صعود به قله بدر به مناسبت روز جهانی کوهستان

به مناسب روز جهانی کوهستان کانون کوهنوردان سنندج ، قرار بود روز ۲۴ آذر ماه به قله ۳۲۹۸ متری قله بدر در جنوب قروه صعود نمایند اما به علت یخ زدگی مسیر و نامساعد شدن شرایط جویی منطقه، ۲۲ نفر اعضای هیئت و گروه قاجر از جانب کانون کوهنوردان سنندج به قله بدر صعود نموده و کانون کوهنوردان سنندج هم به ارتفاعات شهر سنندج (آبیدر بزرگ و آبیدر کوچک)صعود کردند.
گزارش برنامه را در ادامه مطلب بخوانید…


مسیر قله بدر

گزارش برنامه صعود به قله بدر به مناسبت روز جهانی کوهستان
ساعت ۱۴:۱۵ روز پنجشنبه ۲۲ نفر از اعضای هیئت وگروه قاجر با سه دستگاه وانت به سمت پناهگاه بدر حرکت نمودند.
پس از عبور از روستاهای قلعه- سرتیپ آباد- امین آباد به آخرین روستا ( پیر سلیمان) رسیدند و ماشینها را همانجا گذاشتند و ساعت ۱۵ به سمت پناهگاه به راه افتادند.هوا ابری و نسبتا خوب بود اما پس از ساعتی هوا سرد شد و شیب زیر پناهگاه کاملا یخ زده بود به همن دلیل ابتدا با کلنگ جای پا درست می کردند سپس بقیه افراد رد می شدند تا اینکه ساعت ۱۶:۴۵ به پناهگاه بدر رسیدند. بعد از جابجا نمودن وسایل ساعت ۷:۳۰ شام را صرف نمودند و سپس سه نفر از اعضا ( علی الیاسی- بهنام اقدامیان -نبی شفیعی) به سمت قله حرکت کردند و در قله وزیر که در حدود ۱۰۰ متری قله بدر قرار دارد، چادر زدند. 
بقیه اعضای تیم ساعت ۱۱ در پناهگاه خوابیدند. صبح ساعت ۶ بیدار شدند و پس از صرف صبحانه در هوایی کاملا ابری ساعت ۷:۱۵ به سمت قله حرکت کردند.
از همان ابتدای شیب بالای پناهگاه، برفها یخ زده بود و بیشتر مسیر را ابتدا با کلنگ جا پا درست می کردند سپس بقیه عبور می کردند.

با توجه به اینکه بعضی از افراد برای اولین بار صعود زمستانه داشتند، در حین عبور از برفهای یخ زده، سرپرست تیم نحوه گامبرداری را آموزش می دادندکه بسیار موثر بود. هر قدر بالاتر می رفتند بر شدت باد افزوده می شد هوا هم سرد بود. ساعت ۱۰ به قله وزیر که نزدیک قله بدر می باشد، رسیدند.


مسیر قله وزیر به بدر

همنوردان که شب قبل آنجا چادر زده بودند به استقبالشان آمدند و با همدیگر به سمت قله حرکت کردند در همین حین برف هم شروع به باریدن نمود اما نزدیک قله بارش برف قطع شد. تیم ساعت ۱۰:۳۰ در هوایی ابری به قله ۳۲۹۸ متری بدر رسیدند.  پس ازخوردن مقداری تنقلات به سمت پایین حرکت کردند. هوا متغیر بود گاهی برفی و گاهی ابری بود.


قله بدر
گروه در مسیر برگشت روی شیب ها تمرین برف و یخ هم نمودند. آقای شهرام نعمتی نحوه پایین آمدن از شیبها را آموزش می دادند تا اینکه ساعت ۱۲:۳۰ به پناهگاه بدر رسیدند و همانجا نهار را صرف کردند.

در همین زمان همنوردانی که از خط الراس پریشان به قله بدر رفته بودند، به پناهگاه آمدند و همگی با همدیگر ساعت ۱۴:۳۰ به سمت پایین حرکت کردند و پس از حدود یک ساعت به روستای پیر سلیمان رسیده و ساعت ۱۶ به قروه رسیدند. 
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه       

تاریخ اجرای برنامه: ۲۳و ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۰
شرکت کنندگان آقا: جلال حنیفی- عبدالله سنگین آبادی- فریدون الماسی- کامبیز اقدامیان- رامین سنگین آبادی- فایز صالحی- حمید یارویسی- بهنام اقدامیان- علی الیاسی- نبی شفیعی- مشتاق لقایی- محمد نعمتی- کامیل حسنی- امیر حسین یعقوبی- شهرام نعمتی( سرپرست)
شرکت کنندگان خانم: نگار یعقوبی- لیلا خالدیان -حکیما قنبری- الهه زارعی- مهشید الماسی- پگاه عزتی- لیلا صالحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *