آموزش پاشنه آشیل کوهنوردی کشور است

آموزش را می توان « پاشنه آشیل » کوه نوردی کشور به شمار آورد. اگر در این عرصه کوتاهی کنیم، ورزش فراگیر و پرطرفدار کوه نوردی گرفتار خسارات جبران ناپذیر خواهد شد و اگر با قوت و قدرت عمل کنیم علاوه بر رشد کمی، کیفیت صعودها نیز بهبود خواهد یافت. پس می توان آموزش را محور اصلی فعالیتها در کوه نوردی دانست. به همین دلیل در آخرین روزهای سال ۹۰ به سراغ دکتر ابوالفضل جوادی ( مدیر آموزشگاه کوه نوردی فلات ) رفتیم تا در باره این موضوع حیاتی با وی به گفتگو بنشینیم. مطلبی که در پی می آید، حاصل این مصاحبه است:
متن مصاحبه را در ادامه مطلب بخوانید…

دکتر، چند سال دارید و چند وقت است کوه نوردی می کنید ؟
۵۰ سال دارم و از چهارده سالگی با کوهستان آشنا شده ام.

تدریس و آموزش را از کی شروع کردید؟
از سال ۷۴ به عنوان مدرس داوطلب جمعیت هلال احمر، تدریس کمکهای اولیه را شروع کردم و از۷۷ به تدریس سنگ نوردی پرداختم. بعد مربی یخ نوردی شدم و در کنار تکنیکهای صعود، تدریس طب ارتفاع و سایر موضوعات نظری کوه نوردی را هم شروع کردم. بعد از اشتغال در هلال احمر و تماس نزدیک با سوانح مختلف، به نجات علاقه مند شدم و با اخذ مربیگری نجات در کوهستان، آموزش جستجو و نجات هم به فعالیتهایم اضافه شد. البته ناجی غریق هم هستم.

در حوزه های دیگری هم تدریس میکنید؟
در دانشگاههای مختلف تدریس کرده ام و فعلا مدرس رسمی و دارای ID دانشگاه جامع علمی – کاربردی هستم.

فکر نمی کنید نوعی پراکندگی در کارهایتان هست؟
ابدا ! محور فعالیت من، نجات در کوهستان است که جنبه های فنی و درمانی دارد. کسی که هنوز کوهنورد تمام عیار نشده است، نمی تواند در کوه  نجاتگر موفقی باشد و یک نجاتگر فنی هم بدون مهارتهای نجات درمانی (کمکهای اولیه)  کاری از پیش نمی برد. نجاتگر کوهستان،  شخصیتی سه بعدی دارد : او کوه نوردی با تجربه و توانمند است که مهارتهای نجات فنی و نجات درمانی را هم به دست آورده است. علت ناکامی اغلب دوره های آموزشی نجات در کوهستان، بی توجهی به همین موضوع است.

پس به نظر شما، کلاسهای نجات در کوهستان در کشور ما ناموفق هستند؟
این نظر من نیست، یک واقعیت مسلم است. هیچ کس را نمی توان با یک دوره آموزشی تبدیل به نجاتگر کوهستان کرد. آموزش نجات در کوهستان، یک فرایند بلند مدت است.

دکتر، از آموزشگاه فلات بگویید.
آموزشگاه، امسال هشتمین سال فعالیت خود را پشت سر گذاشت. البته سه سال در قالب باشگاه فعالیت کردیم اما تمامی برنامه هایمان آموزشی بودند. دو سالی هم زیر نظر فدراسیون کار کردیم و بعد از آن، به عنوان یک آموزشگاه آزاد و مستقل به کار ادامه دادیم.

شما دوره های خاصی را ارائه می کنید. معیارتان در انتخاب موضوعات آموزش چیست؟
اولویت مهارتهایی که جان یک کوه نورد در گرو آنهاست ! به نظر شما تکنیکهای صعود از سنگ مهمترند یا مهارتهای بقا و زنده ماندن در کوه؟ تکنیکهای یخ و برف مهمترند یا بلد بودن کمکهای اولیه؟ اتلاف وقت برای آموزش پزشکی ارتفاع به افراد غیر پزشک در اولویت است یا آموزش مهارتهای سازماندهی، سرپرستی و کار تیمی؟ بی دلیل نیست که بعضی از کوه نوردان خوب ما ضمن ساده ترین برنامه ها جانشان را از دست می دهند. آموزشهای رایج کوه نوردی در کشور ما، مثل نردبانی است که فقط پله های آخر را دارد !

ممکن است به دوره های آموزشی خودتان هم اشاره کنید؟
ما بعضی از مهمترین مباحث آموزشی کوه نوردی را برای اولین بار در کشور، در قالب دوره های مبتنی بر دانش جهانی و ویژگیهای بومی طراحی و اجرا کرده ایم. از این دوره ها می توانم به سازماندهی و سرپرستی، بقا در کوهستان، نقشه خوانی، جهت یابی، تغذیه در کوهستان، تغذیه در هیمالیا، طراحی تمرین و آمادگی در کوه نوردی، مبانی نجات در کوهستان، بهمن شناسی و نجات از بهمن و کمکهای اولیه در طبیعت اشاره کنم. آموزشگاه در      سال نود با برگزاری بیست و پنج دوره آموزشی یک تا چهار روزه در چهار گوشه کشور، پر کارترین سال دوره هشت ساله فعالیت خود را پشت سر گذاشت و به حد نصاب ۷۵۰۴ نفر – ساعت آموزش سالانه رسید.

آیا محصولات فرهنگی خاصی هم دارید؟

آموزشگاه توانسته برای دوره های آموزشی خود درس نامه های مدون آماده نماید که آنها را در اختیار فراگیران دوره ها قرار می دهد. تولید لوح فشرده محتوای آموزشی دوره ها و ارائه آنها به فراگیران، از کارهای دیگر آموزشگاه در سال نود بوده است. کار بزرگ ما در سال جاری، چاپ و انتشار کتاب « تغذیه در کوهستان، از الفبا تا هیمالیا » بود. این کتاب با استقبال کم نظیر کوه نوردان و دیگر علاقه مندان کوهستان روبرو شد و هم اکنون در آستانه چاپ دوم است که جا دارد از همه کسانی که در پیشرفت این کار نقش داشتند، تشکر کنیم. البته  آموزشگاه برای جبران کمبود منابع معتبر فارسی در حیطه کوه نوردی، پیگیر تولید کتب مرجع دیگری هم هست و امیدواریم بتوانیم در سال نود و یک، حداقل یکی از آنها را به مرحله چاپ و نشر برسانیم.

به عنوان حرف آخر، از دیگر فعالیتهای آموزشگاه برایمان بگویید.
گذشته از دوره ها و محصولات آموزشی، سعی کرده ایم با ارائه خدمات مشاوره در بهبود کیفیت هیمالیا نوردی و صعودهای بلند، تاثیر گذار باشیم و در حال حاضر، بسیاری از کوه نوردان بصورت فردی یا تیمی از مشاوره آموزشگاه در زمینه پزشکی کوهستان، سرپرستی، برنامه ریزی تمرین، آزمونهای آمادگی، تغذیه، تهیه لیستهای غذایی و دارویی، برنامه ریزی هم هوایی و …  استفاده می کنند.

برای شما و همکارانتان موفقیتهای بزرگتری را آرزو می کنیم.
کوه نیوز:
با توجه به تاکید این شبکه بر اهمیت آموزش کوهنوردی، آماده ایم تا فعالیت های آموزشی آموزشگاه ها، باشگاه ها ، گروه ها و دیگر تشکل های مردم نهاد کوهنوردی را بازتاب دهیم، شما مطالب خود را می توانید به info@koohnews.ir و یا koohnews@yahoo.com ارسال نمایید.

منبع: کوه نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.