کوه‌نوردان توصیه‌های فصل زمستان را جدی بگیرند

قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: با توجه به شرایط ناپایدار جوی و بارش برف و باران در اغلب مناطق کوهستانی کشور، کوه‌نوردان اعزامی به مناطق کوهستانی در سراسر کشور توصیه های ایمنی گروه های امداد و نجات هلال احمر را جدی بگیرند و هنگام برنامه ریزی صعود به مناطق کوهستانی ضمن به همراه داشتن پوشاک کافی و مناسب فصل و همچنین آگاهی از وضعیت آب و هوا، از مسیرهای مشخص و پاکوب شده برای صعود و فرود به ارتفاعات کوهستانی استفاده کنند.
زمان بندی مناسب برای به پایان رساندن برنامه صعود و فرود را قبل از تاریکی هوا داشته باشند.
 همراه داشتن وسایل ضروری کوهستان شامل مواد غذایی کافی و وعده غذایی اضافه، تجهیزات روشنـایی، سـوت، قطب نما، نقشه منطقه ای کوهستان، کیف کمک های اولیه، چاقو، کبریت، کارت شناسایی و گوشی همراه را برای کوهنوردان ضروری دانست.

اگر قصد صعود به مناطق کوهستانی را دارید به همراه گروهی مجرب و آموزش دیده اقدام به این کار کنید. از رفتن به ارتفاعات برفگیر خودداری کنید و در صورت عزیمت از لباس های دارای رنگ واضح ( قرمز، زرد و فسفری) برای سهولت در رصد امدادگران و نجاتگران استفاده کنید.

 توجه به علائم هشدار دهنده، تابلوهای راهنمای مسیر، هشدارهای افراد مجرب، فراگیری آموزش های کوه‌نوردی و همراه داشتن شماره تماس ارگان های امدادرسان منطقه (اورژانس، هلال احمر، نیروی انتظامی ) را برای کوه‌نوردان ضروری می باشد.

منیع: ایرنا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *