لین هیل سنگنوردی سخت کوش

سنگنورد معروف امریکائی ، متولد ۱۹۶۱ که شاخص ترین سنگنورد دهه ۸۰ محسوب می شود و شاهکار به یاد ماندنی او صعود مسیر Nose در دیواره ال کپتان در دره یوسمیت است که تا یک دهه هیچ سنگنوردی قادر به انجام آن نبود. لین اهل دیترویت میشیگان است اما در جنوب کالیفرنیا بزرگ شده ، سنگنوردی را از ۱۴ سالگی در سفری که با خواهر و نامزد او داشت آغاز کرد، در ابتدای دهه سال ۸۰ عضو انجمن سنگنوردی شد که در نزدیک کمپ چهار دره یوسمیت مستقر بود ، در برنامه های متعدد تلویزیونی از جمله شوی تلویزیونی Survival of the Fittest شرکت می کرد ، در سال ۱۹۷۹ به عنوان اولین زنی شناخته شد که درجه ۵.۱۲+/۵.۱۳ را در مسیری در کلرادو  بنام Ophir Broke صعود کرد.

در سال ۱۹۸۴ مسیر شکاف زرد را در بستر صخره ای رشته کوه گانکز بصورت آنسایت با درجه ۵.۱۲R/X صعود کرد. از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۲ شاخص ترین سنگنورد سبک اسپورت محسوب می شد و بیش از ۳۰ عنوان قهرمانی را کسب کرد که پنج عنوان آن قهرمانی در مسابقات Arco Rock Master بود. در سال ۱۹۹۱ نقطه عطف دیگری را در دنیای سنگنوردی رقم زد وعنوان اولین زنی را بدست آورد که مسیری به درجه ۵.۱۴ را بصورت redpoint در مسابقات Masse Critique در Cimai فرانسه صعود کرد( در صعودهای اسپرت این واژه به مفهوم صعود سرطناب با نصب کارگاه و حمایت است وبرخلاف صعود سولو که بدون ابزار  و حمایت انجام می شود سنگنورد قادر به تست مسیر و استراحت است) .
ماجراهای این سنگنورد نابغه را در ادامه مطلب بخوانید….

لین هیل و نگار ورشوچی در مسابقات سنگنوردی آرکو ایتالیا سال ۲۰۱۱

بعد از پایان دوره حرفه ای وقهرمانی در مسابقات  سنگنوردی  ، دوباره به سوی سنگنوردی سنتی روی آورد. درسال ۱۹۹۳ با همطناب خود بروک سندال اولین فرد دردنیای سنگنوردی (چه زنان و چه مردان) شناخته شد که مسیر معروف Nose  ال کپیتان  در دره یوسمیت را صعود کرد، در سال ۱۹۹۴ نیز همین مسیر را در عرض ۲۴ ساعت صعود کرد. درجه این مسیر ۵.۱۳b است. شاهکار هر دو این برنامه ها تا ۱۰ سال توسط هیچ سنگنوردی قابل تکرار نبود و برای همیشه در تاریخ سنگنوردی جهان یادآور نام اوست. جالب است که بدانید اسکات بورک در سال ۱۹۹۸ بعد از ۲۶۱ روز تلاش موفق به صعود از این مسیر شد اما در اکتبر سال ۲۰۰۵ تیم های Caldwell و Rodden تلاشی برروی آن انجام دادند و درنهایت تیم Caldwill در عرض ۱۲ ساعت آنرا صعود کرد. در سال ۱۹۸۸ با همطناب خود راس رافا ازدواج کرد و مراسم ازدواج آنها توأم با سنگنوردی برروی دیواره بود اما این ازدواج تا سال ۱۹۹۱ بیشتر دوام نداشت ، در آوریل سال ۲۰۰۳ پسرش اوون بدنیا آمد که حاصل دوستی او با همنوردش چف براد لینچ بود و در حال حاضر نیزیکی از سرمایه داران کمپانی پاتاگونیا است که تجهیزات و لوازم سنگنوردی و کوهنوردی تولید و پخش می کند.

http://en.wikipedia.org/wiki/Lynn_Hill

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *