کشته شدن ۴ کوه نورد در ریزش بهمن در ارتفاعات کرکسین

عصر روز پنجشنبه دو گروه ۱۶ نفری و هشت نفری از کوهنوردان اسدآباد قصد صعود به قله کرکس را داشتند که بر اثر ریزش بهمن دو نفر دیگر از آنها زخمی شدند.
رییس هیات کوهنوردی اسدآباد در توضیح این خبر به ایرنا گفت: عصر روز گذشته دو گروه از هیات کوهنوردی اسدآباد برای صعود ارتفاعات کرکس عازم منطقه شدند که یک گروه از سمت روستای قاسم آباد به محل پناهگاه حرکت و گروه دیگر از راهدارخانه و گردنه اسدآباد قصد صعود به ارتفاعات کرکس را داشتند.رجبی اظهار داشت: این گروه هشت ساعت را در راه بودند که نزدیک قله کرکس بهمن ریزش کرد و ۷۰۰ متر به پایین پرتاب شدند که دو نفر از آنها به نامهای سیامک قاسمی و عبدالرضا مطلبی بر اثر ضربات وارده زخمی و دو نفر به نامهای سعید فریدونی و محمد رضا مطلبی بر اثر شدت جراحات و احتمالا خفگی زیر برف جان خود را از دست دادند. وی ساعت تماس یکی از زخمی ها را ۱۰ شب اعلام کرد و افزود: در این هنگام تعدادی از کوهنوردان اسدآباد و همدان برای کمک به مصدومان عازم محل مورد نظر شدند که بیش از دو ساعت طول کشید تا به محل رسیدند.
یک نفر از مصدومان به علت شدت جراحات به بیمارستان بعثت همدان اعزام و یک نفر نیز در بیمارستان قایم اسدآباد بستری شد.

منبع خبرگزاری ایرنا

عکس از سایت کوهستان

                                 بهمن، در ارتفاعات بزقوش، یک نفر را به کام خود کشید

همچنین ریزش بهمن در ارتفاعات بزقوش در شهرستان سراب، یک نفر کوهنورد را به کام خود کشید و کوهنورد دیگری را نیز مفقود کرد. این حادثه صبح روز جمعه در حین صعود دسته جمعی کوهنوردان شمالغرب کشور به ارتفاعات سه هزار و ۳۰۳ متری بزقوش رخ داد. دراین صعود شش کوهنورد تبریزی از مسیر عمومی منحرف و از مسیر اختصاصی در حال حرکت بودند که دچار بهمن شدند. یکی از این افراد که مصدومیت جزیی داشته خود را به گروه های امدادی رسانده و آنها را از وقوع حادثه مطلع کرده است. براساس این گزارش، گروه های امدادی و چرخبال هلال احمر استان آذربایجان شرقی در محل حضور یافته و توانستند سه نفر از مصدومان را به بیمارستان انتقال دهند، یک نفر نیز پیش از رسیدن نیروها جان خود را از دست داده بود. جستجو برای یافتن نفر سوم ادامه دارد.
۵۰۰نفر از کوهنوردان شمالغرب کشور همه ساله به مناسبت دهه فجر در این صعود شرکت می کردند. برخی ازکوهنوردان شرکت کننده هم اکنون به این ارتفاعات صعودکرده و برخی نیز برای امداد رسانی به این افراد بازگشته اند.

                                  پنج هزار حادثه دیده در برف و کولاک محور فیروز کوه

سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر با هشدار به شهروندان گفت: محور فیروزکوه بسیار خطرناک است و تاکنون بیش از پنج هزار حادثه دیده تحت خدمات امدادی هلال احمر قرار گرفته اند. حسین درخشان در گفتگو با مهر با خطرناک عنوان کردن تردد در محور فیروزکوه اعلام کرد: ۹۵ امدادگر هلال احمر در حال امدادرسانی به در راه ماندگان و حادثه دیدگان در این محور مواصلاتی هستند. وی افزود: هم اکنون پنج هزار حادثه دیده در این محور توسط امدادگران تحت پوشش خدمات امدادی قرار گرفته و ۵۰۰ نفر هم نجات یافتند. همچنین یکهزار و ۲۰۰ شهروند اسکان اضطراری شده و بیش از سه هزار بسته غذایی توزیع شده است. این مقام مسئول در هلال احمر از توزیع ۷۰۰ پتو، دو هزار نان، یکهزار کنسرو و ۵۰ کیلو خرما میان در راه ماندگان برف و کولات در فیروزکوه خبر داد.

منبع خبرها: سایت عصر ایران مورخه جمعه ۱۴ بهمن ۱۳۹۰

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *