشته باشد، از جمله جذابیت ها و انگیزه های موجود در این رشته، از فعالیتها می توان به تامین سلامت، تحرک، ارتباط با طبیعت، انگیزه های اجتماعی و در نهایت لذت کشف و ماجرایی اشاره کرد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران؛ نادر ضرابیان کارشناس محیط زیست، با اشاره به ماهیت کوهنوردی، گفت: در کوهنوردی واژه هایی تحت عنوان رقیب، رقابت، حریف، برد و باخت وجود ندارد.
وی ادامه داد: برای تمام کسانی که فعالیت کوهنوردی دارند، در هر گروه و سمتی از واژه همنورد استفاده می کنیم…….

وی افزود: اصول اخلاقی حاکم بر ورزش کوهنوردی سبب شده که کوهنوردان به طبیعت احترام بگذارند. در واقع احترام به طبیعت پایه و اساس کوهنوردی است، به این دلیل کوهنوردان در تمامی فعالیتهای زیست محیطی حضور پررنگی دارند.
وی ادامه داد: یکی از این فعالیتها، غذارسانی و کمک به حیات وحش مناطقی است که بدلیل عملکرد اشتباه، در معرض گرسنگی و مرگ قرار گرفته اند.
وی با بیان اینکه ۲ اصل اساسی در جامعه کوهنوردی حاکم است، تصریح کرد: اصل اول احساس مسئولیت در مقابل همنوردها (این قانون شامل هر کسی که در کوهستان هست و نه فقط گروه خود) و اصل دوم قوانین اخلاقی است که حاکم بر این ورزش گروهی است، یعنی آسیب رساندن به طبیعت، ماجراجویی در کوه و عدم رعایت قوانین اخلاقی در کوه، وقت تلف کردن و آسیب رساندن به خود می باشد.
تنها ورزش خانواده محور
ضرابیان با اشاره به اینکه کوهنوردی تنها ورزشی است که در جامعه ایرانی_ اسلامی، خانواده در کنار هم هستند. بطوریکه با حضور در طبیعت و کسب انرژی از آن، می توانند از کنار هم بودن لذت ببرند.
این کارشناس محیط زیست، با اشاره به اینکه با کوهنوردی در کنار خانواده از گرمی و صمیمیت خانوادگی بهره مند می شویم، خاطرنشان کرد: مهمترین اصل که در کوهستان رخ می دهد، دوری از تجملات و ساده زیستن است. وقتی در شرایط سخت آب و هوایی کوهستان هستیم، با وسایل ساده و غذایی ساده یاد می گیریم که چگونه با سختیها کنار بیاید و با ناملایمات سازگار شوید. از اینرو کوهنوردان زندگی محکمتری دارند.

منبع: انجمن پزشکی کوهستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *