غار «بتون سرایان»، معروف به «غار اژدها»

غار بتون سرایان معروف به غار اژدها غاری است طبیعی که در ۱۲ کیلومتری مرکز شهر سرایان و در نزدیکی روستای چرمه واقع شده است.
     
 به گزارش باشگاه خبرنگاران در نزدیکی این غار مکان تفریحی-زیارتی به نام زیارتگاه پیراباذر قرار دارد،این غار که هنوز ناشناخته باقی مانده است برای ورود به آن باید از تجهیزات کوه‌نوردی استفاده کرد.

در داخل این غار آب نیز روان است که قابل آشامیدن و بسیار سرد می باشد،قندیل های زیبا و آهکی و بی انتها بودن آن از شگفتی های غار بتون سرایان است که هنوز انتهای آن کشف نشده است.

غار دریک جبال صخره ای واقع است که از سنگ های آهکی و رسوبی تشکیل شده است.
این غار آهکی دارای مجموع فرود ۴۰۰ متر و به عمق حدود ۳ کیلومتر دراز است  پس از ورود به غار به یک سالن ۵۰ متری وارد می شویم که در انتهای آن دهنه چاه اول به خوبی نمایان است عمق این چاه درحدود ۲۵ متر است.

یکی از نکات جالب در این غار وجود گیاهی بود که در مقابل نور چراغ حالت فلورسنت به خود می گرفت ونور منتشر می کرد.

 

کاظم شبنم زاده افزود:پس از رسیدن به سالن بزرگ انتهایی که دارای استلاگمیت های بسیاری بود وارد تونل حوضچه می شویم،در آنجا آب بسیار سرد است.

وی اضافه کرد:دریکی از چاهها حوضچه ای خشک شده است که کف آن از بلورهای سفید و زیبا مفروش شده است.

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی سرایان با بیان اینکه در داخل این غار می توان انواع تزئینات آهکی از قبیل استلاگمیت،استلاگمیت (لوله ای ، میله ای ، گل کلمی و…) حوضچه های آب معدنی،بلورهای زیبای کوارتز و کلیست و پدیده بی نظیر وکمیاب مروارید غار را مشاهده کرد می گوید:غار اژدها درواقع دومین غار عمیق و اورست غارهای شرق کشور محسوب می شود که با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست کارشناسی های لازم در آن انجام شده است.

شبنم زاده افزود:اکتشاف این غارتوسط سید احمد رونقی وتیم شبکه ملی زیست محیطی کشور نمایندگی خراسان جنوبی انجام شده واین کار بالغ بر ۱۰۰میلیون ریال هزینه در برداشته است.
وی با بیان اینکه پیمایش غار فقط توسط غارنوردان زبده و دوره دیده بااستفاده از مدرن ترین تجهیزات روز غارنوردی امکان پذیر می باشد،اظهار داشت:غار مورد نظر دارای دو دهانه است که دهانه ورودی به نام اژدها و دهانه خروجی آن که بسیار مخوف وعظیم است که به نام بتون شهرت دارد.

ماجراجوی مشهور هلندی به نام  پیتراورمانس هم در بازدیدی که به همراه تیم شبکه خراسان جنوبی از این غار دیدارکرده و در سایت خبرگزاری خود،آن رانقطه عطف سفرش از هلند تا چین برشمرده است.
متاسفانه به دلیل بی توجهی وهجوم تعدادی غارنورد ناآگاه از استان های همجوار این غار، در معرض تخریب قرار دارد.در صورت اختصاص بودجه لازم برای ساماندهی و بهسازی غار اژدها می توان آن را به صورت یک مکان توریستی بسیار جذاب برای استفاده گردشگران ایرانی وخارجی درآورد.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *