ماریو مرلی، کوه نورد ایتالیایی امروز جان باخت

۱۸ ژانویه ۲۰۱۲ – ماریو مرلی Mario Merelliامروز ۸ صبح  در حین صعود از پیزو ردورتا  (وال سریانا، شهر برگامو، ایتالیا) جان داد. مرلی یکی از مشهورترین کوه نوردان ایتالیا و هیمالیا نورد و یکی از تاثیر گذارترین افراد صحنه کوه نوردی برگامو ایتالیا بود.

این اتفاق امروز ۸ صبح در پیزو ردورتا در وال سریانا اتفاق افتاد. او در حال صعود با پائولو والوتی جان داد. بیشتر از این چیزی نمی دانیم. اما مثل معمول خبر مانند شعله آتش فراگیر شد. ماریو کوه نوردی پیر در دنیای کوه نوردی نبود. و جسم پیری نداشت.او نماینده کامل صحنه کوه نوردی برگامو و نماد کوه نوردی بود…..

 وی در سال ۱۹۶۲ (۵۰ ساله) در وراتوا بدنیا آمد، در لیزولا ( والبوندیون) در ۶۰ کیلومتری برگامو زیست و یکی از مشهورترین هیمالیا نوردان ایتالیا بود. او ده قله از ۸۰۰۰ متری ها را صعود کرده بود و آخرین شان دائولاگیری در ۱۵ ماه می ۲۰۱۰ بود. او دو بار اورست را صعود کرده بود.و از سال ۱۹۹۸ و از اولین اکسپدیشن هیمالیا یش، ۱۸ اکسپدیشن را به رشته کوه های بزرگ، اغلب همراه با هیمالیا نورد بزرگ دیگری ، سیلویو موندینللی انجام داده است. مرلی تجربیات و مشاهدات زیادی در  کوه ها از جمله حوادث ناگوار در مرتفع ترین قلل جهان داشت. ماند حادثه آناپورنا در ۲۰۰۵، که برای کمک به دوستش کریستین کونتنر که در زیر بهمن مدفون شده بود با بالگرد به پایین آمد. شاید این دلیل دیگری باشد که چرا مرگ وی در خانه، در یک قله واقع در وطنش، دردناک تر است. تنها کاری که از دست ما بر می آید درود و تشکر از اوست.

۸۰۰۰ متری هایی که وی صعود کرد:

۲۰۰۱ – اورست ، جبهه جنوبی

۲۰۰۲- ماکالو، مسیر فرانسوی ها، همراه با سیلویو موندینللی، کارلوس پاونر و ادورنه پاسابان

۲۰۰۳- کانگچن جونگا

۲۰۰۳ – شیشا پانگما- قله مرکزی

۲۰۰۴ – اورست ، جبهه شمالی

۲۰۰۵ : آناپورنا، جبهه شمالی

۲۰۰۵- برود پیک

۲۰۰۵ – شیشاپانگما ، قله مرکزی

۲۰۰۶- گاشربروم دو

۲۰۰۸ – لوتسه

۲۰۰۹ – چو اویو

۲۰۱۱ – دائولاگیری

ترجمه از منبع : http://www.planetmountain.com/english/News/shownews1.lasso?l=2&keyid=39041
نویسنده: نویسنده /مترجم : فریدون شیرمحمدلی
سایت: کوه نوردی، ورزش و سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *