آینده و بروز مشکل در صعود به «اورست»

به گزارش سرویس علمی فناوری جام‌نیوز (۹ اسفند / ۲۸ فوریه)، یک کوه‌نورد قدیمی که ۲۱ بار به قله اورست دست یافته، از امکان بروز مشکل در دسترسی به این بلندترین قله جهان در آینده نزدیک خبر داد.
«آپا» که ابتدا در سال ۱۹۸۹ به اورست سفر کرده در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه، تغییرات آب‌وهوایی را عامل این امکان خواند. «آپا» نبود برف کافی را بر روی این کوه نگران کننده خواند و اظهار کرد: در سال ۱۹۸۹ که من برای اولین بار به این قله سفر کردم، برف و یخ بسیار زیادی در آن وجود داشت؛ اما اکنون بیشتر این منطقه به شکل صخره‌های عریان بوده که خطر سقوط  آنها را برای کوه‌نوردان بیشتر می‌کند…..

 

وی افزود: همچنین کوه‌نوردی در این منطقه بسیار مشکل شده است؛ چرا که کوه‌نوردان در این منطقه، طبق عادت از چنگک‌های مخصوص برای عبور از روی یخ استفاده می‌کنند؛ اما اکنون این کار بسیار خطرناک است؛ چرا که یخ چندانی در این منطقه وجود ندارد. «آپا» در دامنه‌های اورست رشد کرده و در سن ۱۲ سالگی به حمل تجهیزات و امکانات کوه‌نوردان پرداخته است. وی سال گذشته رکورد خود را برای بیشترین میزان سفر به قله اورست شکسته و برای بیست و یکمین بار به این قله صعود کرد.
به نوشته ایسنا، تاکنون ۱۱ هزار تلاش برای صعود به قله اورست صورت گرفته که از این میان، تنها سه هزار مورد، با موفقیت همراه بوده است. بیش از ۲۰۰ کوه‌نورد نیز در این مسیر کشته شده و از این میان، جسد ۱۲۰ تن هنوز مفقود است.

منبع: کوه نوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *