هشدار به فدراسیون کوهنوردی جهت اعزام تیم کردستان

در روزهایی قرار داریم که برای نخستین بار شاهد ارائه گزارش کمیسیون تحقیق در خصوص حوادث کوهنوردی هستیم . گزارشی که فقط به کالبد شکافی حادثه پرداخته است و دارای نقصای بسیاری زیادی است …
اما از نقص های گزارش فدراسیون می گذریم و این گزارش را با وضعیت تیم هیمالیانوردی استان کردستان که هفته ی آینده به مراپیک خواهد رفت تطبیق می دهیم . امید که گوش شنوایی باشد و چشمی بینا و خردی بیدار

نخست توضیحاتی در خصوص تیم هیمالیانوردی استان کردستان :
این تیم در چندین اردو که در قلل مختلف کشور برگزار شد به شکلی غیرمنتظره بسته شد و از نحوه انتخاب و گزینش نفرات به دلیل طولانی تر شدن این مقال خواهیم گذشت اما تیم با ۷ نفر عضو به تائید فدراسیون کوهنوردی بسته شد :
    1- موسی مرادیانی : سرپرست تیم ، سرپرستی که در کارنامه اش هیچ قله ی ۳ هزار متری دیده نمی شود که در این مقال بیشتر از او خواهم گفت …
    2- سید واسع سید موسوی : کوهنورد نام آشنا ، خوش فکر و جسور کردستان که مسئولیت فنی تیم را برعهده دارد کوهنوردی که به احترام حضورسید واسع ( سمکو ) تا کنون چیزی در نقد اردوها نوشته نشده است چراکه نیت و ذات سمکو مثبت و گامی به جلو است . سمکو نقطه ی قوت این تیم است همچنان که همه میدانند .
    3- شهرام نعمتی : کوهنوردی که دارای تجارب زیادی در سالیان عمر کوهنوردی اش است فردی که شایستگی ش در میادین و مسائل تشکیلاتی بر همگان مبرهن است . مسئول هیئت کوهنوردی شهرستان قروه و گروه قاجر . شهرام نعمتی سابقه ی تلاش بر روی نانگاپاربات تا کمپ سوم را در کارنامه دارد و به طور قطع یکی از ستون های تیم به لحاظ روحی روانی است .
    4- آرش امام جمعه : کوهنورد جوان و آینده دار سقزی فردی که با ۱۸ سال سن برای نخستین بار است که گام در این وادی می گذارد . کوهنوردی که علی رغم سن و سال اندکش اما پر انرژی و پر انگیزه است و برای تجربه اندوزی به این مسیر گام گذاشته است.
    5- جبار سلیمانی: از کوهنوردان دیواندره که او نیز همچون ارش برای نخستین بار است گام در قلل بالای ۶ هزار متر میگذارد و در این راه بی تجربه .
    6- پزشک تیم : بدون سابقه ی هیمالیانوردی
    7- مسئول تدارکات : توسط فدراسیون تائید نشده وبه گواه جامعه ی کوهنوردی کردستان  توانایی صعود قله های ۲۰۰۰ متری را نیز دارا نیست.

صرف نظر از اینکه نفراتی همچون ، مختار ناوه ، ناصر محمدی از سنندج ، علی فیضیان ، کاوان محمدزاده ، حسین عبدلی  از سقز ، رحمان مرادیانی ، محمد ظاهری از قروه و تنی چند از کوهنوردان دیگر شهرها خط خورده بودند و هرکدام از این نفرات شایسته ی حضور در تیم بودند  که بنا به دلایلی که مشخص نیست توسط نماینده ی فدراسیون به زعم بسیاری از صاحب نظران هیمالیانوردی کردستان به اشتباه خط خوردند
و اما اصل موضوعی که می بایست یاداوری نمود . گزارش اخیر فدراسیون کوهنوردی در خصوص حادثه ی ماناسلو …

 

آقای موسی مرادیانی سالهاست به دلیل پست سیاسی ش ( معاون استاندار کردستان )  در کسوت رئیس هیئت کوهنوردی کردستان قرار گرفته است ایشان حتی صعود های بالای ۳هزار متری در کارنامه ندارد و سابقه ی کوهنوردی به شکلی قابل قبول را از ایشان سراغ نداریم کما اینکه فدراسیون نیز به این مورد واقف است .

اشاره کردن به چند خاطره ی مختصر از ایشان می تواند به خوبی دیدگاه و تفکر هیمالیانوردی ایشان را برای مخاطبان روشن سازد :
    1- ایشان پس از رئیس هیئت شدنش وعده ساخت پناهگاه در کوهستان قندیل بانه را داد .که همگان میدانند کوهستان قندیل از استان کردستان کیلومترها فاصله دارد و در حوزه ی شهرستان پیرانشهر است .
    2- ایشان در همان مراسم وعده ی ساخت پناهگاه در چهلچشمه ی بیجار رو دادند که همگان میدانند چهلچشمه در شهرستان سقز واقع است و کیلومترها از بیجار فاصله دارد .
    3- ایشان چند ماه پس از فوت زنده یاد سامان نعمتی وعده ی استقبالی شایسته از بازگشتش را داد و در مراسم یادبود سامان نعمتی وعده داد که در بازگشتش از او استقبالی شایسته به عمل خواهند اورد
    4- در همان مراسم از کلمه ۸۰۰۰ پا ( فوت ) برای ارتفاع اورست به جای ۸۰۰۰ متر استفاده مینمود .
    5- در همان مراسم همه ی قلل هیمالیا روا اورست معرفی نمود حتی نانگاپارباتی که در پاکستان و منطقه ی قراقروم واقع است .
    6- در جریان گشایش مسیر دیواره بیستون تیم گروه قاجر قروه ایشان با توجه به پست معاونت عمرانی استانداری ش وعده دادند که برای گشایش مسیر زین پس گریدر و بولدوزر در اختیار کوهنوردان قرار دهد که سریعتر گشایش مسیرها را انجام دهند .
    7-یکی از شاهکارهای  ایشان نیز صعود آسیایی به قله دماوند بود که همگان در جریان آن قرار دارند . در اینجا بخوانید این شاهکار را و همچنین در این قسمت
    8- نکته ی دیگر اینکه آقای مرادیانی مگر اینکه با هلی کوپتر بتواند به بیس کمپ مراپیک برود در غیر اینصورتی یا بیش از یک ماه زمان لازم است یا تیم یه منطقه نرفته باید برگردد …
    9-     …
    10- …
    100-…
حال در مقایسه ای کوتاه با مسعود بیات منش به عنوان سرپرست تیم زنجان که ایتم های بالا را دارا نبود و ضعفهایش توسط فدراسیون ریز شده بود و در گزارش اخیر منتشر شد به جرات می توان گفت بیات منش هزاران فرسخ با آقای مردیانی تفاوت دارد اما در گزارش فدراسیون در خصوص مسعود بیات منش اینگونه نوشته اند :

۱ – عدم استقلال فکری و قاطعیت تصمیم‌گیری سرپرست به‌علت بی‌تجربگی
۲ – بی‌توجهی سرپرست تیم زنجان به مشکلات ایجاد شده به‌واسطه ادغام تیم زنجان و تیم مستقل.
۳ – بی‌توجهی سرپرست به‌عدم هم‌هوایی مناسب و اعلام دستور صعود زودهنگام.
۴ – پافشاری سرپرست تیم به صعود تمامی نفرات به‌رغم تذکرات سردار تیم مبنی‌بر عدم آمادگی برخی از اعضا و مشکلات تیم پرتعداد.
۵ – نامشخص بودن وضعیت شرپای شخصی و گروهی
۶ – مشخص نبودن وضعیت کپسول اکسیژن در کمپ چهارم و عدم بهره‌گیری از کپسول‌های موجود جهت کمک به حال مرحوم «میرشکاری»
۷ – عدم تعیین تیم پشتیبان هنگام صعود
۸ – تعویض سرپرست تیم حمله (سلب اختیارات از مسؤل فنی و انتقال آن به فرد بی‌تجربه‌ای از اعضای تیم).

حال همین فدراسیون که اینچنین ضعفهای مسعود بیات منش را گوشزد نموده است آقای مرادیانی را به عنوان سرپرست تیم کردستان تائید کرده است .

موارد زیر لازم است یک بار قبل از سفر تیم با این سرپرستی یاد اوری شود  :
        1- هرگونه خطای انسانی از سرپرستی تیم و تحمیل آن به نفرات و صعود مسئولیتش مستقیما با فدراسیون کوهنوردی است
        2- اختلاف نظر این سرپرست با مسئول فنی و تحمیل نظر به مسئول فنی که دور از انتظار نیست منجر به بروز فاجعه خواهد شد که قطعا مسئولیتش با فدراسیون است
        3- پایان یافتن فصل صعود و دیر هنگام بودن این تلاش
        4- هزینه ی بسیار سنگینی تامین مالی که تیم متحمل شده است و میتوانست قله ای غیر از مراپیک باشد که در شان کوهنورد کردستان باشد .
در صورتی که سمکو موسوی در منطقه اختیار تام نداشته باشد و جناب مرادیانی در هر موردی اظهار نظر نماید مطمئنا تیم با فاجعه روبرو خواهد شد .

ما سامان نعمتی را از دست داده ایم امیدوارم با سهل انگاری متولی اصلی کوهنوردی دولتی سامان نعمتی دیگری را شاهد نباشیم . امروز ۱۴ مهرماه سال ۱۳۹۰ است و این متن برگرفته از تفکرات جامعه ی کوهنوردی کردستان است . من به عنوان نماینده ی بخشی از این جامعه ی وسیع به فدراسیون کوهنوردی یاداوری مینمایم که این مقاله را برای افکار عمومی پس از بازگشت تیم و مقایسه ی عملکرد فدراسیون در این وبلاگ و بسیاری از وبلاگهای دیگر و خبرگزاری ها منتشر خواهم کرد . امیدوارم فدراسیون برای این سرپرستی قبل از فاجعه چاره ای بیاندیشد .

منبع: سایت کوهستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *