تازیانه آفتاب: آسیبهای ناشی از نور آفتاب در کوهنوردان

آفتاب سوختگی:سوختگی شدید لایه های پوست در اثر افتاب

اکثر افراد درجاتی از آفتاب سوختگی را طی زندگیشان تجربه می کنند . قرار گرفتن پوست بدون پوشش در معرض نور آفتاب باعث سوختگی آن می شود. افرادی که بیشتر نسبت به اشعه ماوراء بنفش حسساسند(افرادی که پوست روشن دارند ، بچه ها ، افراد مسن و مصزف کنندگان داروهای حساس کننده به نور)  بیشتر در معرض آفتاب سوختگی قرار دارند و باید مراقبت بیشتری نسبت به آفتاب انجام دهند.

 علائم و نشانه ها: آفتاب سوختگی در افراد دارای پوست روشن بیشتر است: قرمزی وگرمی – درد وسوزش – تاول – ادم

اگر آفتاب زیاد باشد چند دقیقه کافیست تا  سوختگی ایجاد شود و تا چند روز ادامه دارد و طی یک هفته پوسته ریزی اتفاق می افتد…راه پیشگیری و درمان را در ادامه مطلب بخوانید….

اصول درمان در این حالت عبارتند از :

—  پرهیز از آفتاب : از پوست آسیب دیده بایدعلائم معمولا ۴ تا ۶ ساعت بعد از مواجهه ایجاد می شوند به شدت در برابر تابش آفتاب مراقبت شود.

— کمپرس مرطوب و سرد  : برای کنترل درد بسیار موثر است

— مراقبت از پوست آسیب دیده : پوست آسیب دیده به شدت حساس است و باید علاوه بر آفتاب در برابر آسیب ها ، آلودگیها ، مواد شوینده و … بدقت مراقبت شود.

— استفاده از پماد های ضد التهاب موضعی (مثل زینک اکساید)

— استفاده از مسکن های خوراکی

  مراقبت از چشمها در برابر آفتاب:

 اشعه ماوراء بنفش علاوه بر آسیبی که به پوست ، مژه ها و اطراف چشم می رساند به خود بافت و ساختارهای چشم  نیز  صدمه می زند. اشعه نوع A به عمق چشم نفوذ می کند و باعث آسیب و تخریب بافتهای عمقی می شود . پرتو های نوع B  توسط قرنیه جذب می شوند و به بافتهای عمقی چشم نمی رسند اما باعث سوختگی قرنیه می شوند .آسیبهای مهم ناشی از پرتو های فرا بنفش به چشم عبارتند از:

o       آسیب به شبکیه

o        آسیب و سوختگی قرنیه

o        آب مروارید

o        آسیب به پوست اطراف چشمها و پلکها

یکی از شایع ترین این آسیبها سوختگی قرنیه ناشی از آفتاب است که بخصوص در برف هنگامی که انعکاس اشعه ماورا بنفش   بسیار زیاد است اتفاق می افتد که گاه شدت آن به حدی است که باعث اختلال بینایی می شود لذا از آن به برف کوری یاد می شود.

و ) برف کوری:حتی مواجهه کوتاه با نور خورشید در برف می تواند باعث برف کوری شود

برف چیزی نزدیک به ۸۵ % از اشعه ماورا بنفش را منعکس می کند و این اشعه در صعود های برفی باعث آسیب  و سوختگی قرینه می شود. فقط۲۰ دقیقه حضور در برف کافی است تا برف کوری ایجاد شود  علائم ۶ تا ۱۲ ساعت بعد از مواجهه ایجاد می شوند و ۱۸ تا ۲۴ ساعت بعد بتدریج از بین می روند.

علائم و نشانه ها:

o       تورم  پلک ها

o        اشک ریزش و گاه خشکی چشم ها

o        درد

o        تاری دید

o        احساس جسم خارجی در چشم

o        قرمزی چشم

o        درد ناکی حرکات و باز و بسته کردن چشم

o       حساسیت به نور

علائم چندین ساعت بعد از مواجهه با اشعه با اشک ریزش ، قرمزی و دردی که به سرعت افزایش یافته و غیر قابل تحمل می شود ایجاد می شوند . بیمار احساس می کند که چیزی شبیه سنگ و یا شن در چشمش است. درد ، اشک ریزش ، تاری دید و احساس جسم خارجی در چشم بیمار را وا می دارد تا چشم هایش را بمالد و این ماساژ وضع را بدتر و درد را آزار دهنده تر می کند. نور در این حالت به شدت آزار دهنده است و بیمار از نور گریزان است. 

درمان:

o       در آوردن لنزهای تماسی

o       پرهیز از نور

o       کمپرس سرد

o        بستن چشم ها (ترجیحا تا ۲۴ ساعت)

o        مسکن خوراکی(مانند بروفن در صورت نبودن منع مصرف)

o        پرهیز از مالش چشمها

o        قطره آنتی بیوتیک

o        استفاده از عینک آفتابی

با بروز اولین علامتها اگر در چشمتان لنز دارید آنها را در آورید.چشمها را در برابر نور محافظت کنید. و بعد از آغشته کردن چشم ها به پماد یا قطره آنتی بیوتیک (قطره جنتامایسن ۲ قطره هر ۴ ساعت) آنها را در صورت امکان ببندید. اگر در حال حرکت هستید و نمی توانید چشمهایتان را ببندید چشمی را که بیشتر درد می کند ببندید. بیمار برای کنترل درد به مسکن و کمپرس سرد نیاز دارد برای کمپرس سرد می توانید از یخ یا برفی که در یک پلاستیک درون یک پارچه پیچیده شده است استفاده کنید و یا از یک بطری یا قمقمه که حاوی آب سرد است. دقت کنید هیچگاه یخ یا برف را مستقیما روی چشم یا پوست نگذازید. بیمار تا چند روز بعد از آسیب نیاز به استفاده از عینک مناسب در مواجهه با نور و آفتاب دارد . وقتی که بیمار بدون درد و اشک ریزش بتواند به راحتی به نور نگاه کند می توان گفت که بهبودی حاصل شده است.

پیش گیری:

دقت کنید که گرچه برف کوری با مواجهه کوتاه مدت با برف و اشعه ایجاد می شود اما علائم در ساعت های بعد(۶ تا ۱۲ ساعت بعد از مواجهه با برف و اشعه ماورا بنفش) بروز می کنند و بلافاصله ایجاد نمی شوند  . علائم گاه آنقدر شدیدند  که بینایی فرد را مختل می کند اکنون ۶ تا ۱۲ ساعت پس از شروع روز اگر شما در یک صعود برفی به پناهگاه یا جایی امن رسیده باشید گرچه شبی سخت همراه با درد شدید را پیش رو دارید اما خطری شما را تهدید نمی کند . و برف کوری حتی بدون درمان نیز بهبود پیدا خواهد کرد ، ولی اگر هنگام بروز علائم شما در میانه راه صعود یا بر روی یک دیواره یا یخچال هستید بینایتان مختل شده است شدت درد تمرکزتان را از بین برده است و احتمالا هوا نیز دارد رو به تاریکی می رود آنگاه برف کوری می تواند به بهای جانتان تمام شود. پس پیشگیری از برف کوری را جدی بگیرید و آن را دستکم نگیرید. به خاطر داشته باشید که از همان ساعات ابتدایی روز به فکر محافظت از چشمانتان باشید و گرنه هنگام بروز علائم یا گذشت ساعتها از طلوع آفتاب دیگر کار از کار گذشته است و برای پیشگیری بسیار دیر شده است.

    اساس پیشگیری پرهیز از نور آفتاب و محافظت از چشمها در برابر آفتاب با استفاده از عینک مناسب و سایر پوشاننده ها بخصوص کلاه لبه بلند است.

عینک مناسب:یک عینک مناسب حتما باید از پهلو ها هم چشم ها را محافظت کند

    محافظت ۱۰۰%در هرسه اشعه UVA-UVB-UVC
    داشتن جنس ضد خش
    داشتن قدرت درجه ۳برای نور مریی
    داشتن درجه ۴ برای نور مریی در هیمالیا نوردی
    داشتن خاصیت ضد بخار
    قاب مناسب

استفاده از عینک مناسب را در کوهستان به خاطر بسپارید چه در هوای آفتابی چه در هوای ابری و بخصوص در مواجهه با برف و یخچالها آنرا فراموش نکنید.

منبع: پزشکی کوهستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.