لیونل تری فاتح قله ماکالو

۱۹ سپتامبر برابر است با چهل و ششمین سالگرد درگذشت نخستین فاتح قله ماکالو، لیونل تری
لیونل تری کوهنورد متعلق به نسل طلایی کوهنوردی فرانسه در ۲۵ جولای ۱۹۲۱ در گرنوبل متولد شد. وی در طول دوران کوهنوردی پرثمر خود فعالیتهای شایسته ای را داشت که موجب گردید با گذشت بیش از ۴ دهه همچنان نامش در میان کوهنوردان فرانسوی به نیکی باقی بماند. صعود سال ۱۹۵۲ سره فیتزروی در پاتاگونیا به همراه گیدوماگنون، صعود چمولونزو (ماکالو II) در ۱۹۵۴ به همراه یان کوزی، نخستین صعود ماکالو باز هم به همراه به همراه یان کوزی در ۱۵ می۱۹۵۵ و نخستین صعود ژانو در ۱۹۶۲ از جمله افتخارات او به شمار می آیند.
 لیونل تری پیش از جنگ جهانی به عنوان مربی اسکی فعالیت می کرد. در دوران جنگ جهانی دوم نیز در میان پارتیزانها در جنگ کوهستانی علیه نازی های آلمانی شرکت نمود. او پس از جنگ در شامونی به عنوان راهنما شروع به فعالیت کرد و صعودهای فنی و سریع بسیاری را بر روی کوههای فرانسه، ایتالیا و سوئیس صورت داد.
صعود گرده گراندژوراس، صعود جبهه جنوبی Aiguille Noire de Peuterey، صعود جبهه شمال شرق پیتز بادیل و صعود جبهه شمالی آیگر از جمله فعالیتهای شاخص او در زمان حیاتش بود. وی در زمان خود به همراه لوئیس لشنال (نخستین فاتح آناپورنا به همراه موریس هرزوک) رکورددار صعود سریع دیواره شمالی آیگر بود. تری در سال ۱۹۵۰ در کنار سایر بزرگان فرانسه عضو تیم آناپورنا بود که موفق به صعود نخستین ۸۰۰۰ متری دوران شدند. گرچه در آن صعوداو موفق به فتح قله نشد، اما به همراه شرپا Adjiba اقدام به امدادرسانی فاتحان قله نمود. ایشان بدلیل مشکلات صعود هر دو دچار سرمازدگی شدید انگشتان دست و پا شده بودند.
تری در سال ۱۹۵۷ نیز به همراه گروه نجات اقدام به امداد رسانی به تیمی ۴ نفره بر روی دیواره شمالی آیگر کرد. شرح این حادثه بعدها توسط جک اولسن از اعضای آن تیم در کتاب The Climb Up To Hell نگارش و جزو پرفروش ترین کتب کوهنوردی به شمار آمد. در دهه ۵۰ و ۶۰ تری فعالیتهای خوبی را در آلپ صورت داد، اما آنچه در کنار نام ماکالو لیونل تری را جاودانه ساخت بی شک نخستین صعود قله ژانو (شیرخفته) در رشته کوه کانچن چونگا بود که در سال ۱۹۶۲ صورت گرفت.
وی پس از ژانو Nilgiris را در منطقه آناپورنا و کوه هانتینگتون را در منطقه آلاسکا فتح نمود.
وی سرانجام در ۱۹ سپتامبر ۱۹۶۵ هنگام سنگنوردی در منطقه ورکورس در گرنوبل براثر سقوط جان سپرد و در بهشت کوهنوردی خود شامونی به خاک سپرده شد.
یادش گرامی

 منابع:
 http://en.wikipedia.org
 http://www.mountainsoftravelphotos.com
http://www.8000ers.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *