جوگارسیا کوهنورد مشهور پرتغالی در قروه

جوگارسیا کوهنورد حرفه ای و مشهور پرتغالی که ۱۴ قله بالای ۸۰۰۰ متری را بدون اکسیژن و اکثر کوههای سخت جهان را صعود نموده است، ۲۸ شهریور بدور از هر جنجال خبری همراه همسرش به ایران آمد.

ایشان دو سال پیش در نانگاپاربات با خانواده ( پدر و برادر و عموی) سامان نعمتی که در سال ۱۳۸۷ در نانگاپاربات جاودانه شد، آشنا گردیده بود و همانجا به خانواده نعمتی قول داده بود که سفری به ایران و قروه خواهد داشت ایشان به وعده خود عمل نمود و به ایران آمد و قبل از اینکه به قروه بیایند ابتدا با پدرام و مازیارنعمتی( برادران سامان) – جواد شیخی و حسن خلیفه  به قله دماوند صعود نمودند و امروز( ۳ مهر ۱۳۹۰) به قروه آمدند.
ساعت ۵:۳۰ در دفتر هیئت کوهنوردی همراه با هسرشان ملاقاتی با اعضای هیئت و گروه کوهنوردی قاجر داشتند.
ایشان سخنانی را در خصوص کوهنوردی حرفه ای و هیمالیانوردی ذکر نمودند.  
بیانات ایشان را در ادامه مطلب بخوانید… 


جو گارسیا در قله دماوند


جوگارسیا در دفتر هیئت کوهنوردی قاجر

بخشی از سخنان جوگارسیا در جمع کوهنوردان هیئت و گروه کوهنوردی قاجر
ایشان در باره انگیزه اش جهت انتخاب ورزش کوهنوردی ابراز داشتند که: ارتفاع شهر محل سکونتشان (لیسبن) از سطح دریا پایین تر می باشد و هیچ کوه بلندی در آنجا وجود ندارد و بخاط نزدیکی به دریا بیشتر سرگرمی آنها در کودکی شنا بوده است.
او بیان داشت با توجه به اینکه انسان در پی نداشته هایش می باشد چون ما هم کوه نداشتیم من علاقه مند به کوه شدم و در ۱۶ سالگی  اولین صعود خود را  بر روی کوههای آلپ تجربه کردم و روزبروز اشتیاقم برای ادامه کوهنوردی بیشتر می شد تا اینکه تصمیم گرفتم کوههای مرتفع جهان را صعود کنم و تمریناتم را که شامل دو، شنا، دوچرخه سواری و سنگنوردی بود آغاز کردم تا توانستم ۱۴ قله بالای ۸۰۰۰ و بسیاری از قلل سخت جهان را صعود کنم.
 ایشان در باره انگیزه شخصی خود اظهار داشتند که من کوهها رادوست دارم چون با انسان صادقند. وقتی شروع به کوهنوردی روی قله های بلند را کردم فهمیدم که آنها عادلند و فقط کسانی به قله می رسند که سخت تلاش کنند نه آنهایی که تنها پول و تجهیزات دارند. اگر چه اسپانسر خیلی مهم است اما مسئله اصلی تلاش انسانی است. 
کوهنوردی کنید برای اینکه بهتر و قوی تر شوید این ورزشی جدا از ورزشهای دیگر است. ما تلاش نمی کنیم نفر مقابل را بزنیم یا تیم های دیگر را جا بگذاریم بلکه ما به عنوان انسان رشد می کنیم به خاطر اینکه دنبال سختی های بیشتری هستیم هر بار که صخره سختی را صعود می نماییم انسان بهتری می شویم.
در کوه باید خیلی با احتیاط کار کرد ایمنی در ارتفاع یعنی سرعت. بهترین راه برای آماده شدن جهت صعود های هیمالیا این است که در کوههای  اطراف شهر خود به کوهپیمایی بپردازید اگرچه من به خاطر شرایط جغرافیایی این موقعیت را نداشتم.

نکته مهم دیگر در هیمالیا نوردی این است که تلاش کنیم تا سالم برگردیم. قله هدف فرعی است قله مانند گیلاس روی کیک است.
اگر کسی درشرایط سخت و بغرنجی قرار گیرد که قادر به صعود نباشد بهتر است که پایین بیاید و دوباره تلاش کند و اگر سالم برگردد شانس صعود دوباره را خواهد داشت نباید نداشتن پول و وقت دلیل بر انجام کار غیر منطقی گردد، زیرا کوه سر جای خود خواهد ماند. هراسی از برگشت نداشته باشید.

ایشان تاکنون سه کتاب در باره کوهنوردی نوشته اند و مقالاتی در مجلات چاپ و کنفرانسهایی در مورد اهمیت کوهنوردی در کارخانه ها و مدارس انجام می دهند.

جوگارسیا کلیه انگشتان دستش به خاطر سرمازدگی آسیب دیده است. ایشان در انتهای برنامه صعودی روی دیواره داخل سالن انجام دادند سپس چند قطعه عکس با کوهنوردان انداختند و خداحافظی نمودند.
آرزوی موفقیت روز افزون برای ایشان در عرصه های ورزشی را خواستاریم.
مترجم ایشان در طول سفرش پدرام نعمتی بود و در دفتر هیئت کوهنوردی قاجر هم سخنان فوق را محمد ظاهری برای حاضرین ترجمه کردند. 

روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

 

جوگارسیا در سالن سنگنوردی گروه قاجر


جو گارسیا در دفتر هیئت کوهنوردی قاجر

جو گارسیا و همسرش در جمع اعضای هیئت و گروه کوهنوردی قاجر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *