اختلاف ۵۰ درجه‌ای هوای یک غار با بیرون!

استان ایلام در غرب کشور و در یک منطقه ی کوهستانی در میان رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد. از جمله مهمترین ارتفاعات استان ایلام، کبیرکوه، دینارکوه، کوه اناران، سرخه کوه و سیاه کوه هستند.

استان ایلام دارای سه نوع آب و هوای سرد کوهستانی، معتدل کوهستانی و صحرایی گرم و خشک است.در میان این شگفتی های استان ایلام غارهای بسیار زیبایی وجود دارند که ویژگیهای این غارها برای گردشگران و مسافران عجیب است.شاخص ترین غار طبیعی استان ایلام غار «زینه گان» است.

غار شگفت‌انگیز «زینه گان» در پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر صالح آباد و در فاصله ۵۲ کیلومتری جنوب شهر ایلام قرار دارد.این غار با بیش از یک کیلومتر طول دارای آب فراوان، دهلیزهای آبگیر، قندیل‌های متعدد و آبچک‌های طبیعی بسیار جالبی می‌باشد و هوای داخل آن به ویژه در تابستان خنک و مطبوع است.

در حالی که منطقه صالح آباد در تابستان بیش از ۴۰ درجه گرما دارد، اختلاف هوای بیرون غار با درون آن بسیار زیاد است و به همین دلیل آن را غار بهشت نیز می‌نامند. سرخس‌ها، جلبک‌ها، گل‌ها و گیاهان خودروی داخل غار، رنگ سنگ‌ها، پیچ و خم داخل غار، لب‌های به هم دوخته قسمت‌هایی از سقف غار همه و همه حکایت از شگفتی‌های طبیعت دارد. این غار یکی از جاذبه‌های مهم توریستی استان ایلام است.

غار «زینه گان» از جاذبه های بکر و نادر طبیعی کشور در استان ایلام مورد توجه دوستداران طبیعت و جاذبه های ناشناخته قرار گرفته است. بیشتر گردشگران و مسافران از اختلاف دمای داخل غار و بیرون غار بسیار شگفت انگیز می شوند. علاوه بر این غار زیبا غارهای بسیار زیاد دیگری در استان ایلام وجود دارد که هر کدام می تواند برای گردشگران و مسافران بخصوص در فصل تابستان دیدنی باشد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *