برای پیشگیری از ارتفاع زدگی؛! کوه‌نوردان بی دلیل از دگزامتازون استفاده نکنند
دکتر “حمید مساعدیان” در گفتگو با خبرنگار باشگاه‌خبرنگاران افزود: ممکن است افرادی که به ارتفاعات صعود می کنند به بیماری ارتفاع زدگی مبتلا شوند و سردرد و استفراغ بیگیرند در این بین بیشتر کوه‌نوردان برای پیشگیری از این موضوع از آمپول “دگزامتازون” استفاده می کنند آنها باید توجه داشته باشند بی دلیل از این دارو استفاده نکنند و حتما با پزشک متخصص کوهستان و ارتفاع مشورت نمایند.

وی تصریح کرد: این دارو جزو دسته علمی کورتیکواستروئیدها است و در ردیف کورتون‌ها طبقه بندی می شود. داروئی خوب در جهت کنترل سردرد و استفراغ ناشی از ارتفاع که به صورت قرصی و آمپول در بازار وجود دارد.

مساعدیان عنوان کرد: استفاده از “دگزامتازون” ممکن است عوارضی مانند آسیب های معده و افزایش فشار خون را به همراه داشته باشد و افرادی که به بیماری های آسیب های معده و فشار خون مبتلا هستند باید با احتیاط از این دارو استفاده کنند.

وی درادامه گفت: در شرایط عادی و در مکان های شهری مسئولیت تجویز این دارو فقط با دستور دکتر است و هیچ کس حتی سایر افراد شاغل در رشته های پزشکی و بالینی اجازه تجویز آن را ندارند و در صورت تجویز دارو و بروز عارضه با مشکلات قانونی مواجهه می شوند. وی افزود: دارو زمانی مصرف می شود که حال بیمار به گونه ای است که چاره دیگری نیست و باید آمپول تزریق شود.

مساعدیان اشاره کرد: اگر چه استفاده از آمپول “دگزامتازون” در ارتفاع علائم ارتفاع زدگی را کنترل می کند اما این بهبودی موقت است و فقط یک درمان علامتی است و شما بدین‌وسیله سیستم هشدار بدن در برار ارتفاع را از کار می اندازید بدون اینکه با ارتفاع سازگار شده باشد.

وی اشاره کرد: زمانی که فرد از آمپول استفاده می کند احساس می کند خیلی خوب شده و توان صعود و ادامه کار را دارد و این اشتباه است و باید خود را با منطقه وفق بدهد و حتما از توانایی خود برای ادامه برنامه اطلاع کافی داشته باشد تا دچار حادثه نشود.

“مساعدیان” عنوان کرد: به همه کوه‌نوردان عزیز توصیه می کنم که توان خود ومیزان سازگاری بدن خود را با ارتفاع همیشه قبل از تزریق دارو براورد کنند و اگر علائم شدید تنفسی ندارند، و سردرد خفیف دارند و شرایط بدنی نسبتا خوبی دارند در تجویز دارو تعجیل نکنند تا بتوانند برآورد درستی از آمادگی خود برای صعود داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *