تکنیک Pogo/ dyno در سنگنوردی

   pogo پوگو نوعی حرکت منشعب از تکنیک داینو  است ولی این حرکت دینامیکی زمانی انجام می شود که داینو از وسعت و طول بیشتری برخوردار است . کارلو تراورسی و جو گلاسبرگ سال گذشته ویدئو کلیپ هائی ارائه دادند که نحوه اجرای این تکنیک و ضرورت انجام آنرا در رشته بولدر توضیح می دهد. پوگو یا Moon Kick ( این نامگذاری به خاطر سنگنورد برجسته بریتانیائی رشته اسپرت و بولدر بن مون انجام گرفته) حرکتی است در بولدر که در آن پاهای شما در فضا آویزان یا معلق می ماند و با بوجود آمدن حرکت آونگی در فضا،  شتابی را که برای یک خیز بلند به سوی گیره بالاتر نیاز است ایجاد می کند،  تراورسی معتقد است که پوگو یک حرکت دینامیکی است که نقشی بسیار ضروری در سنگنوردی او بعهده داشته  و مناسب برای کسانی است که دارای پاهائی کوتاه هستند و دائما” در جستجوی گیره یا روشی برای دسترسی بلندتر و بیشتر به گیره های بالا هستند. در کلیپ اول طرح این حرکت ترسیم شده است …
تکنیک داینو را در ادامه مطلب بخوانید…

در کلیپ دوم انجام این حرکت در سالن آموزش داده شده و حرکت انفجاری Airstar نیز انجام می شود ، در کلیپ سوم این تکنیک در طبیعت اجرا می شود ، البته در آگوست سال ۲۰۰۹ کیلیان فیش هوبر سنگنورد اتریشی بصورت ابتکاری تکنیک Airstar را بدون نیاز به پوگو انجام داد و در راکلند آفریقای جنوبی مسیری به درجه Fb8b را صعود کرد ، که به عنوان یک رکورد به نام او ثبت شد. کیلیان چندین روز بر روی مسیر تلاش کرد و دست آخر برای کاهش استرس خود با طناب آنرا صعود می کند تا بیشتر با آن آشنا شود، داینوی اول آسان بوده ولی داینوی نزدیک به نقطه تاپ حتی با طناب نیز طولانی بوده ، در غروب آخرین روز تصمیم می گیرد بدون طناب آنرا بپیماید ، با تلاشی فراوان به برآمدگی مسیر می چسبد و در هوا معلق می ماند ، او می گوید ناخودآگاه در فضا حرکتی آونگی انجام می دادم و وقتیکه با تلاش فراوان از این حرکت جلوگیری کردم تازه دریافتم که تنها یک راه وجود دارد و آنهم در بالای سرم است ، گیره پائی وجود نداشت و ناچارا” به سمت آن یورش بردم و به لبه آن چسبیدم و ازمعلق بودن در فضا لذت بردم. درجه بندی ۸b آن فقط به خاطر حرکت طولانی انتهای مسیر برگزیده شد.

آدرسی که کلیپ های آموزشی  پوگو در آن قرار دارد به شرح زیر است :

http://www.dpmclimbing.com/search/node/pogo

داینو
(مخفف Dynamic) حرکتی دینامیکی است که درسنگنوردی برای رسیدن به گیره خارج ازدسترس بکارمی رود و در آن دستها و پاهابرای رفتن به گیره بالاترپرشی سریع و ماهرانه انجام می دهند. این تکنیک باپرش از یک گیره به گیره بالاتر انجام می شود.

تکنیک اجرای داینو بسیار مهمتر از قدرت انجام آن است ، بهترین روش برای اجرای آن و رفتن به ارتفاع بالاتر روی دیواره یک چرخش و کشش محکم روی گیره دست حین جفت پاپریدن از روی گیره پا به سوی گیره و یا هدف موردنظر است ، سپس گیره بعدی با یک یا هر دو دست گرفته می شود. برای اینکه تکنیک داینو با هر دو دست و پا انجام گیرد باید فردکاملا” ازدیواره جدا شود. بعد از اجرای این حرکت باید پاها دوباره برروی دیواره قرارگیرد تا از سقوط خودداری شود اما امکان دارد که قادر به انجام این کارنشوید و در صورت داشتن دستهای قوی باگرفتن گیره دست ، پاها در هوا آویزان بماند.

منبع : en.wikipedia.org/wiki.Dyno_(climbing)

اماکارن ایسن برن بانوی نویسنده مقاله زیرکه از سال ۲۰۰۴ بصورت حرفه ای در مورد ورزشهای یوگا، گردشگری، فیتنس وسایر ورزشهای طبیعی مطلب می نویسد معتقد است که این تکنیک بیشتر در رشته بولدرینگ کاربرد دارد او می گوید:

داینو تکنیکی است که درآن یک سنگنورد به سوی گیره بالاترکه معمولا” باپیمایش عادی قابل دسترس نیست یورش می برد. حرکتهای داینو بیشتر در رشته بولدرینگ معمول است البته این حرکت بیشتر برای گذشتن از نقطه کراکس(crux= دشوار) مسیراست، در داینو با پرشی که به اتکاء پاهای شما است به سمت بالامی روید و دستها را تا آنجائی که امکان دارد به سمت گیره می کشید. برای اجرای داینو شمابه قدرت بدنی مناسب (برخلاف نظریه بالا) احتیاج دارید و بهترین تمرین در ورزش صعودهای ورزشی برای کنترل محیط اطراف است.

مراحل اجرای آن:
۱)- یک پد ضخیم زیرپای خود قرار دهید. در ذهن خود پیش بینی کنید که اگرقبل از رسیدن به گیره مورد نظر بیفتید، مکان احتمالی سقوط شما کدام ناحیه خواهدبود و زیرانداز یاپد را برای سقوط احتمالی درآن نقطه تنظیم کنید.

۲)- اطمینان حاصل نمائیدکه گیره مورد نظر به اندازه کافی بزرگ و مشتی باشد. در ورزش صخره نوردی منطقه ای از مسیر که برای حرکت داینو انتخاب می شود باید دارای یک گیره مشتی مناسب و یا اصطلاحا” شاخ بزرگ یا هرگیره ای باشد که به راحتی با یک دست قابل گرفتن باشد.

۳)- پاهای خود را روی گیره مناسب و ایمن قرار دهید، این گیره باید تا آنجائیکه امکان دارد برجسته و بلند باشد ولی فراموش نکنید که شمامی خواهید در پوزیشن یا موقعیتی قرارگیریدکه این امکان برای شما فراهم شود که به راحتی خم شده ، خیزبرداشته و برای گیره بعدی پرش داشته باشید.

۴)- با دستهای کاملا” کشیده تا آنجائیکه امکان دارد خم شوید، باسن خود را به طرف داخل به سمت دیواره نگه دارید و وزن خود را به روی پاها بیندازید.

۵)- اگرتمایل داشتید می توانید قبل از انجام کار کمی هدف را تست کنید ولی تلاش شما آنقدر زیاد نباشد که دستهایتان خسته شود.

۶)- بانیروی پاهای خو دبه سمت گیره موردنظر بپرید، باید نیروی شما متکی به پاهایتان باشد و از دستها برای حفظ تعادل در حرکت و نگه داشتن خود نزدیک دیواره استفاده کنید.

۷)- همانطورکه جایگاه خود را بر روی دیواره ترک می کنید دستهای خود را تا آنجا که امکان دارد به سمت گیره بکشید، اگرامکان دارد از هر دو دست برای ایمنی و بهتر نگه داشتن گیره استفاده کنید.

۸)- پاهای خود را روی گیره قراردهید و روی دیواره مستقر شوید.

نکته : هنگام پرش باید نگاه شما به گیره باشد. تمرین بیشتر باعث کنترل حرکت و تسلط بر تمامی اعضاء بدن خواهدشد.

منبع : http://www.trails.com/how_1337_dyno.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *