کوه اورست چگونه می تواند تامین کننده برق خورشیدی در آینده باشد؟

۱۴ اکتبر ۲۰۱۱ – بنا به تحقیقی جدید، علیرغم چالش های لجستیکی، ساختن مزرعه خورشیدی در کوه اورست می تواند در نهایت مقرون به صرفه باشد.
 صحراهای سوزان ممکن است انتخابی بدیهی برای مهار کردن برق خورشیدی به نظر آیند، اما تحقیقی جدید که در ژاپن انجام شد عکس آن را پیشنهاد می کند: مقاصد سرد و با ارتفاع بالا مانند کوه اورست پتانسیل زیادی را برای مهار انرژی خورشیدی دارند. این یافته ها قرار است در مجله علوم و فناوری محیطی منتشر شود، و می تواند تاثیرات عمده ای بر تامین برق مناطق نزدیک به آن در آینده داشته باشد.
عوامل مهم در انتخاب کوه اورست را در ادامه مطلب بخوانید…

چرا مکانی مانند کوه اورست؟
دو عامل در این انتخاب نقش دارند: جان روچ از MSNBC می گوید اول اینکه ، مطالعه نشان داد که، بواسطه شرایط جوی رقیق تر، ارتفاعات بلند می توانند تماس مستقیم بیشتری را با خورشید فراهم کنند. دوما، درجات حرارت سردتر عملا کارآیی عملیاتی برخی سلول های خورشیدی فتوولتائیک را – که نور خورشید را به الکتریسیته قابل استفاده تبدیل می کند- افزایش می دهد.

اما چنین مناطقی انواع چالش ها را موجب نمی شود؟
بله. ساختن یک مزرعه خورشیدی پیچیده در راس یک کوه مثل رفتن به پیک نیک نخواهد بود. آنگونه که جئوف فری استایلز از The Energy Collection اشاره می کند، ” چالش های نصب، نگهداری و انتقال”  در کوه های آند و هیمالیا جزئی نیستند.” به علاوه، هزینه و پتانسیل واقعی برای اینکه مزرعه خورشیدی از لحاظ اقتصادی عملی باشد بوسیله متغیرهای غیرقابل اعتمادی از جمله نیروی انسانی در دسترس، منابعی نظیر کربن فتوولتائیک و مشوق هایی از طرف دولتهای محلی تعیین می شوند.
پس چرا آنها را نصب کنیم؟
روچ می گوید بدیهی است که ساخت یک مزرعه خورشیدی بزرگ در یک منطقه سرد با ارتفاع بلند مانند قطب جنوب با توجه به جمعیت کم و این واقعیت که در آنجا نصف سال تاریک است عملی نمی باشد( مگر اینکه در آنجا روش های قابل دسترسی برای ذخیره و انتقال انرژی وجود می داشت). اما برای مناطق با رشد سریع نظیر هند یا چین با تقاضاهای عظیم انرژی در آینده چه چیزی مقرون به صرفه است؟ کوههای هیمالیا – شامل اورست- مخصوصا جالب هستند. روچ می گوید:” غلبه بر این چالشها ممکن است ارزش مشکلات را داشته باشد، بویژه زمانیکه عواملی نظیر تغییر جهانی آب و هوا به این معادله افزوده می شود.”

منبع : http://theweek.com/article/index/220364/could-mount-everest-be-the-future-of-solar-power

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *