پرواز والتر بوناتی به ابدیت

“کوهنوردی به معنی تصفیه درون است. چیزی که لازمه آن تلاش زیاد و نهراسیدن از شکست است”

                                                                                                                   «والتر بوناتی»

۱۳ سپتامبر والتر بوناتی یکی از بزرگترین کوهنوردان دوران در سن ۸۱ سالگی درگذشت.
والتر بوناتی را شاید بتوان پیشگام کوه نوردی فنی در دهه ۵۰ میلادی و اوایل دهه ۶۰ دانست. این کوه نورد معروف که متولد ۲۲ ماه جون ۱۹۳۰ بود، در اواخر دهه ۴۰ و در دوران جوانیش توانست فعالیتهای شاخصی را در آلپ صورت دهد. در ۱۹۵۱ وی اولین صعود جبهه شرقی گراند کاپوچین را انجام داد که فنی ترین صعود در غرب آلپ لقب گرفت.
در ۱۹۵۴ بناتی عضو تیم نخستین صعود به قله کی دو بود و به رغم شایستگی بر اساس تبانی سرپرست و اعضای صعود کننده به قله(لاسیدلی و کامپاگنونی)، از صعود کی دو بازماند! در این صعود بناتی به همراه مهدی باربر پاکستانی در ارتفاع ۷۹۰۰ متری بیتوته نمودند که جزو بلندترین شب مانی ها در فضای آزاد تا آن زمان به شمار می رفت.
چهار سال بعد او با صعود به گاشربروم چهار به ارتفاع ۷۹۲۵ متر (معروف به دیواره درخشان) کاری بس بزرگ را به ثمر رساند.
از دیگر فعالیتهای شاخص بناتی می توان به صعود انفرادی درو، صعود زمستانی و انفرادی گراندژوراس، مسیر جدید در دیواره شمالی ماترهورن را نام برد. بناتی همچنین بعنوان یک عکاس ماهر و نویسنده کتب کوه نوردی شناخته شده است. وی در سال ۲۰۰۹ نخستین کلنگ طلایی همه دوران را به پاس تلاشهای ارزشمند خود در کوهنوردی نوین دریافت نمود.
در مجموع میتوان بوناتی را سرلوحه کوهنوردی سبکبار، کوهنوردی زمستانی، صعود از جبهه های شمالی قلل، کوهنوردی انفرادی و مردی عاشق نخستین صعودها و اکتشافات دانست.
روحش شاد

منابع:
http://www.planetmountain.com
http://www.explorersweb.com


برنده نخستین کلنگ طلایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.