تیم کردستان در مسیر صعود به مراپیک و بارونتسه

تیم هیمالیا نوردی استان کردستان روز ۱۹مهر ماه سال ۱۳۹۰ عازم قله مراپیک با ارتفاع ۶۴۷۹ و قله بارونتسه با ارتفاع ۷۱۲۹ متر می باشند.
حضور آقای شهرام نعمتی عضو هیئت و گروه کوهنوردی قاجر شهرستان قروه را در این برنامه تبریک عرض می نماییم. موفقیت و سلامتی ایشان و کلیه همنوردانشان را در این صعود افتخار آمیز آرزومندیم. باشد که همواره شاهد توفیقات روزافزون آنان در عرصه های کوهنوردی باشیم.

شهرام نعمتی

اعضاء شرکت کننده در این برنامه:
آقایان :
موسی مرادیانی (سرپرست)
سیدواسع سیدموسوی (مسئول فنی)
سینا ندایی (پزشک تیم)
شهرام نعمتی از قروه (صعود کننده)
جبار سلیمانی از دیواندره (صعود کننده)
آرش امام جمعه از سقز (صعود کننده)

معرفی مختصر قله های مراپیک و بارونتسه را در ادامه مطلب بخوانید…

روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

قله مراپیک۶۴۷۹ (Mara peak)

 

قله مراپیک به ارتفاع ۶۶۵۴ متر در منطقه ساگارماتای نپال قرار گرفته، مراپیک به معنای کوه دختر در زبان نپالی می باشد از سوی قله این کوه می توان پنج قله ۸۰۰۰ متری اورست- چوایو- لوتسه- ماکالو- کانچن چونکا و بسیاری قلل هفت هزار متری زیبای هیمالیا را مشاهده کرد. – جبهه های دسترسی به قله شامل جنوبی و شمالی می باشد که جبهه جنوبی کاملا فنی و دارای بهمن خطرناک بوده که به گفته داواشرپا ( راهنمای پنالی تیم) از چند تلاش که بر روی این جبهه انجام شده هیچ یک به قله دست پیدا نکرده اند و تمامی تیم ها هر ساله از مسیر شمالی برای صعود قله تلاش می کنند. تنها مشکل مسیر به لحاظ سختی وجود شکاف ها و تله های برفی و یخی فراوان مسیر و سرمای شدید این جبهه می باشد که به دلیل قرارگرفتن روبروی چند قله بلند هشت هزار متری بوده و جبهه های هوای سرد و بادها شدید از سوی سه جبهه(اورست،ماکالو، لوتسه) به سمت مراپیک..

قله بارونتسه۷۱۲۹ (baruntse)

قله بارونسته به ارتفاع ۷۱۲۹متر یکی از قلل رشته کوه هیمالیا در کشور نپال می­باشد. این قله بین قلل ۸۰۰۰متری اورست ٬ ماکالو و لوتسه قرار گرفته و شامل ۴قله می­باشد و از فراز آن قلل زیبای پوموری ٬ چاملنگ ٬ آمادابلام به خوبی مشاهده می­شود. از سوی شرق یخچالهونکوو از شمال و جنوب یخچالCho چو بارونو از غرب یخچالایمجااین قله را محاصره کرده­اند. سه قله فرعی بارونتسه که در پشت این کوه واقع شده­اند حداکثر تا ۶۶۹۵ متر ارتفاع دارند. مسیر رسیدن به کمپ اصلی برونتسه از لوکلا آغاز می­شود که از ابتدا باید به دره هونگو و منطقه مراپیک وارد شد و تا کمپ اصلی مراپیک و گردنه مرالا پیشروی کرده و وترد منطقه برونتسه شد. این قله در ۳۰می ۱۹۵۴برای اولین بار توسط سر ادمون هیلاری فاتح اورست صعود شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *