گشایش مسیر جدید در K7

بعد از اولین صعود پائیزه چوآیو ، خبر گشایش مسیری جدید در کاراکروم جالب ترین خبر دنیای هیمالیانوردی در هفته جاری بود ، سوپر کوهنوردان اسلوونی اورین نواک ، دیوید دبلیجاک ، لوکا استرازر ، نجک مارسیس ، مسیر جدیدی بنام  ” Sanjaci zlatih jam ” که ترجمه انگلیسی آن ” Dreamers of the Golden Caves ”  است را بر فراز قله K7 به ارتفاع ۶۹۳۴ متر در دره کاراکوسا ، در کاراکروم هیمالیا گشایش نمودند.
در اوایل ماه سپتامبر گروه کوچکی از کوهنوردان جوان اسلوونی به سرپرستی اورین نواک به دره کاراکوسا سفر کردند تا صعودی سریع از مسیر دشوار ۱۶۰۰ متری به سوی K7 انجام دهند. این مسیر جدید به سبک آلپاین (سبکبار) توسط  لوکار استرازر ۲۲ ساله و نجک مارسیس ۲۶ ساله از ۶ تا ۹ سپتامبر صعود شد و درجه سختی آن در ۱۶۰۰ متر VI/5, M5,A2  تخمین زده شد.
گزارش صعود را در ادامه مطلب بخوانید….

 لوکا بعد از صعود اعلام کرد مسیر را درعرض ۴ روز صعود کردیم ، قسمت پائین عمدتا” یخ بود و بخش فوقانی مسیر صخره ای و میکس و به دلیل کلاهکهای آویزان فراوان تا آنجائیکه امکان داشت از خط الرأس صعود کردیم ، ساعت ۳ صبح از بیس کمپ حرکت کردیم و دو ساعت بر روی مسیر شنی راهپیمائی داشتیم و در ادامه به یخ و برف رسیدیم ، ساعت ۳۰/۷ بعد ازظهر اولین بیواک را بر روی خط الرأس انجام دادیم ، روز بعد از نظر فنی کار طاقت فرسائی را آغاز کردیم و بصورت میکس صعود کردیم ولی دشوارتر از آنچه بود که تصور می کردیم ، در این روز فقط ۲۵۰ متر پیشروی داشتیم و دوباره بیواک کردیم . فردای آنروز به این نتیجه رسیدیم که ادامه مسیر در نظر گرفته شده با تجهیزات و شرایطی که در آن بسر می بردیم امکان پذیر نیست بنابراین از قسمت سنگی فوقانی به سمت راست خط الرأس تغییر مسیر دادیم و به پیمایش زیر کلاهکها ادامه دادیم ، ساعت ۹ صبح قله را صعود کردیم و به اولین مکان بیواک برگشتیم ، روز بعد در هوای بسیار نامناسب به سمت بیس کمپ حرکت کردیم ، بغیر از روز آخر هوا در کل اجرای برنامه مساعد بود. مسیر جدید دومین مسیر به سمت غرب قله K7 است ، کاراکوسا طیف گسترده ای از مسیر را برای صعود در بردارد که بهترین مسیر در بهترین شرایط برای صعود انتخاب شده بود، از موفقیت این نسل جوان خوشحالم آنها ثابت کردند که کوهنوردان سبک کلاسیک هنوز جایگاه خود را در آینده کوهنوردی حفظ کرده اند ، دلیل نامگذاری این مسیر این بود که ما عده ای جوان بدون پول و سرمایه هستیم که اغلب در رویای یافتن مکانهائی مملو از طلا بسر می بریم.

The Slovenian line of ascent up K7 West (6934m) Charakusa valley, (Karakoram, Himalaya) via the route Sanjai zlatih jam (VI/5, M5, A2, 1600m, Nejc Mari, Luka Stražar 09/2011).http://www.planetmountain.com/english/News/shownews1.lasso?l=2&keyid=38628

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *