پاکسازی کوههای بدر و پریشان

 23‌سال پیش، فدراسیون جهانی کوهنوردی برای نخستین بار ۲۶‌سپتامبر را به‌عنوان روز پاکسازی کوهستان اعلام کرد؛ با این رویکرد که وظیفه کوهنوردان را در قبال کوه‌ها با هدف پاکسازی مسیرهای کوهستانی یادآوری کند.

در پی این تصمیم هر ساله یک‌شنبه آخر سپتامبر توسط UIAA (فدراسیون جهانی کوهنوردی) به عنوان روز جهانی پاکسازی کوهستان نامیده می شود.

به همین مناسبت ( روز جهانی پاکسازی کوهستان) ۱۵نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر طی برنامه ای دو روزه (اول و دوم مهر) ارتفاعات بدر و پریشان را پاکسازی نمودند….


بدر

چشمه کانی شاه پسند

پریشان

روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

فضای کوهستان بعنوان مکانی برای فراغت انسان و دور بودن از زندگی شهری خود دلیل محکمی برای توجه ویژه به این پناهگاه زیستی خدادادی است. همچنین کوهستان‌های جهان خاستگاه تنوع فرهنگی و انبار تنوع ژنتیکی هستند. زیست بوم‌های کوهستانی، بسیار شکننده هستند و امروزه در بیشتر نقاط جهان دستخوش بهره‌برداری‌های مفرط و در معرض فرسایش و تخریب شدید هستند.بیاییدحامی  کوه باشیم نه مخرب کوه .
گز ارش دو روزه پاکسازی بدر و پریشان
ابتدا روز اول مهر ۱۲ نفر از اعضای گروه به پناهگاه بدر رفتند و آنجا به دو تیم تقسیم شدند و ۸ نفر به چشمه کانی شاه پسند که در دره ای که مشرف به قله است، رفته و آنجا را پاکسازی نمودند.
۴ نفر نیز حوال پناهگاه را تمیز کردند.
روز دوم مهر ۶ نف از اعضای گروه به پناهگاه پریشان رفتند و مسیر پناهگاه و حوالی آن را پاکسازی نمودند.

   
مسیر پناهگاه بدر

تاریخ اجرای برنامه: اول و دوم مهر سال ۱۳۹۰
شرکت کنندگان آقا: مظاهر حسنی-حمید یارویسی- مهدی لقایی- مصطفی خالدیان- بهروز اسلامی- شاهین خادم- محمد رضا ابراهیمی- امیر حسین ملک محمدی- مشتاق لقایی- مصطفی خالدی- فاضل اوصافی- علی حسن بیگی
شرکت کنندگان خانم: لیلا خالدیان- مهشید الماسی- لیلا صالحی(سرپرست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *