چه نکاتی در انتخاب کفش دو پوش مهم است؟

استفاده از کفشهای کوهنوردی تکنیکال چند سالیست که در دنیای کوهنوردی متداول گشته و تولیدات آن به تجارتی پرسود بدل گشته است…در ایران ما نیز به تازگی استفاده عمومی از این تولیدات باب شده و مدلهای متنوع آن در بازار وسایل کوهنوردی به چشم میخورند …اما داشتن این کفشها به تنهایی ضامن سلامت پاهای کوهنورد نیست و استفاده مناسب و درست از آن مسئله ایست که  اکثر دوستان نسبت به آن بی اعتنا هستند…بکار گیری غلط و استفاده سوء از این کفشها در شرایط خاص میتواند یک برنامه کوهنوردی پر هزینه را با شکست مواجه کند و حتی مخاطراتی برای نفر استفاده کننده در پی داشته باشد… در این نوشتار هیچ مارک و نوع خاصی از این کفشها مورد نظر نیست .
استفاده صحیح از کفش دو پوش را ذز ادامه مطلب بخوانید….

۱- هیچ کفشی به تنهایی تمام کارایی ها را با هم ندارد.

۲- قیمت بالای یک کفش تضمین کننده آن نیست . کفشی مناسب با سطح کار و برنامه هایی که پیش رو دارید انتخاب کنید تا مجبور نشوید چند کفش بخرید.

۳- پس از خرید و قبل از استفاده از آن در یک برنامه سنگین ، آنها را در یک برنامه سبک به پا کنید و بیازمایید.

۴- هرگاه با یک کفش جدید به کوه میروید به مح­ض ایجاد سوزش در نقطه ای از پایتان سریعا آنرا با چسب بپوشانید … ادامه ح­رکت با همان وضع پاهایتان را زخم و ح­رکت را آزار دهنده میکند.  

5- بعلت سنگین و ح­جیم بودن این کفشها در هنگام ح­رکت روی شیبهای کم و مخصوصا سراشیبی ها بند پوش داخلی را باز یا شل ببندید تا راح­ت تر حرکت کنید.

۶- در برنامه های فنی و استفاده از کرامپون بند ها را مح­کم تر ببندید تا پای شما در کفش بازی نکند.

۷- همیشه در طول برنامه کفش را خشک نگاه دارید.

۸- رطوبت تعریق تا ح­د زیادی خاصیت گرمایی کفش شما را کاهش میدهد . استفاده از کیسه های نایلونی زیر جوراب درساعات  اول برنامه کوهنوردی که هوا گرمتر و تعریق پاها شدید تر است کمک زیادی میکند.

۹- کرامپون را قبل از اجرای برنامه با کفش ست کنید.

۱۰- از گتر مناسب استفاده کنید. استفاده از سوپر گتر ها که تمام سطح­ کفش را میپوشانند در افزایش نگهداری گرما موثرند.

۱۱- پوش داخلی کفش را با خود به کیسه خواب ببرید تا برای استفاده در روز بعد گرم بمانند . به پا کردن یک کفش یخزده گاهی موجب یخزدگی انگشتان پا قبل از ح­رکت میشود.

۱۲- جوراب خوب نقش مهمی در افزایش کارایی کفش شما دارد . جوراب اضافه را فراموش نکنید.

۱۳- مراقب سنگها باشید . جنس پوش خارجی بعضی از این کفشها سخت بوده و ممکن است در اثر ضربه شدید بشکند .

۱۴-  در شرایط اضطراری یا در مواقعی که از کفش دوستانتان استفاده میکنید، میتوانید با پوشیدن جوراب اضافه  یا کم و زیاد کردن کفه کفش، سایز آنرا یک شماره کم و زیاد کنید.

۱۵- اضافه بند کفش را در ساق کفش یا گتر جمع کنید . باز کردن بند کفش یخزده شما را دچار دردسر میکند. مخصوصا اینکه مجبورید برای اینکار دستکش خود را نیز درآورید .

۱۶- در مسیر های سنگی و دست به سنگ مراقب اندازه بزرگ این کفشها باشید و جای پایتان را با دقت بیشتری انتخاب کنید .

۱۷- در هنگام استفاده از این کفشها در فصول گرم سال ح­تما یک کفش اضافه برای مسیرهای غیر برفی همراه ببرید .

۱۸- کفش خود را پس از استفاده تمیز کنید و پوش داخلی را برای خشک شدن بهتر و جلوگیری از تجمع باکتری ها جدا سازید .

۱۹- مارک بازی ممنوع !!! در مواقعی که ضرورتی ندارد از کفشهای معمولی استفاده کنید … متاسفانه بسیاری فکر میکنند اگر کفش خوبی به پا داشته باشند کوهنورد خوبی هستند و در تابستان هم کفش دوپوش میپوشند .

۲۰ – اگر تجربیاتی در استفاده از کفشهای دوپوش دارید ارایه دهید تا همه از تجربه شما استفاده کنند … نظر بیستم را خود شما بدهید…

منبع: سایت کوهنورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *