پایان غم انگیز نخستین صعود زمستانه به گاشربرم ۱

سرانجام با دو پرواز بر فراز گاشربرومI و عدم مشاهده هرگونه ردی از سه کوهنورد مفقود در این کوه، به درخواست برادر گرفیلد کوشل یکی از مفقودین، امداد پایان یافت و کوهنودان پذیرفتند همنوردانشان باید در کوه باقی بمانند…
دو بالگرد ارتش پاکستان در هوایی صاف تا ارتفاع ۷۰۰۰ متری مسیر جدید تیم بین المللی را کاوش نمود و متاسفانه بدون یافتن هرگونه ردی از گرفیلد کوشل، سدریک هالن و نیسار حسین و با گذشت ۶ روز از مفقود شدن این سه تن به همه امیدها پایان داد تا حاضران در کمپ اصلی به درخواست ولفگانگ کوشل برادر گرفیلد با برگزاری مراسمی پایان برنامه را رسما اعلام نمایند.
آنها با تقدیر از تمامی کسانی که طی روزهای اخیر با پیامهایشان موجب دلگرمی تیم امداد بودند اعلام داشتند با قبول واقعیت دیگر چاره ای جز ترک کمپ اصلی ندارند.
اعضای تیم مجبور هستند به مدت ۵ روز مسافت ۸۰ کیلومتری یخچال بالترو را طی نمایند. این در حالی است که پاهای Janusz Gołab و Adam Bielecki بدلیل سرمازدگی متورم شده و راهپیمایی برایشان دشوار می باشد.
بدین شکل نخستین صعود زمستانی  کوه گاشربرومI یازدهمین کوه ۸۰۰۰ متری دنیا با پایان غم انگیز و مرگ سه کوهنورد از تیم چندملیتی به پایان رسید.

منابع:
 http://karakorumclimb.wordpress.com
http://polishwinterhimalaism.pl
http://www.gerfriedgoeschl.at
http://www.explorersweb.com
وبلاگ : کوه قاف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.