بلندترین قله صعود نشده ی جهان “Gangkhar Puensum”

قله “گنگخار پونسوم” با ارتفاع ۷۵۷۰ متر بلندترین قله ای است که تا به حال توسط کوهنوردی صعود نشده است.این قله در مرز بین کشورهای بوتان و تبت ، در آسیای مرکزی واقع شده است.
این قله در مرز کشور بوتان و تبت واقع شده است، اما خط مرزی دقیق، مورد اختلاف دو کشور است. نقشه های چینی این قله را در وسط مرز دو کشور قرار داده اند در حالیکه منابع دیگر موقعیت قله را کاملا داخل خاک کشور بوتان ثبت نموده اند. این کوه برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ نقشه برداری شد.
اطلاعات این قله را در ادامه مطلب بخوانید…

اولین صعود: تا کنون صعود نشده، اما تا قبل از اینکه در سال ۱۹۹۴، صعودش ممنوع شود، چهار تلاش روی آن صورت گرفته است.

“Gangkhar Puensum” بلندترین کوه کشور بوتان و چهلمین قله بلند جهان و همچنین بلندترین قله صعود نشده ی جهان می باشد. نقاط صعود نشده ی بلندتر از این قله در جهان، هیچ یک قله منفرد نیستند و در واقع قلل فرعی می باشند.

“Gangkhar Puensum” به معنی “قله سفید سه برادر روحانی” و در معنای تحت اللفظی “کوهستان سه برادر” است. زبان رسمی کشور بوتان “Dzongkha (زونگخا)” می باشد که ریشه ی آن از اهالی تبت گرفته شده است.

در سال ۱۹۸۳ کشور بوتان،  فعالیتهای کوهنوردی در کوههای کشور را مجاز دانست. پیرو این تصمیم، چهار تلاش ناموفق برای صعود این قله در قالب چهار expedition در سالهای ۱۹۸۵ و ۱۹۸۶ صورت گرفت. اما  به دلیل اعتقادات مذهبی و رسوم سنتی مردم بوتان، در سال ۱۹۹۴، صعود قلل بالای ۶۰۰۰ متر در این کشور ممنوع گردید. متعاقب آن در سال ۲۰۰۴ کلیه فعالیتهای کوهنوردی در این کشور ممنوع و غیر مجاز اعلام شد و به همین دلیل این قله تا کنون صعود نشده باقیمانده است.

در سال ۱۹۹۸، یک تیم ژاپنی بواسطه ی انجمن کوهنوردی چین، موفق به اخذ مجوز صعود قله ی (Gangkhar Puensum)گنگخار پونسوم ازجبهه ی شمالی یعنی جبهه تبت گردید، اما به دلیل اختلاف مرزی بوتان و تبت، این مجوز لغو شد. در نهایت در سال ۱۹۹۹ این تیم قله شمالی گنگخار پونسوم به نام Liankang Kangri(لاینکنگ کنگری) را صعود نمود. قله Liankang Kangri با ارتفاع ۷۴۴۱ متر یکی از قلل فرعی Gangkhar Puensum واقع در تبت است که پیش از این صعود نشده بود.

تیم ژاپنی صعود کننده به قله ی Liankang Kangri، قله ی Gangkhar Puensum را از روی قله ی Liankang Kangri چنین توصیف می کند:

” در مقابل ما، Gangkhar Puensum  با شکوه و عظمت، همچنان بلندترین قله صعود نشده ی جهان باقی می ماند. ولی اکنون این کوهستان که به دلیل موانع سیاسی و مشکل مرزی “کوهستان ممنوعه” می باشد،  معصومانه می درخشد. جبهه شرقی این قله یخچالی است که با شیب زیادی به طرف پایین کشیده شده است. مسیری که برای صعود از قله ی Liankang Kangri به  Gangkhar Puensum مناسب به نظر می رسد، خط الراسی مشکل و تیغه ای است با برف و یخ ناپایدار ممتد که در ادامه به برجهای سوزنی که دور قله اصلی را فرا گرفته اند، منتهی می شود. اگر مشکل مرزی حل می شد، تیم ما می توانست برای خط الراس برنامه ریزی کند. “

منبع :http://tr.wikipedia.org/wiki/Gangkhar_Puensum   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *