کلنگ طلائی آسیا

دنیس اوربکو کوهنورد برجسته قزاق برای دومین بار کلنگ طلائی آسیا را به خاطر گشایش مسیری جدید در قله پوبدا (۷۴۳۹متر) با همراهی بوریس ددشکو تصاحب کرد. این مسیرکه درضلع شمالی پوبدا  است  Dollar Rod نام گرفته که بین مسیر سیمیرف و بلود واقع شده است.

دنیس متولد ۲۹ جولای سال ۱۹۷۳ ، پانزدهمین  عضو باشگاه هشت هزارمتری ها است . اما معتقد است که موفقیت اخیر مهمترین دست آورد وی در طول بیست سال تلاش کوهنوردی بوده ، زمینه صعود از این مسیر در سال ۱۹۹۳ با همفکری سایمون مورو بوجود آمده بود. برای صعود از این مسیر ۶ روز تلاش نموده و درجه آنرا ۶b اعلام کرده که بالاترین میزان در مقیاس درجه بندی روسی است . بدیهی است که با کمترین امکانات و سبک آلپی محض این صعود برگزار شده و با توجه به عرض جغرافیائی آن چیزی کمتر از دشوارترین هشت هزارمتری جهان نیست.

در سال ۲۰۰۹ نیز به دلیل گشایش مسیری جدید در چوآیو جهبه جنوب شرقی به همراه  ددشکو مفتخر به دریافت کلنگ طلائی کلاسیک شده بود. از ۱۴ قله هشت هزارمتری سه صعود آن همراه با گشایش مسیر جدید بوده ، برادپیک در سال ۲۰۰۵ از مسیر جنوب غربی ، ماناسلو در سال ۲۰۰۶ از مسیر شمال شرقی و چوآیو همانطور که اشاره شد .از دیگر کارهای برجسته  او صعود زمستانه گاشربروم ۲ در سال جاری (۲۰۱۱) با همراهی سایمون مورو و کوری ریجاردز بود که این صعود زمستانه برای نخستین باربر روی این قله انجام شده است….

Pik Pobeda

جایزه ویژه این مراسم که برای ششمین بار در آسیا برگزار می شود و یک روز بعد از مراسم یادبود کوهنورد برجسته کره ای پارک یانگ سئوک و دو همنوردش که در ارتفاعات آناپورنا ناپدید شدند برگزار شد به یاشوشی ۴۶ ساله از ژاپن تعلق گرفت که در سال ۲۰۰۲ با همسرش قله ۷۹۵۲ متری گیاچونگ کانگ را صعود کرد و در این برنامه چهار انگشت دست و تمامی انگشتان پای خود را به دلیل گرفتار شدن در بهمن و یخزدگی از دست داد.
 Pik Pobeda, 7439m. From left to right: Abalakov Route, North ridge, 6A, 1956, 2939m.<br />Smirnov, 1982, Dollar’s Route<br />Denis Urubko Route (Dollar Rod), 2011, 6B.<br />Verblud (Camel), Sokolov-Gorelik, Pobeda West (6918m, Vazha Pshavela) via<br />butress of NW Wall, 2009, 6B,<br />65 °. D. Medzamariashvili, 5B, 1961, West ridge via Pobeda West (6918m, Vazha Pshavela), 8650m, 35º

http://www.planetmountain.com/english/News/shownews1.lasso?l=2&keyid=38756#

http://www.explorersweb.com/everest_k2/news.php?id=20474

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *