پرحادثه ترین کوه ایران

توچال در صدر جدول حوادث کوه‌های ایران با ارتفاعی نزدیک به چهار هزار متر یکی از ارتفاعات مشرف بر تهران است که در روزهای تعطیل افراد بسیاری را برای تفریح و ورزش به عرصه‌های برفگیر و مناظر زیبای خود می‌کشاند که همین امر باعث شده بیشترین میزان حوادث در کوه‌های ایران نیز به این ارتفاعات اختصاص پیدا کند.
 
حضور گسترده مردم در توچال و آشنا نبودن مراجعین با فنون کوهنوردی سبب شده تا این کوه بیشترین آمار کشته و مصدوم در میان کوه‌های ایران را به خود اختصاص دهد.

به دام افتادن در بهمن‌های کوچک، تغییر ناگهانی ارتفاع برای افرادی که ناراحتی قلبی و تنفسی دارند به دلیل استفاده از تله‌کابین و پرتاب شدن از صخره‌ها از جمله مواردی است که کوهنوردان مبتدی را که برای تفریح به این ارتفاعات می‌آیند، با مشکل روبه‌رو می‌کند.
علل حوادث بیشتر را در ادامه مطلب بخوانید…

‘رضا شهلایی’ یکی از کوه‌نوردان حرفه‌ای ایران در خصوص ارتفاعات توچال می‌گوید: ارتفاعات توچال یکی از ارتفاعات فنی کشور است که به دلیل برفگیری و نزدیکی به پایتخت شرایط ویژه‌ای را برای کوهنوردان دارد.  وی می افزاید: افرادی که آشنایی چندانی با کوهنوردی ندارند باید پیش از صعود به توچال به خوبی با شرایط آشنا شوند سپس اقدام به صعود نمایند.

 اکثر حادثه دیدگان در ارتفاعات توچال به دلیل وجود تله‌کابین و سهولت دسترسی به قله بدون هیچ آشنایی و تجهیزات اقدام به صعود می‌کنند.  وی می گوید: به دلیل جذابیت‌های گردشگری و ورزشی افراد بسیاری در روزهای تعطیل به ارتفاعات توچال می روند، از این رو این افراد که قصد صعود به این کوه دارند را باید از خطرات احتمالی آن با خبر کرد.

با فرا رسیدن فصل بارش توچال افراد بسیاری را برای اسکی و کوه‌نوردی به خود جذب می کند که به طبع آن احتمال وقوع حادثه نیز افزایش می‌یابد.

رییس هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران نیز با تاکید بر این امر می‌گوید: توچال از شرایط ویژه‌ای برای کوه‌نوردی برخوردار است با این حال این کوه برای افرادی که آشنایی چندانی با فنون کوه‌نوردی ندارند می تواند حادثه آفرین باشد. ‘کاوه کاشفی’ بیان می‌کند: قبل از سال ۸۵ تعداد کشته شدگان در توچال به بیش از ۲۰ نفر در سال می‌رسید اما با توجه به اقدامات آموزشی که صورت گرفته این میزان در سال های اخیر به کمتر از انگشتان یک دست رسیده است.

وی با بیان این نکته که هیئت تهران مسوولیتی در قبال حوادث توچال ندارد اظهار ‌می دارد: مسوولیت ساماندهی حوادث در توچال بر عهده هلال احمر و و آتش نشانی است اما در طول چند سال گذشته هیات کوهنوردی تهران نیز گروه‌هایی را تشکیل داده تا در روزهای تعطیل به منطقه اعزام شده و آموزش‌های ابتدایی را به دوستداران کوه نوردی بدهد.

  بر اساس آماری که گرفته شده به طور میانگین در روزهای تعطیل حدود ۵۰۰ هزار نفر به توچال می‌روند.  وی می‌گوید: با فرا رسیدن فصل سرما توچال می‌تواند تهدیدی برای افراد محسوب شود از این رو می‌طلبد که در این ایام امداد رسانی به شکل وی‍ژه‌ای انجام شود.

افرادی که قصد صعود به ارتفاعات توچال در این فصل را دارند به دلیل برودت هوا و بارش‌ها در ارتفاعات باید اصول ایمنی را رعایت کرده و وسایل ایمنی را با خود همراه داشته باشند.

کاهش آمار آسیب دیدگی در توچال
باتوجه به اقداماتی که در طول چند سال گذشته صورت گرفته آمار آسیب دیدگی و مرگ در توجال به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است اما این کوه کماکان در صدر جدول حوادث کوه‌های ایران ایستاده است.

معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران در گفت ‌وگو با خبرنگار ایرنا در خصوص آمار حوادث در توچال می گوید: در طول ۶ ماه نخست سال جاری ۱۵۹ عملیات نجات توسط نیروهای هلال احمر در توچال انجام شده که به نجات جان ۱۶۸ نفر انجامیده است. ۳۲ نفر از این افراد با مشکل جدی روبه‌رو شده و به بیمارستان منتقل شدند و مابقی نیز در پایگاه‌های هلال احمر درمان شده اند.

پیش از این کوه‌ توچال کوه‌نوردان بسیاری را به کام مرگ می کشاند که همین امر باعث شد که ضرروت انجام عملیات‌های نجات در توچال مورد توجه قرار گیرد.

معاون هلال احمر تهران اظهار می‌دارد: بیشترین آمار حوادث در توچال در اواخر هفته و زمانی که حجم گردشگران و ورزشکاران در این منطقه افزایش می‌یابد، اتفاق می‌افتد.

نیروهای هلال احمر با کمک فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و سازمان آتش نشانی در مناطق مختلف و نقاط حادثه خیز توچال مستقر شده اند تا در صورت لزوم سریعا به محل حادثه رفته و به مشکل رسیدگی کنند.

فتحی می‌گوید: علاوه بر پایگاه‌های امداد در نقاط مختلف تعدادی از نیروهای ما در مسیرهای پر رفت‌و آمد تردد می‌کنند و بالگرد‌های هلال احمر نیز در منطقه به گشت زنی می‌پردازند تا خطرات صعود به توچال برای کوه نوردان به حداقل برسد.
 
با وجود اقدامات تامینی، بازهم توچال می‌تواند برای تعداد بسیاری حادثه آفرین باشد.

  ما برای اینکه بتوانیم حوادث توچال را بهتر مدیریت کنیم نیاز به ایجاد چند باند پرواز بالگرد در منطقه داریم تا در صورت بروز مشکل نیروهای ما به صورت هوایی و در سریع‌ترین زمان ممکن به حادثه دیدگان رسیدگی کنند.

بیان این نکته لازم است که پرداختن به رشته کوه‌نوردی و طبیعت گردی در صورت رعایت نکردن اصول ایمنی می‌تواند حادثه آفرین باشد، اما در صورت رعایت اصول ایمنی نه تنها برای کوه نوردان مشکل آفرین نیست بلکه یکی از لذت بخش ترین رشته‌های ورزشی محسوب می شود.

کوه‌ توچال از جمله کوهای زیبا و مرتفع ایران است که با بهره گیری از مناظر زیبا می‌تواند به راحتی هر کسی را مجذوب خود کند.

منبع:خبرگزاری ایرنا تهیه گزارش از سامان رحمتیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *