صعود به قله ۳۴۲۸ متری الوند همدان
صعود به قله الوند طبق برنامه زمانبندی شده ۳ ماهه دوم هئیت و گروه قاجر، روز جمعه ۷ مرداد انجام پذیرفت. در این برنامه ۹ نفر شرکت نمودند.
روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر


قله الوند

 

گزارش صعود به قله الوند
روز پنجشنبه ۶ مرداد ماه ۹ نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر ساعت ۳:۳۰ با مینی بوس خط قروه – همدان از ترمینال به قصد صعود الوند، حرکت نمودیم. 
یکی از همنوردان وانت بار آورده بود که کوله ها را در آن قرار دادیم . ساعت ۱۶:۴۵ به همدان رسیده و با وانت بار به سمت گنجنامه حرکت کردیم.
وانت بار را در پارکینگ گنجنامه گذاشتیم و کوله ها را برداشته و از سمت راست آبشار گنجنامه راهی پناهگاه میشان شدیم.

سه مسیر برای رفتن به میدان میشان وجود دارد. یکی راه زیگزاگی که از سمت راست ساختمان شماره دو فرهنگیان شروع می شود و دارای شیب ملایم ولی راهش طولانی تر است. دوم راهی که روبروی اردوگاه کیوارستان قرار دارد.  سومی کوتاهترین مسیر است که از آبشار میدان میشان  به زیر پناهگاه منتهی می شود و دارای شیب حدود ۴۵ درجه است.
 
 ما از راه دوم به پناهگاه میشان که در ارتفاع ۲۶۰۰ متری قرار دارد، رفتیم. آنجا استراحت کوتاهی کردیم و پس از خوردن مقداری تنقلات و نوشیدن چای آماده حرکت شدیم.
میدان میشان چمنزار وسیعی در حدود یک هکتار می باشد و چندین چشمه در آن جاری است و دارای سه پناهگاه و یک مسجد و حمام برای استفاده عشایر می باشد. این میدان از دو طرف در محاصره کوههاست. یال شمالی آن از انتهای تخت نادر شروع شده، میدان میشان را در بر می گیرد و در روستای حیدریه از ارتفاع آن کم می شود. قله رعد روی این یال قرار دارد. 
در غرب میدان میشان قله صخره ای وجود دارد که به آن ارسباران می گویند که قله الوند در روی این یال و بالاتر از ارسباران قرار دارد.
از کنار رود خانه حدود ۴۰ دقیقه ای راه پیمایی کردیم سپس به تخت نادر که در ارتفاع ۲۹۰۰ متری قرار دارد، رسیدیم. تخت نادر محوطه ای است به وسعت حدود ۱/۵ هکتار با شیب کم که پوشیده از چمن است و قله الوند در جنوب آن قرار دارد.
ما همانجا نزدیکی چشمه ای گوارا اتراق کردیم. 
شام را همانجا صرف نمودیم . سپس داخل کیسه خوابها رفته و قرار شده فردا صبح قله را صعود کنیم. کوهنوردان زیادی از کنار ما می گذشتند تا راهی پناهگاه کلاغ لانه شوند.
هوا کمی سرد بود اما آسمان صاف و ستارگانش بیشتر از هرجایی دیگر به نظر می رسید اما نه، چنین نبود چون به هر ارتفاعی که در سایر جاهای دیگر هم می رویم ستارگانش چند برابر شهر احساس می شود.
۷ مرداد
صبح ساعت ۶:۱۵  بیدار شدیم و پس از نیم ساعت به سمت قله حرکت کردیم. مسیر پاکوب بود و شیب آن تا زیر قله تقریبا ملایم می باشد.
ساعت ۸ به قله صخره ای ۳۴۲۸ متری الوند رسیدیم و پس از گرفتن چند عکس و خوردن مقداری تنقلات به سمت پایین حرکت کردیم .
صبحانه را در کنار چشمه تخت نادر صرف نمودیم سپس وسایل را جمع آوردی کرده و به راه افتادیم. مسیر واقعا شلوغ بود. گروه های بیشماری رااز نقاط مختلف ایران دیدیم که  قصد صعود به قله الوند را داشتند. 
 ساعت ۱۲ به پارکینگ گنجنامه رسیده و با وانت بار تا ترمینال همدان آمدیم و با مینی بوس راهی قروه شدیم.  همگی در نهایت سلامت و اجرای یک برنامه خوب ساعت ۱۴:۳۰ به قروه رسیدیم.
 افراد شرکت کننده در برنامه:
آقایان: مهدی لقایی- محمود فلاح زاده- آرش علیزاده- حمید یارویسی- مشتاق لقایی- رامین سنگین آبادی( سرپرست)
بانوان: الهه زارعی- زهرا صفایی- لیلا صالحی 

  گزارش از: لیلا صالحی


دامنه قله الوند

تاریخ اجرای برنامه: ۶ و ۷ مرداد ۱۳۹۰
شرکت کنندگان آقا: مهدی لقایی- محمود فلاح زاده- آرش علیزاده- حمید یارویسی- مشتاق لقایی- رامین سنگین آبادی(سرپرست)
شرکت کنندگان خانم: الهه زارعی- زهرا صفایی- لیلا صالحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *