قیچی ساز از نوادر کوه نوردی است

«حسین نظر» کارشناس و مربی کوه نوردی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: صعود به ارتفاعات بالای هشت هزار متر نیاز مبرم به کپسول دارد در این بین افرادی هستند که بدون کپسول قللی را صعود می کنند و اینگونه افراد در دنیا و جامعه کوه نوردی بسیار نادر هستند.

وی تصریح کرد: «عظیم قیچی ساز» کوه نورد با سابقه کشورمان که اهل «تبریز» است هفته گذشته موفق شد قله «کانچن چونگا» سومین قله مرتفع دنیا را بدون کپسول صعود کند. «نظر» ادامه داد: وی یکی از کوه نوردان خوب ایران است که در کارنامه خود صعود به  چند قله بالای هشت هزار متری را دارد.

وی یادآور شد: «قیچی ساز» در سال ۸۴ با یک تیم از بانوان در اردوی تیم ملی حضور داشت و موفق شده بود قله «اورست» را نیز صعود کند.

«نظر» اذعان کرد: وی توانایی فتح ارتفاعات بلند دیگر دنیا را دارد این به علت تمرینات مستمر در حوزه های سنگ نوردی، کوه نوردی و یخ و برف است.وی اضافه کرد: این افراد خاص هستند و به صورت ژنتیکی توانایی دارند و افراد دیگر نمی توانند از عهده چنین کاری برآیند.

نظر در مورد مرگ کوه نورد کرمانی در ارتفاعات گفت: متاسفانه برخی اوقات شاهد مرگ کوه نوردان کشورمان در ارتفاعات هستیم که در آخرین مورد «عیسی میرشکاری» از کوه نوردان کرمانی که به نپال عزیمت کرده بود به علت «ادم مغزی» فوت کرد.

فرد ارتفاع زده هوشیاری خود را از دست می دهد و دچار عدم تعادل می شود

«نظر» در مورد مرگ کوه نورد کرمانی در ارتفاعات گفت: متاسفانه برخی اوقات شاهد مرگ کوه نوردان کشورمان در ارتفاعات هستیم که در آخرین مورد «عیسی میرشکاری» از کوه نوردان کرمانی که به نپال عزیمت کرده بود به علت «ادم مغزی» فوت کرد. وی افزود: زمانی که کوه نوردان دچار ارتفاع زدگی و «ادم مغزی» می شوند هوشیاری خود را از دست می دهند و فرد دچار عدم تعادل می شود و این به خاطر فشار هوا و کمبود اکسیژن در این مناطق است.

«نظر» خاطرنشان کرد: اینگونه مسائل باید کارشناسی شود و راهکارهایی برای جلوگیری از این حوادث ارائه شود تا دیگر شاهد از دست رفتن ورزشکاران خوب کشورمان نباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *