پیمایش خط الراس پنجعلی به بدر

۳ نفر از اعضای هیئت و گروه کوهنوردی قاجر روز پنجشنبه ۱۵ دی در برنامه پیمایش خط الراس پنجعلی – بدر شرکت نمودند.


نمای کوه پنجعلی

نمای کوه بدر

معرفی کوه پنجعلی
کوه پنجعلی از کوه های حاشیه زاگرس است که در ۲۶ کیلومتری جنوب باختری قروه و جنوب خاوری روستای قره بلاغ پنجه واقع شده  و ۲۸۶۰ متر ارتفاع دارد. قله آن صخره ای می باشد از دور صخره های آن به حالت پنج انگشت مشخص است و این یکی از مهمترین جاذبه های این کوه می باشد همچنین  رودخانه های گرد کانیه وچم سنگ سیاه از این کوه سرچشمه می گیرند.
مسیرهای صعود: جهت رسیدن به دامنه کوه از ۳ مسیر کنگره، مشیرآبادپنجه و قره بلاغ پنجه می توان به قله صعود کرد.
مسیر کنگره: از کیلومتر ۱۶ جاده سنندج بعد از روستای گنجی توسط  جاده شوسه می توان تا کنگره رفت سپس می توان از مسیر روستای حسین آباد و یا پشت روستای کنگره یکی از یالها را گرفته و بسوی قله حرکت کرد. نزدیک قله صخره ای، با احتیاط و دست به سنگ ادامه مسیر داده می شود. در تابستانها از کنگره تا قله ۳-۴ ساعت صعود می شود.

مسیر قره بلاغ پنجه: از کیلومتر ۱۸ جاده سنندج از کنار روستای کاظم آباد می توان از جاده آسفالته ادامه مسیر داد تا به روستای قاملو سپس معصوم آباد و بعد به سلسله رسید بعد از آن از جاده احمد آباد، ابتدا به آنجا سپس به قره بلاغ رفت و از آنجا یکی از یالها را گرفته و به طرف قله حرکت کرد زمان لازم صعود از روستا در تابستانها ۲-۴ و در زمستان ۳-۵ ساعت می باشد.
مسیر مشیر آباد پنجه: در ادامه مسیر سلسله به روستای لاله ای رسیده و از آنجا از جاده آسفالته خارج شده توسط راه شوسه به طرف سراب شیخ حسن و چاغر بلاغ حرکت کرده تا به روستای مشیرآباد پنجه رسید. از مشیر آباد پنجه تا قله را می توان ۱-۲ ساعته در تابستان و در زمستان ۲-۳ ساعته صعود نمود.

 کوه بدر ( بیر )
کوه بدر در جنوب شهرستان قروه و حد فاصل مرز استان کردستان و کرمانشاه با ارتفاع ۳۲۹۸ متر از سطح دریا قرار دارد.  برای رسیدن به دامنه کوه،  از این مسیرها می توان گذشت.  از قروه به طرف روستاهای قلعه، سرتیپ آباد، امین آباد، پیر سلیمان  و از آخرین روستا یعنی پیر سلیمان پناهگاه مشاهده می شود.( جهت اطلاعات بیشتر راجع به کوه بدر، به بخش  معرفی ارتفاعات شهرستان قروه در همین سایت مراجعه کنید)

گزارش برنامه

روز پنجشنبه ساعت ۶:۲۰ با یک دستگاه ماشین شخصی از قروه به سمت روستای حسین آباد – کنگره حرکت نمودیم .
ساعت ۶:۵۵ به گردنه حسین آباد رسیده همانجا پیاده شدیم و به سمت بالا حرکت کرده و به سمت بدر به راه اقتادیم . هوا کاملا صاف و خوب بود اما مسیر برف خیلی سنگینی داشت.

گردنه حسین آباد

بعد از پیمودن حدود ۱۲ ساعت به تقاطع پنجعلی- مانگه دول رسیدیم با توجه به اینکه یکی از اعضا از قسمت زانو احساس ناراحتی شدید می نمود، از گردنه آصف آباد به طرف پایین آمدیم.
یکی از همنوردان با ماشین شخصی به آصف آباد آمده و با هم برگشتیم و ساعت ۲۰ به قروه رسیدیم.

گزارش از: شهرام نعمتی

پی نوشت: « مانگه دول » یکی از مناطق کوهستانی واقع در جنوب غربی  شهرستان قروه است که در روستای « تازه آباد سراوریه » قرار دارد.

تاریخ اجرای برنامه: ۱۵دی ماه ۱۳۹۰
شرکت کنندگان آقا: حسین کریمی- نبی شفیعی- شهرام نعمتی(سرپرست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *