پروژه سفر بزرگ هیمالیا (GHT)

آپا شرپا همان شرپا و کوهنورد نام آشنای نپالی که تا به حال ۲۱ بار به اورست صعود کرده به همراه یک تیم در حال پیمودن مسیر طولانی هیمالیاست . هدف او نشان دادن تاثیر تغییرات آب و هوایی در هیمالیاست و قصد ترویج این سفر (GHT) به عنوان  بهترین سفر توریستی در جهان می باشد.
این تیم تا کنون به مدت ۲ ماه است که در حال پیمودن این مسیر بوده و خبرهایی که در پایین خواهید خواند را از طریق کنفرانس خبری که در شهر بنی در طول یک توقف بین راهی برگزار شده ارسال کرده اند.
اطلاعات این سفر را در ادامه مطلب بخوانید..

تصویر بالا آپا شرپا در حال نظاره منطقه پایین دست به دریاچه یخی تشو رولپا ست.
این دریاچه یکی از بزرگترین دریاچه های یخی ست که در خطر تبدیل به سیلاب است

در شصت و پنجمین روز سفر خود آپا و تیمش به بنی رسیده و با مردم محلی و رسانه ها ملاقات کردند. او و تیمش در
ملاقاتی که تیم خبری در دفتر صلیب سرخ بنی ترتیب داده بودند از طرف روستاییان مورد استقبال و تحسین قرار گرفتند.
  مهمان اصلی این رویداد وزیر محترم وزارت محیط زیست آقای هم راج تاتر بودند. دکتر گوویندا راج پوخارل ، رئیس هیات مدیره مرکز ترویج انرژی جایگزین وزارت محیط زیست، نیز در طول این نشست حاضر شدند.

وزیر محترم محیط زیست طی سخنان خود متذکر شدند که منطقه کوهستانی بالای مسیر طی شده در طول این سفر
باید از زاویه تغییرات آب و هوایی به عنوان منطقه ویژه زیست محیطی اعلام شود.

وی همچنین بر ضرورت افزایش میزان استفاده از انرژی جایگزین مانند انرژی خورشیدی، میکرو- هیدرو، بیو گاز و اجاق های آشپزی بهبود یافته، به عنوان تکنولوژی کاستن از تاثیرات تغییرات آب و هوایی تاکید کردند.

آقای هم راج همچنین بر برداشتن گامهای لازم برای متوجه ساختن و نشر مطالب نشات گرفته از تجربیات آپا شرپا و تیمش اطمینان خاطر دادند.

منطقه بالای مسیر طی شده توسط تیم آپا به واقع مرز جدال تغییرات آب و هوایی در هیمالیاست. با مدیریت چالش های مرتبط با تغییرات آب و هوایی در آن مناطق، نپال نه تنها قادر خواهد بود تا از مردم خود حمایت کند بلکه خواهد توانست به مناطق بزرگی از آسیای جنوبی شامل هندوستان و بنگلادش نیز کمک کند. سخنرانان این مراسم بر اهمیت چنین پیشگامی و ابتکار تاکید کردند.

مسیر طی شده
در ادامه مراسم آپا شرپا با بیان این موضوع که دریاچه های یخی در منطقه سیلکیش در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا تشکیل یافته اند، از ACAP درخواست کرد که نقطه نظرات محلی را مورد توجه قرار داده و در همان حال نیروهای محافظ منطقه محافظت شده آناپورنا را شکل دهد که بر زندگی روزمره مناطق یاد شده تاثیر گذار هستند.

مسیر ۹۳۶ کیلومتری پیموده شده ازنقطه شروع تا بنی
داوا استیون شرپا، عضو شورای تغییرات آب و هوایی دولت نپال، نیز در سخنان خود گفت که گردشگری داخلی و انرژی جایگزین در مناطق آسیب پذیر مورد قیاس قرار می گیرد. وی از NAPA درخواست کرد تا به موضوع توریسم به عنوان ابزار قابل تطبیق آب و هوایی در گزارشات و تحقیقات آتی خود بپردازند. او همچنین اظهار داشت  که وزیر گردشگری در شورای تغییرات آب و هوایی دولت نپال شرکت می کند.

پراشانت سینگ، رهبر GHT-CSCT و CEO نیز گفت : “ما به یک استراتژی مشترک برای کمک به کمیته های کوهستانی برای سازگاری با تغییرات آب و هوایی نیاز داریم.” او جامعه جهانی را با فراخوانی برای پشتیبانی و تقویت ابزارهای تطبیقی برای کمک به کشور های کوهستانی در جهت مدیریت و فائق آمدن بر مسئله تغییرات آب و هوایی به چالش کشید.

با بازگشت به سال ۲۰۰۹ و نگاهی به کارنامه آپا شرپا میبینیم که او در نوزدهمین صعود خود به اورست با صدای بلند خطاب به جهانیان اعلام می دارد که ” جلوی تغییرات آب و هوایی را بگیرید و بگذارید هیمالیا زندگی کند”.

تلاش کنونی او برای پیمودن تمام مسیر هیمالیا در محدوده کشور نپال به این خاطر است تا مشکلات پیش روی جامعه هیمالیایی را وارد بحث های ملی و فرا ملی کرده تا از این طریق به جوامع هیمالیایی کمک کند. آپا در طول این پیمایش که با حمایت های نخست وزیر و رئیس جمهور نپال صورت گرفته صدها روستا و هزاران نفر را در مسیر خود ملاقات خواهد کرد.

منبع: گروه کوهنوردی سولدوز
ExplorersWeb
  ترجمه از آلتای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.