ثبت جهانی غار گرفتو

جام جم آنلاین: مدیر پایگاه میراث فرهنگی زیویه و کرفتو از تهیه‌ی پرونده‌ ثبت جهانی غار کرفتو به‌عنوان «معماری صخره‌یی و دست‌کند» در این منطقه‌ تاریخی خبر داد.

سیدمحمد حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: از حدود شش‌ماه پیش، کار تهیه اطلاعات برای پرونده ثبت جهانی این غار تاریخی و حریم آن آغاز شده است. اکنون این پرونده برای بررسی و در صورت لزوم تکمیل، به معاونت میراث فرهنگی کشور فرستاده شده است. وی افزود: غار کرفتو در منطقه شناخته‌شده و تاریخی کرفتو و در چهار طبقه قرار دارد که بخش‌هایی از آن دست‌کند است و کتیبه‌هایی از دوران پیش از تاریخ دارد. امتداد این غار حالت طبیعی خود را حفظ کرده است و در برخی بخش‌ها، طول غار به ۷۰۰ تا ۷۵۰ متر می‌رسد.

وی گفت: در صورت تأمین اعتبار، امسال عملیات فتوگرامتری و لیزراسکن در محوطه تاریخی کرفتو انجام می‌شود.حسینی با اشاره به انجام برخی اقدامات در محوطه زیویه، اظهار کرد:‌ قبلا در این محوطه تاریخی عملیات توپوگرافی (شناخت عوارض طبیعی منطقه) انجام شده بود که یکسری مشکلات داشت. به همین دلیل، دوباره یک بخش خصوصی قرار است به‌صورت علمی و دقیق این کار را انجام دهد. همچنین عملیات لیزراسکن و فتوگرامتری در این محوطه تاریخی انجام می‌شود.

                                                                                               برگفته از سایت کوه نوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *