هشدار به طبیعت گردان و کوهنوردان و مسافران نوروزی

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بنابه گزارش های رسیده از مناطق کوهستانی شمالی کشور و در استانهای آذرباییجان غربی و شرقی، زنجان ، اردبیل، گیلان ، نازندران، گلستان و مناطق البرز شدت بارش برف بیش از حد انتظار در این فصل بوده و کلیه مناطق کوهستانی پوشیده از برف می باشد. بطوری که بسیاری از گردنه ها با بازش بیش از یک متر برف همراه بوده و این شرایط برای مسافرت به مناطق کوهستانی و خصوصا اجرای برنامه های کوهنوردی بسیار هطرناک می باشد.

باتوجه به گرمای نسبی نیز که ممکن است در چند روز آینده بواسطه فروردین ماه بوجود آید احتمال ریزش بهمن هم وجود دارد. به کلیه مسافران نوروزی و کوهنوردان عزیز توصیه می شود مسائل ایمنی کوهستان را بیش از پیش رعایت فرموده تا ایام نوروز با کامی خوش برایشان سپری گردد.
توصیه های لازم را در ادامه مطلب بخوانید…

خوشبختانه از امروز از شدت برودت هوای مناطق کوهستانی کاسته خواهد شد.
بیشتر مراقب باشیم:
همیشه انتظار بروز حوادث در کوهستان را داشته باشیم.

توصیه های ذیل می تواند بشما کمک کند:

v      قبل از ترک خانه جهت برنامه
Ø      اهداف و سطح برنامه را با وضعیت واقعی میزان سلامت و آمادگی جسمانی فعلی خودتان تنظیم کنید. با خودتان روراست باشید.

Ø      هر گونه بیماری مزمن باید تا حد ایده ال درمان شود. به همراه داشتن داروی مصرفی به اندازه کل طول مدت برنامه را فراموش نکنید. حتما مقدار داروی ذخیره نیز به صورت جداگانه جهت استفاده در مواقع از دست رفتن منبع اصلی دارو به همراه داشته باشید.

Ø      اگر در مورد سلامتی خود مشکوک هستید با پزشک مشورت کنید

Ø       لوازم پزشکی شخصی متناسب با خود را فراهم کنید و قبل از برنامه نحوه استفاده از آنها را فرا گیرید. استفاده از بیمه را فراموش نکنید.

v      قبل از رفتن به کوه در محل برنامه
Ø      گزارش محلی وضعیت آب و هوا را بررسی کنید و از وضعیت راه ها و مسیر ها آگاهی کسب کنبد و برنامه خود را بر اساس این موارد هماهنگ کنید.

Ø      در محلی مناسب یا نزد فردی مورد اعتماد برنامه خود را ثبت کنید. اطلااعاتی نظیر مسافت برنامه، مسیر مورد نظر، زمان تخمینی برگشت و …

Ø      لوازم اولیه و ضروری مانند خوارک و آب کافی، پوشاک اضافی، لوازم اورژانس، کیف کمک های اولیه، کیت بفا، عینک و کلاه و غبره را فراموش نکنید.

Ø      شماره تماس های های محلی خدمات امداد و نجات را یاد داشت کنید.

v      در طول برنامه
Ø      30 دقیقه ی اول مسیر را به آهستگی و آرامش حرکت کنید تا بدن شما به تدریج و به طور مناسب گرم و آماده شود.

Ø      حد اقل هر ۲ ای ۳ ساعت استراحت کنید و بخورید و بیاشامید! شما باید کم بخورید ولی به میزان زیاد بنوشید. رژیمی غنی از کربوهیدرات های پیچیده مانند بیسکوییت و غلات مصرف کنید. از مصرف الکل پرهیز کنید.

Ø      کودکان و افراد مسن ذخیره فیزیکی محدودتری دارند و نیاز بیشتری به خوردن، نوشیدن و استراحت دارند.

Ø      در ارتفاعات بالاتر از ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متر در صورت ممکن بودن شرایط ارتفاع محل خوابیدن را بیش از ۳۰۰ تا ۵۰۰ متر در هر ۲۴ ساعت افزایش ندهید و بعد از گذشت هر ۳ روز یک شب اضافه بدون افزایش ارتفاع سپری کنید. در صورت امکان از خوابیدن در بالا ترین نقطه ای که در طول روز به آن می رسید خودداری کنید و جهت خواب از ارتفاع  کم کنید.

v      در زمان بروز یک اتفاق
Ø      در مواقع خراب شدن هوا از قله یا خط الراس پایین بیایید، منطقه ویا فرتا را ترک کنید. در زمان طوفان از درختان بلند و ستون های برق دوری کنید. از پناه گرفتن در غار های کوچک و زیر طاقچه ها خودداری کنید.

Ø      افراد آسیب دیده یا بیمار به هیچ عنوان نباید تنها گذاشته شوند. ( نکته : اختلاف زبان یک فاکتور خطر محسوب می شود! فردی که در کنار بیمار می ماند یابد با او هم زبان باشد) . درمان های لازم را انجام دهید و از سرد شدن فرد جلوگیری کنید و در صورت نیاز برای کمک تماس بگیرید.

Ø      اگر فردی در هر نقطه ای از مسیر احساس ناخوشی و بیماری کرد به سرعت به چگونگی برگشت فکر کنید. اگر شما در ارتفاع بیمار شدید بیماری شما به علت ارتفاع است تا زمانی که خلاف آن اثبات شود. از صعود بیشتر خودداری کنید و در صورت احساس بیماری شدید یا وخیم تر شدن حالتان به صورت از ارتفاع خود کم کنید.

Ø      حواستان به دقت به موقعیتتان در منطقه بر اساس نقشه یا GPS باشد. آگاهی صحیح از محل دقیقتان یه پیدا کردن شما توسط تیم امداد و نجات در موارد اورژانس کمک زیادی می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.