صعود مشترک به الوند همدان

۶ نفر از اعضای هیئت و گروه کوهنوردی قاجر قروه، ۵نفر از اعضای گروه کوهنوردی صفا از استان گلستان، ۱۱ نفر از اعضای هیئت کوهنوردی بهار همدان به قله ۳۴۲۸ متری الوند صعود مشترک نمودند. سرپرستی این برنامه مشترک را آقای محمد واحدی عضو هیئت کوهنوردی بهار همدان به عهده داشت.
گزارش برنامه را در ادامه مطلب بخوانید…


مسیر ارسباران قله الوند
قله الوند

گزارش صعود مشترک به قله الوند
 در خرداد ماه ۱۳۹۰ تعدادی از اعضای گروه کوهنوردی صفا استان گلستان با عده ای از نفرات هیئت و گروه قاجر در صعود به دماوند با هم آشنا شده بودند.  از آن تاریخ ارتباط مستمری بین این افراد برقرار بود تا اینکه آقای احمد کولف از اعضای گروه صفا، طی تماس تلفنی با روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر اعلام نمودند که قصد صعود به الوند همدان را دارند و در صورت امکان صعود مشترکی با آنها داشته باشند.
این پیشنهاد پذیرفته شد و قرار شد روز پنجشنبه ۱۰ آذر گروه کوهنوردی صفا به سرپرستی آقای کولف به همدان بیایند. آنها با هیئت بهار همدان از طریق سایت آشنا شده بودند، در نتیجه طی هماهنگی لازم، قرار شده بود تا سرپرستی این برنامه را  هیئت بهار بر عهده داشته باشند.
روز پنجشنبه ۶ نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر ساعت  14 از قروه با یک دستگاه ماشین شخصی به سمت گنجنامه همدان حرکت کرده و ساعت ۱۵:۱۵ به آنجا رسیدند. ماشین را در پارکینگ گذاشته و منتظر دوستان خود شدند.
کوهنوردان گروه صفا و بهار همدان ساعت ۱۵:۴۵ به گنجنامه رسیدند و همگی با هم به سمت میدان میشان به راه افتادند.
ابتدا هوا نسبتا خوب بود، اما نزدیک پناهگاه بشدت سرد شد.
ساعت ۱۷ به میشان رسیدند. داخل پناهگاه خیلی شلوغ بود، آنجا چایی خوردند و سپس  آقای محمد واحدی عضو هیئت بهار، که از قبل با مدیریت پناهگاه هماهنگی نموده بود،  همگی را به یکی از اتاق های طبقه دوم برد . آنجا جای نشستن  کم بود به زحمت جابجا شدند. از اکثر نقاط  ایران برای صعود قله آمده بودند. مدت زمانی را آنها کنار هم بودند تا با یکدیگر بیشتر آشنا شوندسپس یکی از اتاقها را که شوفاژ داشت به بانوان و اتاقی که بخاری و تخت دو طبقه داشت، به آقایان دادند. حدود ساعت ۲۳:۳۰ همگی به امید صعودی موفق خوابیدند.
۱۱ آذر ماه ۱۳۹۰
افراد گروه ساعت ۶ صبح بیدار شدندو پس از صرف صبحانه کوله ها را در یکی از اتاق ها گذاشتند و با کوله حمله آماده حرکت به سمت قله شدند.
گروه ساعت ۷:۱۵ حرکت خود را آغاز نمود و زمانی که به پناهگاه دوم رسیدند، آقای واحدی گفتند: دو راه برای صعود به قله داریم یکی از مسیر تخت نادر و دیگری از کنار درختان پناهگاه، که  نسبت به مسیر اولی سخت تر و طولانی تر است اما جاذبه های طبیعی زیبایی دارد و از این قسمت می توان خیلی از ارتفاعات را دید اما به جهت شیب تندش کمتر کسانی از این راه می روند.


مسیر ارسباران

بعد از مشورت قرار شد که مسیر دوم را بروند.  از همان ابتدا برف کوبی را شروع کردند. به علت زیاد و پودری بودن برف، هر از چند سرقدم تعویض می شد. مسیر شیب تندی داشت پس از پیمودن مسافتی، به یال دیواره سمت چپ( جنوبی) تخت نادر و دیواره شمالی دره کیوارستان رسیدند که این یال نامش ارسباران بود و قله الوند روی این یال و بالاتر از آن قرار دارد.
هوا صاف و آفتابی بود. گروه با اشتیاق هر چه تمام تر گام بر می داشتند، تا اینکه از دور قله نمایان شد و سبب شادی افرادی که برای اولین بار موفق به صعود این قله می شدند، شد.
مسیر قله خیلی شلوغ بود از اقصی نقاط ایران آنجا حضور داشتند یکی از آن گروه ها، گروه کوهنوردی قافلانتی میانه (آذربایجان شرقی) بود که کوهنوردان بسیار خونگرم و صمیمی بودند. همه برای همدیگر آرزوی صعود موفقیت آمیز می کردند. 

ساعت ۱۰:۳۰ گروه بر فراز قله ۳۴۲۸ متری الوند ایستادند و گروه صفا با آرم خود بر روی قله عکس گرفتند و پس از استراحت کوتاهی به سمت پناهگاه کلاغ لان حرکت کردند مسیر همچنان پر برف بود.
ساعت ۱۱:۳۰ به چشمه پناهگاه رسیدند و پس از پر نمودن قمقمه های آب و گرفتن چند عکس از طریق دوزخ دره به طرف  میدان میشان حرکت کرده و ساعت ۱۲:۴۰ به پناهگاه رسیدند و با گروه صفا خداحافظی کردند تا راهی تهران شده و از آنجا به گنبد کاووس بروند.


چشمه کلاغ لان

گروه بهار هم همراه تیم گنبد رفتند و افراد هیئت و گروه قاجر در پناهگاه ماندند و پس از صرف نهار به سمت گنجنامه حرکت کردند و به پارکینگ رفته و با  ماشین خودشان به قروه برگشتند.
همگی افراد از یک صعود عالی در کنار همنوردان صمیمی و خونگرم استان گلستان و بهار همدان نهایت لذت را بردند.

روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروهاعضای هیئت و گروه قاجر قروه

تاریخ اجرای برنامه: ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۰
شرکت کنندگان آقا: علی شاه محمدی، محمد عبدالله پور، هادی ریاضی، احمد کولف(سرپرست گروه صفا استان گلستان)…مصطفی زارعی، میلاد روشن، علی عباسی، جواد زارعی، فتح الله پرورش، پیام عباسی، فرهاد کرمی، روح الله زارعی، ابراهیم واحدی، محمد واحدی ( سرپرست برنامه صعود مشترک از بهار همدان)…علی بیات (همدان)… مهدی لقایی، حمید یارویسی، آرش علیزاده، سامان ابراهیمی (قروه )
شرکت کنندگان خانم: اقلیما حق داد، الهه زارعی، لیلا صالحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *