پیمایش غار پیر یوسف(قروه)

روز جمعه ۲۳ دی ماه ۹ نفر از غارنوردان گروه آرش سنندج به همراه دو نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر قسمتی از غار پیر یوسف واقع در روستای حسن خان از توابع قروه را پیمایش نمودند…

 
دهانه غار

چاه ابتدای غار

گزارش مختصر پیمایش غار پیر یوسف
آقای پیام رضا بخش طی تماس تلفنی با آقای طیب صالحی(از راهنمایان محلی قروه) قرار گذاشتند غار پیر یوسف (روستای حسن خان) را پیمایش کنند.
بر اساس این قرار،۹ نفر از غارنوردان گروه آرش سنندج روز جمعه ساعت  7:45  با دو دستگاه ماشین شخصی به قروه آمدند و به همراه دو نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر( طیب صالحی- لیلا صالحی) به سمت جاده سریش آباد- بیجار حرکت کردند. پس از پیمودن مسیری حدود ۲۰ دقیقه وارد جاده فرعی حسن خان که در ۳۰ کیلومتری قروه واقع شده و آسفالت می باشد، شدند. کمی پایین تر از روستا به سمت چپ که جاده خاکی بود، پیچیدند و پس از یک ربع به پایین کوه حسن خان رسیدند.
ماشینها را همانجا پارک کرده و پس از صرف صبحانه و تعویض لباسها به سمت غار حرکت کردند. مسیر شیب کمی داشت و پس از حدود ۲۰ دقیقه به دهانه غار رسیدند.

دهانه غار

ابتدا کارگاهی جهت فرود از چاهی که حدود ۱۲ متر داشت، بستند سپس یکی یکی پایین رفتند. آقای نبی احمد پناه شروع به نقشه برداری نمود. بقیه افراد شروع به پیمایش کردند .

با توجه به اینکه غار مسیرهای متعددی داشت، چند مسیر را انتخاب کردند و آن را پیمایش نمودند.

گروه ساعت ۱۵ از غار خارج شدند و به سمت پارک ماشینها آمدند و آماده حرکت شدند ساعت ۱۶:۳۰ به قروه رسیدند و غارنوردان گروه آرش ، پس از خداحافظی به طرف سنندج حرکت کردند.

این غار برای اولین بار در سال۱۳۶۲ توسط غارنوردان گروه قاجر  شناسایی شد. سپس طی چندین مرحله در سالهای متوالی اعضای گروه قاجر به این غار رفتند تا اینکه در سال ۱۳۶۹ گروه قاجر و گروه غار نوردی آرش سنندج در یک برنامه مشترک، کل غار را پیمایش نمودند.    

(( گزارش کامل این برنامه متعاقبا از سایت کوهنوردی و غارنوردی آرش سنندج اعلام خواهد شد ))

روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه
    

تاریخ اجرای برنامه: ۲۳ دی ماه ۱۳۹۰
شرکت کنندگان آقا: فریدون میرانی، بهمن رحیم زاده، یدالله مرادیان، خبات زمانی، آرش قیمتی، نبی احمد پناه( نقشه بردار)، طیب صالحی(راهنما)، پیام رضابخش( سرپرست)
شرکت کنندگان خانم: بهاره زنگی بند، سارا گردیده، لیلا صالحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *