راه های کاهش خطر در فعالیتهای ماجراجویانه – tech tip

صعود ماجراجویانه – اگر شما قصد انجام صعودی جدید دارید یا فرض کنید قصد گشایش یک مسیر جدید در جاده چالوس یا پیمایش یک دره جدید در جنگلهای شمال و یا پیمایش یک غار جدید را دارید … همه این فعالیتها ، مواردی هستند که خطرات پنهانی را در دل خود دارند . ماجراجویی همراه با خطر و ریسکهای ناشناخته است . این را به یاد داشته باشید که وقتی خود را با محیطهای اینچنینی مواجه می کنید باید توانایی مقابله با خطرات آن را نیز داشته باشید .

راهکارهای کاهش خطرات محیطهای جدید و ماجراجویانه را در ادامه مطلب بخوانید…

۱. حداقل یک نفر مطمئن را از نقشه و برنامه خود آگاه کنید . حتماً موبایل خود را همراه داشته باشید ( متاسفانه در اکثر مناطق ادونچر ایران آنتن موبایل وجود ندارد . در صورت امکان موبایل ماهواره ای همراه خود داشته باشید ) . به یک دوست قابل اعتماد ،  مسیری که قصد تلاش بر روی آن را دارید توضیح دهید . زمان ورود خود به مسیر و آخرین زمانی که امکان دارد از مسیر خارج شوید را مشخص نمایید . مشخص کنید که در صورت عدم بازگشت دوست شما به چه کسانی خبر بدهد ؟ دوستان بامهارت شما می توانند بهترین کمک در شرایط سخت باشند . ( در صورت نیاز می توانید با تماس با هیاتها و گروههای امداد ، دامنه امداد را وسیع تر و قویتر نمایید . )

۲ . داشتن این تصور که یک نقشه توپوگرافی از منطقه همواره می تواند  شما را از گم شدن نجات دهد اشتباه است ( خصوصاً در ایران که نهایتاً شما می توانید نقشه های ۲۵۰۰۰/۱ تهیه نمایید . ) قبل از یک صعود بزرگ بر روی یک دیواره ، حتماً با صبر و حوصله مسیر خود را از پایین مرور کنید و نقاط شاخص مسیر و سنگهایی که می توانند شما را در طی کردن مسیر کمک کنند مرور نمایید . علائم مشخص را در مسیر و خارج ازمسیر خود شناسایی نمایید . در صورتیکه در خارج از مسیر بیواک می کنید حتماً علائمی از محل شب مانی خود مشخص نمایید .  

3. کفشهای راحت بپوشید . برای مسیرهای کوتاه با درجه صعود بالا از کتانی سنگنوردی مناسب استفاده نموده و برای مسیرهای بلند از کفش های سنگنوردی راحتتر استفاده کنید .

۴ . تجهیزات بیش از حد مورد نیاز همراه خود نبرید . همراه بردن وسایل و ابزارهای فراوان در طی مسیر نه تنها کمکی به شما نمی کند بلکه حرکت شما را در مسیر و شکاف نوردی بسیار کند کرده و پیدا کردن ابزار مورد نظر از میان انبوه ابزارها بسیار سخت خواهد شد . سعی کنید مانند یک حرفه ای وسایل مناسب مسیر را جدا کرده و فقط آنها را حمل کنید . یک کوله سبک می تواند شما را قویتر ، سریعتر و سبک بارتر کند .

۵ . ابزارهایی در مسیر کار بگذارید که برداشتن و دوباره گذاشتن آنها سریعتر است . نصب یک فرند یا ترای کم بسیار سریعتر از نصب یک میخ و برداشتن آن است . سعی کنید بر ابزار خود مدیریت کرده و تا جایی که امکان دارد سبز صعود کنید . ( از نصب رول و میخ تاجایی که احساس نیاز نکرده اید خودداری کنید )

۶ . هوشمندانه کوله خود را بچینید . صعود با دو کوله سبک و کوچک بسیار بهتر از صعود با یک کوله بزرگ بر روی شانه نفر دوم شما است و باعث کند شدن کل روال صعود خواهد شد . در شیبهای تند و منفی و مسیرهای سخت بالاکشی کوله ها می تواند کار صعود را ساده تر نماید . یک پوشاک ضد آب و باد به عنوان لایه خارجی حتماً همراه خود داشته باشید . چراغ پیشانی حتماً باید همیشه در دسترس و نزدیک شما باشد . بهتر است قبل از صعود به اندازه کافی مایعات بنوشید و حدود ۱ لیتر ( با توجه به صعود ) همراه خود داشته باشید . برای پایین آمدن هم می توانید از کفشهای سبک دو استفاده کنید .

۷ . توجه داشته باشید که سرعت از جمع کردن زمانهای تلف شده در یک مسیر بدست می آید . در صورتیکه در تعویض نفر سرطناب و انجام کارها درکارگاه کند عمل می کنید باید بدانید که مجموع این تایمهای کوچکی که تلف می کنید در نهایت و انتهای مسیر ساعتها خواهد شد . اگر در صعود خود در مسیرهای عادی علم کوه شبمانی دارید بدانید که اتلاف وقت شما ناشی از کندی تصمیم گیری و زمانهای اتلاف شده در کارگاهها است .

۸ . در انتخاب محل کارگاه دقت کنید . کارگاههای سنگ برخلاف کارگاههای یخ که شما با طول کامل طناب صعود می کنید بهتر است در محلهایی ایجاد شوند که امکان استراحت و یا طاقچه کوچکی جهت رفع خستگی در آن قرار گرفته باشد . رد کردن یک طاقچه کوچک مناسب و استفاده از حداکثر طناب ممکن است به این قضیه منتهی شود که کارگاه شما در محل نامناسبی نصب گردد و خستگی صعود در بدن شما باقی بماند .  نزدیک بودن به کارگاه در محل کراکس مسیر باعث ارتباط بهتر بین نفر سرطناب و حمایتچی خواهد شد .

۹ . یافتن یک هم طناب با انگیزه و دارای فکر و ایده های مناسب بزرگترین نعمتی است که می تواند نصیب هر سنگنوردی شود . سعی کنید به همراه هم طنابتان نقاط ضعف و قوت همدیگر را پوشش دهید .

 

مترجم  / حمید شفقی

ترجمه آزاد از سایت کلایمبینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *