چک لیست ایمنی ده نکته ای برای سفرهای زمستانی به کوه

 10 نوامبر ۲۰۱۱ – کارشناسان کوه نوردی چک لیست ۱۰ نکته ای را به منظور کمک به ایمنی راهپیمایان و کوه نوردان در طی ماه های زمستان  منتشر کرده اند. انجمن کوه نوردی اسکاتلند گفت که روزهای کوتاه تر و شرایط آب و هوایی نامساعد مستلزم آمادگی برای مقابله با مشکلات بالقوه ای است که ممکن است در روز یا شب سپری شده در کوه ها اتفاق بیفتد.

دیوید گیبسون کارمند ارشد این انجمن گفت:” نقل قول دردناکی وجود دارد که می گوید ” قضاوت خوب از تجربه بدست می آید؛ تجربه از قضاوت بد بدست می آید.” با در نظر گرفتن گزیده ای از مشکلات مخصوص زمستان، انجمن کوه نوردی اسکاتلند چک لیست زمستانی را تهیه کرده است که امیدواریم کمک کند تپه نوردان و کوه نوردان توانای خودشان را برای انجام قضاوت های خوب ارتقا دهند و از روزهای لذت بخش در کوه ها سالم به خانه بازگردند.”
چک لیست ها را در ادامه مطلب بخوانید….

۱) چک کنید تا باتری های چراغ پیشانی و جی پی اس تان در وضعیت خوبی باشند؛ اگر شارژ شان رو به اتمام است آنها را عوض کنید و همیشه تعدادی باطری یدکی را در کوله پشتی تان داشته باشید. همیشه چک کنید با هر کسی که می روید یک چراغ پیشانی برای خودش داشته باشد.

۲) هر زمان که ممکن باشد گوشی موبایل همراه خود ببرید. اما باید بدانید که همیشه در مناطق دور دست قادر به تماس نخواهید بود.

۳) در زمستان همراه خود کیسه زنده مانی اضطراری یا چادر شب مانی ببرید.

۴) کرامپون های تان را قبل از استفاده چک کنید تا اندازه پوتین های تان باشند. و عادت کنید قبل از رسیدن به زمین یخی آنها را بپوشید.

۵) همراه خود تبر یخ ببرید و نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید.

۶) کوله پشتی را در زمستان ببرید که به اندازه کافی بزرگ باشد. همراه بردن کوله ای که در تابستان استفاده می کردید هنگامی که وسایل زمستانی اضافی را با خود آورده اید نسخه ای برای روزی عذاب آور خواهد بود.

۷) لایه های پوشاک اضافی مناسب را در زمستان همراه خود ببرید. با فرا رسیدن تاریکی درجه حرارت سریعا افت می کند و باید برای تاخیرهای غیرمنتظره و این احتمال که در صورت بروز حادثه ای ممکن است برای زمانی بیشتر بیرون بمانید برنامه ریزی کنید.

۸)همیشه قبل از رفتن به کوه پیش بینی آب و هوای کوه را چک کنید و آماده تغییر برنامه های تان باشید.

۹) همیشه مرکز خدمات اطلاعات بهمن را جهت پیش بینی بهمن چک کنید و وقتی پیش بینی از شرایط بهمن در مسیر برنامه ریزی شده شما خبر می دهد، مسیرهای تان را اصلاح کنید.

۱۰ ) بدانید کی باید بازگردید؛ صعود به قله تنها نصف مسیر سفر شماست.

هیزر مورنینگ مشاور ایمنی انجمن کوه نوردی اسکاتلند اضافه کرد:” اکنون که ساعت ها یک ساعت به عقب کشیده شده اند وقت آن فرارسیده است که هر کس که در زمستان به کوه می رود فکر جدی در مورد آماده ساختن خود و وسایلش برای فصل پیش رو بکند. اگر در این فهرست ۱۰ نکته ای یک یا دو نکته وجود دارد که قبلا به آن فکر نکرده بودید پس قبل از سفرزمستانی آتی تان کاری برای آن انجام دهید.”

منبع : http://www.grough.co.uk/magazine/2011/11/10/experts-issue-10-point-safety-checklist-for-winter-mountain-trips

مترجم : فریدون شیرمحمدلی برگرفته سایت کوهنوردی، ورزش و سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *