کوهنوردان و سنگ‌نوردان هنگام رعد و برق چه نکاتی را رعایت کنند؟

“حمید مساعدیان”، رئیس انجمن پزشکی کوهستان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگارانگفت: به پائیز داریم نزدیک می شویم. دراین فصل شاهد رعد و برق هایی دربرخی مناطق کوهستانی می شویم. کوه‌نوردان هنگام رعد و برق و طوفان،خونسردی خود را حفظ کنند و به خود دلهره راه ندهند.

این رعد و برق ها فقط شامل پائیز نمی شود، در فصل بهار نیز شاهد این اتفاقات هستیم. در کوهنوردی زمانی که رعد و برق رخ می دهد؛ فرد وقت دارد تا اقدامات کافی را انجام دهد. ولی سنگنورد این موقعیت را ندارد و بنابراین نباید به خود استرس راه دهد تا اتفاق ناگواری رخ ندهد. اول باید خونسردی خود را حفظ کنند و سپس دنبال راهکاری برای نجات از این مهلکه باشند.

آنها باید دقت کنند که در زمان رعد وبرق فرود بهتر است یا صعود؛ ممکن است که صعود بهترین راه باشد و فرد به منطقه امنی برسد. هنگام فرود امکان دارد،ابزارهایی از فرد جا بماند، فرد نباید نگران آنها باشد.تجهیزات جامانده را می توان دوباره جایگزین کرد،اما اگر جان ورزشکار به خطر بیفتد و اتفاق ناخواسته ای رخ دهد؛ دیگر نمی توان چیزی را جایگزین آن کرد.

با توکل برخدا و تمرکز، تنفس و جمع کردن حواس،کار فرود یا صعود را به اتمام برسانید. قبل از کوهنوردی یا سنگ‌نوردی،حتما از وضعیت هواشناسی مخصوصا از محل اجرای برنامه اطلاع پیدا کنید و افرادی را از کار خود اطلاع دهید. توجه به هشدارهای متخصصین امر،باعث افزایش ایمنی برنامه می شود و می توان خطراتی را که به صورت ناگهانی مانند رعد و برق و طوفان،جان ورزشکار را به خطر بیندازد با اطلاع رسانی دقیق باعث کاهش آن شد.

منبع:باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *