بزرگترین فریزر جهان در دل کوهستان

بزرگترین فریزر جهان را تا به حال دیده اید حفره ای در قلب کوهستانی منجمد که در حدود هزار و ۱۳۰ کیلومتر از قطب شمال فاصله دارد، غاری که در مجمع الجزایر “والبارد” نروژ حفر شده تا تمامی انواع دانه های غذایی موجود در جهان را در خود حفظ کند.

 در میان پیج و خمهای این غار منجمد بزرگ بنیاد غذای بشر، بذر، انبار شده است. این بذرها به گونه ای بسته بندی و منجمد شده اند تا بتوانند صدها سال ذخیره شدن و هر نوع نیروی مخرب انسانی دوام بیاورند، این بذرها  نسخه ای از تمامی انواع بذرها و دانه هایی هستند که از سرتاسر جهان جمع آوری شده اند.

تاریخ ساخت انبار بزرگ جهانی بذر “والبارد” از اوایل سال ۱۹۸۳ آغاز می شود، اجرای این پروژه نیز مانند بسیاری از پروژه های بزرگ بسیار طولانی مدت و دشوار بوده است. حفظ بذرها و دانه ها از گیاهان خوراکی یکی از اصلی ترین فعالیتها در محافظت از تنوع گونه های زیستی در جهان، منطبق شدن با تغییرات اقلیمی و گرمای جهانی و اطمینان از تامین بودن غذای مردم جهان در آینده به شمار می رود…..


نمای کلی بانک بذر والبارد

اولین طرح برای ساخت مکانی امن برای ذخیره سازی بذرها توسط مرکز منابع ژنتیکی اروپای شمالی در اوایل دهه ۸۰ ارائه شد. والبارد، گرینلند و کوهستان “ژوتِنهایم” به عنوان موقعیتهای احتمالی این انبار بزرگ انتخاب شدند اما در نهایت معدنی از کار افتاده در والبارد در سال ۱۹۸۳ به عنوان مکان نهایی انتخاب شد.

قرار بر این شد که مخازن انبار بذرها در دل کوه حفر شوند، این مخازن باید با استانداردهای بانک جهانی ژن مطابقت می داشتند و در دمای منفی ۱۸ درجه از بذرها نگه داری می شد. نروژ اولین کشوری بود که تامین هزینه ساخت این انبار بزرگ را آغاز کرده و ساخت بزرگترین مخزن نگه داری از بذرهای جهان از سال ۲۰۰۷ آغاز شد. در این انبار سه اتاق با گنجایش ذخیره سازی ۱.۵ میلیون نمونه بذر ساخته شده است. این بانک بذر به صورت رسمی از ۲۶ فوریه سال ۲۰۰۶ آغاز به کار کرد.

این پایگاه به شکلی طراحی و ساخته شده است که می تواند تقریبا برای همیشه پایدار باقی بماند، موقعیت آن با توجه به تمامی سناریوهای موجود درباره بالا رفتن سطح آب دریاها به واسطه تغییرات دمایی هوا تعیین شده و اتاقکهای ذخیره در عمقی از دل کوه قرار دارند که هر نوع تغییر دمایی نمی تواند بر روی بذرهای انبار شده تاثیری داشته باشد.

این پایگاه برای تامین انرژی خود از نیروگاه برق ویژه ای برخوردار است و به این شکل می تواند با به کار گرفتن از سیستم الکتریکی خاصی که در اختیار دارد دمای داخلی خود را همواره ثابت نگه دارد. اتاقکهای ذخیره از میان تونلهایی ۱۰۰ متری قابل دسترسی هستند اما در ورودی در دیواره بیرونی کوه بنا شده است، در واقع در ورودی تنها بخش قابل مشاهده این سازه است، ساختار فلزی این دروازه باعث بازتاب دادن نورهای شفقهای شمالی می شود و منظره ای زیبا را خلق می کند.

از زمان آغاز به کار این بانک بزرگ در سال ۲۰۰۸ تا کنون بیش از ۴۳۰ هزار نوع دانه و بذر بی همتا از سرتاسر جهان ارسال شده و در این مخزن ایمن جمع آوری شده اند و جمع آوری دانه های دیگر از دیگر نقاط جهان همچنان ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری مهر


در ورودی بانک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.